En saanut unta enää ja päätin kysellä jos vaikka löytäisin apua täältä. En kyllä haluaisi valvoakaan. Ja juuri nyt kun ois unentarvetta.
MIKSEI MUA NUKUTA?
4
465
Vastaukset
- zz..Z..zz..zZZ:..zzz
....itstse valvonut 2 päivää unettomuuden takia -__- ei kiva..
Mutta yritä tehä makkaristasi mahdolllisimman pimeä ja hiljainen ja kuuntele jotain rauhoittavaa musiikkia.
Toisaalta, taidan olla vähän väärä ihmjinen sua neuvomaan tässä :´D - sleep_death
Unettomuuteen kannattaa vähän aikaa syödä nukahtamislääkkeitä (stillnoct, zopinox, stella), sitä varten ne ovat olemassa ja ne ovat lyhyt aikaiseen unettomuuteen varsin tehokkaita. Varsinaisia benzodiapiineja (diapam, oxamin, temesta, temazepam) kannattaa välttää mahdollisimman paljon ja käyttää vain yksittäisiä päiviä.
*** Jos unettomuus jatkuu pidempään kannattaa mennä yksityiselle unettomuuteen erikoistuneelle neurologille. ***
Psykiatreja kannattaa välttää, koska sieltä ratkaisut ovat luokkaa masennuslääkkeet tai antipsykootit, jotka eivät todellakaan ole pidemmän päälle hyviä ratkaisuja (myrkkyä aivoille ja lopettaminen vaikeaa ja kuolet helposti lopulta lääkkeiden aiheuttamiin ongelmiin (10v)). Näin siis paitsi jos olet jatkuvasti suunnittelemassa ranteittesi vetämistä auki, hyppäämistä kerrostalon katolta tai olet paranoidisen varma siitä että kaikki ovat suunnittelevat myrkyttämistäsi tms.
Lääkkeitä, joita tulee välttää: bentsodiatsepiinit (paitsi hetkellisesti), temesta (ei koskaan), seroquel (ei koskaan), antipsykootit (ei koskaan), trazodone/azona (ei koskaan).
Ennen kuin aloitat keskushermostoon vaikuttavan lääkkeen käytön: sivuvaikutukset (selvitä perinpohjin), lopettamisen mahdollisuus (selvitä perinpohjin), mitä tapahtuu hyvin pitkässä (vuosia) käytössä?, kysy toiselta alan tohtorilta toistamielipidettä, selvitä netistä mitä *ongelmia* lääkkeen käytöstä on syntynyt (ja yrittää hahmottaa miten yleisiä ne on), netissä on myös paljon paskapuhetta ja epävarmaa tietoa (wikipedia ja muut luotettavan näköiset sivustot voivat sisältää väärää tietoa ja erityisesti erilaisista persoonallisuushäiriöistä kärsivien ihmisten kirjoitukset voivat olla täysin harhaanjohtavia).
Siten miten lääkettä käytetään voi suuri merkitys sivuvaikutuksiin. Joskus liian matalat annokset voivat olla vahingollisempia kuin korkeat. Serotoniiniin vaikuttavia lääkkeitä kannattaa välttää, koska serotoniini on myrkkyä jos sitä kertyy liikaa aivoissa vääriin paikkoihin.
Esimerkki: Doxepin 5-10mg on suositeltu annos unettomuuteen (antihistamiini), mutta suuremmat annokset voivat olla haitallisempia kun sivuvaikutukset kasvaa (doxepin on vanha masennuslääke, jolla todennäköisesti paljon ikäviä sivuvaikutuksia suurempina annoksina)
Kun käyt lääkärissä vaadi, että lääkkeiden sivuvaikutukset ja pitkäaikaiset (eliniän lyhentymät) sivuvaikutukset selvitetään kunnolla! Myöhemmin voi lääkärin tietysti haukkua pataluhaksi, mutta silloin saattaa olla jo myöhäistä korjata lääkitystä.
==========
YLEISTÄ
Kaikki lääkkeet pitää miettiä tarkkaan ja mitään lääkettä ei voi pitkään ilman sivuvaikutuksia syödä (niin kuin ei voi unilääkkeitäkään).
==========
Luonnollisia apuja unettomuuteen:
Glysiini 3-5g, Teaniini, Tryptotabs (tryptofaani magnesium), valeriana, riittävä, muttei liika aerobinen liikunta, arginiini (NO-signaling), sitrulliini (NO), hyvä sänky ja viileä, rauhallinen nukahtamispaikka, akupunktio, rentoutumis/rauhoittumis/hengittämis jne. harjoittelu€, melatoniini (vanhemmilla)
Muuta: kilpirauhasarvot, kannattaa myös selvittää testosteroni/estrogeeniarvot ja tehdä muita kokeita, alkoholi pois, omega3 jne, B-vitamiini, C-vitamiini (heikko antihistamiini), riittävä ja terveellinen ruoka ja juoma, stressi pois
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest986867Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4754980Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1292856Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1412443Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t142209Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m341176En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su721123Luuletko, että löydetään vielä
Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta531050- 1031013
Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä59954
