Eli milläköhän säädöillä kannattaisi kyseisellä objektiivilla kuvata ulkona päivänvalossa?
Eilenkin oli tosi aurinkoinen päivä ja kaikki kuvani meinasi olla ylivalottuneita. Kuvasin säädöillä aukko n.3, f 1/125 ja ISO 100. En haluaisi aukkoa pienentää, jotta saan syväterävyyttä kuviin, ISOakaan ei saa enää laskettua, joten lyhennänkö valotusaikaa?
Kamerana siis Canon EOS1100d ja kuvaajana amatööri :)
Canon 50mm 1.8 -objektiivilla kuvaaminen ulkona
16
290
Vastaukset
- Himmennäenempi
Juuri sitä aukkoa pienentämällä se terävyysalue kasvaa. Kun himmennät lisää niin ei ylivalotu. Perinteisesti ajaksi 1/125 ja aukoksi f.5,6 ja ISO 100, niin on edes sinnepäin päivänvalolla.
- wegb
Ihan fiksua opetella säätämään itse, mutta kameran valotusmittaria (ja histogrammia) kannattaa silti hyödyntää. M-asento on erityistilanteita varten. Mutta siinäkin voi yleensä seurata mittaria eikä tarvi sokkona valotella. Laita seuraavalla kertaa Av-asentoon ja aukoksi sellainen, jolla kuvanlaatu ja syväterävyysalue on toivotunlainen. Kun valoa on riittävästi, niin myös herkkyyden voi laittaa melko huoletta automaattiseksi (tai esim. 100-400 mikäli mahdollista säätää). Suorassa auringonpaisteessa vaaleat pinnat palavat puhki todella herkästi. Siksi kannattaa laittaa vähän alivalotusta joka kuvaan. Tällöin olisi kuitenkin hyvä tallentaa kuvat RAW-muodossa ja korjata valotusta kuvankäsittelyohjelmassa myöhemmin.
Todellakin valotusaikaa voisi varmaan lyhentää. Jos sitä ei jostain syystä halua tehdä, niin pitäisi käyttää harmaasuodinta (ND filter). - kdjahmhadfn
Manuaalis säädöillä kuvatessa pitää kameran valitusmittarin (etsimen alareunassa) näyttää nollaa (keskellä). Jos mittarin mukainen valotus ei onnistu, niin korjauksen voi tehdä himmentimellä, tai suljinajalla -.
Jos ei osaa on parasta valita AV, himmentää hieman (valon kirkkauden mukaan F 4-5,6 tai 8) ja antaa kameran säätää valotus itse.
Mitä pienempi aukko (suurempi luku), sitä suurempi syväterävyysalue. - Kukka2016
En haluaisi palata mihinkään automaattiasetuksiin, kun olen niistä nyt päässyt. Opettelen mielummin säätämään kaikki itse. Katson aina parasta valotusta kameran valotusmittarista ja noilla edellä mainitsemillani säädöillä kuvista tulee aivan liian valoisia (eli mittari on reilusti plussalla). Aukkoa pienentämällä saan valoa vähemmäksi,mutta jos haluan pienen syväterävyysalueen, eli tarve kuvata isolla aukolla niin onko silloin paras vaihtoehto lyhentää valotusaikaa?
- yksinkertaisesti
Kyllä.
- Kukka2016
Ja kyllä, kuvaan RAWna.
- Herkkyyttälisää
Valotusajan lyhentämisen vaihtoehtona voit myös säätää ISO arvoa herkemmäksi.
- herkentäminen
Totuus asiassa on juuri päinvastoin
- Herkkyyttälisää
Miten niin??
- NoJohanJotakin
Jos säädetty aukko/valotusaikakombinaatio ylivalottaa kuvan, pitää toki herkkyyttä eli ISO astusta pienentää elikkää säätää EPÄherkemmäksi, eikä suurentaa ja HERKENTÄÄ.
Ajattelehan asia rauhassa uudelleen. - Herkkyyttälisää
Jep. Olet oikeassa. Väsyneenä ei kannattaisi ajatella mitään. Perusasia, jonka käänsin väärinpäin. Sorry.
- Prokuristi
Harvinainen ketjunpätkä, kiihkottomasti saatiin asia oikaistua ilman että ketään nimitettiin homoksi, idiootiksi, trolliksi, vajakiksi, alakoululaiseksi, äidin takahuoneessa asujaksi jne.
Kiitos, pojat!
- valotusaika
Jos haluat kuvata tuolla aukolla niin valotusaikaa pitää lyhentää reilusti. Ehkä 1/500 – 1/1000 sek.
Kamerasi osaa mitata valotuksen. Periaate on, että auringonpaiste on LV 15 eli siis ISO 100, ja esim. f/5,6 ja 1/1000 s. Pane kamera aukon esivalinnalle ja katso mitä se antaa ajaksi. EV 15 olisi aukolla f/2,8 1/4000 s. Aukon pienentäminen lisää syväterävyyttä, joten jos haluat syväterävyyttä, pitää aukkoa pienentää. Ilmeisesti tarkoitit, että' haluat pientä syväterävyyttä. Manuaalillakin pitäisi olla valotusmittari käytössä
EV eli Exposure value tarkoittaa aukon ja ajan yhdistelmää EV0 on 1 s f/1, siitä sitten ajan tai aukon pienentäminen kasvattaa arvoa yhdellä. LV eli light value kuvaa valon määrää. ISO 100:lla EV ja LV ovat samat kun kuva valotetaan oikein.
Sinä voit luulla päässeesi pois automatiikan käytöstä, muta jos kuvat menee pieleen niin et ole päässyt.- yksi.ehdotus
Hanki ND filtteri.
- EXpro
Joskus lueskelen näitä ketjuja ja yhä uudestaan ihmettelen samaa asiaa.
Mikseivät henkilöt mene kirjastoon ja lainaa yhtä kattavaa valokuvausopasta.
Sen luettuaan huolella ymmärtää kokonaisuuden. Silloin ei tarvitse kysyä ongelman tultua osakokonaisuuksia somesta. Vain osakokonaisuuksia satunnaisesti kysellen ei oivalla kokonaisuutta.
Valokuvauksen yksinkertaisessa matematiikassa kaikki nimittäin riippuu kaikesta.
Sen matematiikan perusta on..jos jokin arvo muuttuu yhden aukon ( stop) suuremmaksi pitää toista arvoa muuttaa yhden aukon ( stop) pienemmäksi, jotta valotus ( exposure) säilyisi samana. Perusvalokuvauksen muuttujia on kolme. ISO arvo, himmentimen aukko ja suljinaika. Muuttujia tulee lisää ääriolosuhteissa ja mekaanisista ongelmista johtuen...esim keskussuljin tai resiprookki, mutta ei niistä aluksi tarvitse välittää.
Esimerkiksi.
Jos ISO arvo pysyy samana ja suljinnopeus on 125 osasekuntia, mutta halutaan lisätä hiukan syväterävyyttä himmenninaukosta 8 --- niin seuraava himmenninaukko on 11. Haluttaessa, että kuvan kokonaisvalotus säilyy samana - pidennetään suljiaika 60 osasekuntiin.
Ja niin edespäin.
Nämä asiat pitää automatisoida ajatusmallissaan.
---------------
PS:
Aukko on harhaanjohtava termi valotuksen muutoksen suhteen, koska se viittaa liian suoraan himmentimeen, siksi ammattilaiset käyttävät joko EV tai yleisemmin D (density) arvoja......yksi D = 0,3. Selkeä matemaattinen arvo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 804466
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺844346Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433709Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163393Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle402937En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142632Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102624IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm391933Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1581698Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli941228