Telepatiasta

-yliluonnollista-

Uskotko siihen vai pidätkö sitä ihan huu-haana? Omaatko kokemuksia telepatiasta esim. perheenjäsentesi kanssa?

11

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • n-logiikasta

      Kyllä vaan.

    • 9+15

      Kun tietää mitä yhden apinan päässä liikkuu ei ole suuri hyppy tuntemattomaan arvata mitä saman lauman toinen apina ajattelee.

      • antry

        telepaattiseen kommunikaatioon ja on kokemuksia. Vaatii varmaan jonkilaista viritystilaa tai samanlaista aallonpituutta toteutuakseen?
        Esimerkiksi yhden puolitutun kanssa jotenkin vaan tunsin, että kommunikoimme sanattomasti toisillemme. Jostain syystä vaan tiedostin/tunsin mitä toinen ajattelee. Monesti miettinyt niitä tilanteita jälkeenpäin, tunsikohan hän samoin? Uskon, että tunsi.


      • Jep. Samoin asioiden käsittely kestää jokseenkin yhtä kauan ja kunhan satunnaisia asioita toistaa tarpeeksi kauan niin gaussin käyrällehän ne asettuu herkästi. Samoin kuin samanlaisia yhteisiä kokemuksia omaavat voivat virittyä kauan myöhemmin vaikkapa tv:tä katseltuaan ja tietyt signaalit saatuaan samanaikaisesti jos esim. leffan juonessa oli jotain tuttua. Tai jos joku soittaa juuri kun ajatteli häntä kannattaa myös tarkistaa kuinka monta vuotta on melkein jatkuvasti ajatellut sitä ihmistä... that shit happens too.

        Tämä kuitenkaan ei estä telepatiaa ilmenemästä, eikä se ole todiste etteikö "real stuffia" olisi olemassa tai etteikö se voisi limittyä kaikkeen tähän mikä on "selitettävissä". Ilmiönä telepatia lienee kuin etäinen tuoksu - ei määriteltävissä tai osoitettavissa, silti olemassa. Entäpä jos se ei olekaan mitattavissa tai tarkoitettu mitattavaksi eikä pysty ilmenemään koetilanteissa? Telepatia on mielen kutitusta oikeassa hetkessä, ja hetken tulee nimenomaan olla oikea.

        Olen riittävän varma että kun sanoin asioita toisella palstalla rekisteröitymättömällä nimimerkillä rekisteröitymättömälle nimimerkille oli kyseessä kuitenkin oikea henkilö. Toisaalta kerroinhan edeltä hyvinkin selkeästi kenestä on kyse joten ihan telepatiaa se ei ollut vaan maalitaulu valitsi nuolensa.

        Onkohan kyse siis siitä että uskon telepatiaan mutten luota siihen? ... hmmm


      • häneltä itseltään?
        antry kirjoitti:

        telepaattiseen kommunikaatioon ja on kokemuksia. Vaatii varmaan jonkilaista viritystilaa tai samanlaista aallonpituutta toteutuakseen?
        Esimerkiksi yhden puolitutun kanssa jotenkin vaan tunsin, että kommunikoimme sanattomasti toisillemme. Jostain syystä vaan tiedostin/tunsin mitä toinen ajattelee. Monesti miettinyt niitä tilanteita jälkeenpäin, tunsikohan hän samoin? Uskon, että tunsi.

        *


    • Bésame mucho

      Tähtilampun alla
      siinä sängyn laidalla
      Kun me kerran suudeltiin
      oi mä uskoin ihmeisiin!

    • tunne, että nämä sivut eivät vieläkään toimi oikein kunnolla.

    • fionatar34

      Uskon telepatiaan ja muihinkin noihin asioihin ja perheessämme on koettu näitä asioita.

      Esimerkki tapaus:

      Äitini päähän osui kerran pieni lintu, joka oli hyvin sairas. Lintu oli lentämässä ja se tipahti suoraan äitini hiuksiin. Äitini soitti tapauksesta minulle ja sanoi: oletko kunnossa? En ollut oikein kunnossa, sairastuin tuon jälkeen vakavasti.
      Me näemme myös enneunia ja muutakin näemme.

    • BlueNightSatin

      se ihan huuhaata ole, oon huomannu :) Joo omaan..

    • i.n.n.o.sence

      Uskon ja on paljonkin kokemuksia, vaikken osaakaan sitä järjellä selittää. Tai sitten me ihmiset emme ole niin ainutlaatuisia, kuin jotkut haluaa uskoa.

    • on sana jota vierastan, mutta mulla on kyllä kokemuksia siitä, että tämän tapaisia ilmiöitä on olemassa. Mulla ei niitä kykyjä ole, mutta olen päässyt/joutunut osalliseksi. Kyse ei ollut mistään isoista asioita vaan aika pienistä arjen asioista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1524
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      62
      1485
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      108
      1134
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      123
      1091
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      76
      756
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      701
    7. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      150
      685
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      384
      588
    9. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      572
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      515
    Aihe