APUA, LEVYJARRU EI TOIMI!

eiLevareitaEnääIkinä

Avasin levyjarrut (Hayes hydr.) kun takajarru vinkui. Putsasin paloja ja laitoin takasin, mutta nyt eivät toimi ollenkaan. :( Kahva menee pohjaan. Saako tuota korjattua helposti, että toimisi edes jotenkin? Ei huvittaisi viedä fillariliikkeeseen ja odotella pyörää viikko tolkulla kun ilmat ovat noin hienot. Kiitos asiallisista vastauksista.

5

4410

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nesteen seassa

      Itselläni ei ole kokemuksia hydraulisista jarruista, mutta yksi kertomasi oireen aiheuttaja on
      jarrunesteen seassa oleva ilma.
      http://www.fillarifoorumi.fi/forum/showthread.php?t=30588

      Alkuun olisi tietysti syytä miettiä, onko tämä mahdollista eli miten ilmaa on päässyt nesteen sekaan.

      Jos näin kuitenkin on, olisi suoritettava jarrujen ilmaaminen. Tällöin on varottava jarrunesteen joutumista jarrupaloille, sillä öljy tekee jarrupaloista entiset. Esim. seuraavassa ohjeessa neuvotaan jarrupalat poistamaan ilmauksen ajaksi:
      http://www.fillari-lehti.fi/perus/jutut/2005/Levyilmaus.pdf

    • Pomppukeppi

      Mieti tarkasti mitä oikeastaan teit kun puhdistit nuo jarrut. Pelkästään ottamalla palat pois ja laittamalla takaisin et saa jarruja rikki jos teet kaiken oikein ja jarrut toimivat aikaisemmin ihan ok. Siis painelitko mahdollisesti jarrukahvaa silloin kun palat eivät olleet paikallaan? Silloin männät voivat tulla liikaa ulos ja päästää nestettä ulos tai jopa pullahtaa kokonaan ulos. Ja oletko ihan varma että laitoit palat ihan oikein ja kaikkine osineen takaisin paikoilleen?

      Ulkopuolisen on aika hankala arvioida mikä on mennyt vikaan tai rikki ja onko keseessä vain äkillinen rikkoutuminen vai joku vika jonka olet itse aiheuttanut palojen putsauksen yhteydessä. Joten jos sinulla ei ole suurta kokemusta levyjarruista eikä mitään selvää syytä toimimattomuudelle löydy, suosittelisin kyllä viemään suosiolla sinne huoltoon ja ottamaan hetkeksi jonkun muun pyörän alle.

    • Mikä Hayesin malli mahtaa olla kyseessä?
      Miksi ihmeessä menet ylipäätään puhdistamaan jarrupaloja? Kai käytit vielä jotain kunnon orgaanista liuotinta?

      Katsopa nyt ensitöiksesi, mitä siellä paloissa tapahtuu kun painat kahvaa? Liikkuuko pala(t) ylipäätään? Asennuksen jälkeen palat tulee keskittää niin lähelle levyä, että ne miltein ottavat siihen kiinni. Kahvan painamisella aikaansaatava liike paloissa on niin lyhyt, ettei palat ota kiinni levyyn kahva pohjassakaan, jos niiden "nollataso" on säädetty liian kauas.

      Jos pala(t) ei liiku kahvaa puristettaessa lainkaan, niin sitten olet kyllä onnistunut ruiskimaan nesteet pellolle koko järjestelmästä. Onneksi Hayesin levareidin ilmaaminen on helppoa ja hauskaa kuin lapsen teko.

      • EiLevareitaEnääIkinä

        Stroker Trail levyjarrut. Pikkaisen liikkuu pala siellä, mutta nestettä tuli tosiaan ulos. En painanut kahvaa silloin kun avasin, sen verran olen lukenut kauhutarinoita. Kasasin mielestäni vastaavanlailla levyjarrun kuntoon kun sen purkasinkin. V*ttu että v*tuttaa kun ei pääse ajamaan millään kinderillä nyt ja kauhiat jonot huoltoihin sa*tana! hayesin videon olen nähnyt siitä ilmauksesta, mutta siihen pitää hommata kaikenmaailman letkuja ja purnukoita ties mitä, eli rahaa menee siihenkin. Olisi edes löytyny v-jarrutapit rungosta niin vanhat v-jarrut tai maguran hs33:set kiinni, mutta eih. Itseasiassa kesällä aikalailla sama mitkä jarrut fillarissa on. hyvin säädetyt magurat tai v-jarrut puree kyllä yhtä hyvin. Aivan turha ostos nämä levyjarrut prkl. En suosittele!


      • Pomppukeppi
        EiLevareitaEnääIkinä kirjoitti:

        Stroker Trail levyjarrut. Pikkaisen liikkuu pala siellä, mutta nestettä tuli tosiaan ulos. En painanut kahvaa silloin kun avasin, sen verran olen lukenut kauhutarinoita. Kasasin mielestäni vastaavanlailla levyjarrun kuntoon kun sen purkasinkin. V*ttu että v*tuttaa kun ei pääse ajamaan millään kinderillä nyt ja kauhiat jonot huoltoihin sa*tana! hayesin videon olen nähnyt siitä ilmauksesta, mutta siihen pitää hommata kaikenmaailman letkuja ja purnukoita ties mitä, eli rahaa menee siihenkin. Olisi edes löytyny v-jarrutapit rungosta niin vanhat v-jarrut tai maguran hs33:set kiinni, mutta eih. Itseasiassa kesällä aikalailla sama mitkä jarrut fillarissa on. hyvin säädetyt magurat tai v-jarrut puree kyllä yhtä hyvin. Aivan turha ostos nämä levyjarrut prkl. En suosittele!

        Vaihda mekaanisiin levyjarruihin jos noin kauheasti ahdistaa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      121
      1688
    2. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      16
      1372
    3. Tiedätkö miten pahalta tuntui

      Kun vetäydyit? Ei kuukausiksi vaan vuosiksi.
      Ikävä
      61
      980
    4. Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA

      Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR
      Hindulaisuus
      329
      972
    5. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      65
      826
    6. J miehestä oikeaa

      Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen
      Ikävä
      75
      798
    7. Onko Lahdessa juhannuskokkoa?

      Entä vähän kauempana?
      Lahti
      1
      760
    8. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      46
      731
    9. Kysyit firman bileissä..

      .. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta
      Ikävä
      9
      671
    10. Miksi Suomessa uskotaan Usan kanssa tehtyihin sopimuksiin

      Kaikki viestit Usan suunnasta on ollut jo pitkän aikaa sen kaltainen että muiden liittolaismaidenkin sotilaallista autta
      Maailman menoa
      60
      653
    Aihe