Kaupungin järjestyssääntö

tonou

Onko kaupungin järjestyssäännöstössä pykälää, joka kieltäisi Kabanossien pallogrillaamisen ranskalaisella parvekkeella (pelkkä ovi seinässä ja puoliaita)?

8

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuutu.

      grillaaminen on kielletty kaikenlaisilla parvekkeilla.

      • vänksy

        Tällaisessa käsityksessä itsekin olen aina ollut, enkä ole ainakaan nähnyt koskaan kenenkään grillaavan parvekkeella..


      • tonou
        vänksy kirjoitti:

        Tällaisessa käsityksessä itsekin olen aina ollut, enkä ole ainakaan nähnyt koskaan kenenkään grillaavan parvekkeella..

        No mä soitan sitten poliisit ennen kuin vastapäinen talo palaa.


    • rapiskarpalo

      mutta siellä teidän taloyhtien järjestyssäännöissä on varmaan joku pykälä joka määrittelee tuon.

      Meillä ainakin oli ja huomasin sen mökiltä palattuani kotia takaisin, kun silloiset aikuistuvat muksut olivat pitäneet illanistujaiset ja grillanneet meidän pihaterassipartsilla. (siitä on jo aikaa ja illanistujaiset ovat alle 20 henkeä ja bileet ovat yli 20 henkeä, senkin verran sain sivistystä kun vetäsin muutaman herneen nenuun)

      Aijoo mut ranskalainen parveke, niin eikös omassa kodissa saa tehdä melkein mitä vain, kunhan se ei aiheuta häiriötä naapurustoon ja varsinkaan tiettyinä kellon aikoina... :))

      • tonou

        Tuota mäkin ensin funtsin, mutta sitten en saanut päähäni miten ihmeessä yksityisasunnossa kielletään avotulen teko (takka, kynttilät, ehkä jopa kiuas)?

        Onko pallogrilli edes avotuli?


      • ei kirj,rapiskarpalo
        tonou kirjoitti:

        Tuota mäkin ensin funtsin, mutta sitten en saanut päähäni miten ihmeessä yksityisasunnossa kielletään avotulen teko (takka, kynttilät, ehkä jopa kiuas)?

        Onko pallogrilli edes avotuli?

        ainakin palovaroittimet eliminoida ennen grillauksen aloittamista ja varsinkin jos on sellaiset jotka on kovin herkkiä kärylle (meidän varoitin alkaa välillä huutaa kun avaa kuuman sähköuunin luukun) :))


    • mitä kysyt seuraavaksi. Saako pihakeinussa naida tai saako kattokruunussa kuivata turskia. Koita nyt keksiä jotain mielenkiintoista, ota vaikka joku rokote.

      • tonou

        Miten olis vaikka rabies? Siinähän saa pantaan sellaisen kivan killuttimen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      625
      2389
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      29
      1187
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      109
      1138
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      10
      1026
    5. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      93
      925
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      875
    7. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      93
      795
    8. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      759
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      741
    10. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      29
      653
    Aihe