Tee Se Itse Pakoputki

Pentti_korpi

Voiko auton pakoputken tehdä katilta taaksepäin ILMAN Hitsaamista ?
Esim motonetin putken osilla, Mitä tahnaa väliin ?
mikä se juttu on että pakoputken ulos tulo pitää olla sopivan kokoinen alkupäähän verrattuna ? Täytyykö jotain muuta ottaa huomioon putken teossa?

9

6014

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DIY rööri

      Voi tehdä vaikka kokonaan "palikoista", kunhan ei ole ilmavuotoja ennen kattia/lambdaa ja sen jälkeen muuten liikaa vuotoa.
      Pakoputken tiivistysaineita saa sieltä samasta kaupasta.

      • Tiivistysaineeksi passaa vaikka ruostesuoja-aine. Palaa tiiviiksi.


    • Rydbergin kivipaino

      Osia saa valmiinakin, ei edes tarvitse hitsata. Lisäksi putket ja kiinnikkeet ovat autoalan yleiseen hintatasoon verrattuina erittäin halpaa tavaraa ja asennustyö helppo ja yksinkertainen.

    • Periaatteessa ei

      putken pitäisi olla tyyppihyväksytty juuri kyseiseen automalliin. Se miten tarkkoja asiasta ollaan onki jo toinen kysymys.

      • varattunimimerkki

        tuostakin voi olla montaa mieltä. tyypihyväksyty äänenvaimentimet on pakko olla tietystä vuosimallista eteenpäin muistaakseni olen lukenut että vuodesta 98 mutta en ole varmaa asiasta koska olen lukenut myös jotan että tyyppihyväksytyt vaimentimet olisi pakollisia vudesta 95 lähtien, mutta itse putki voi olla vaikka vesijohto putkee tai ihan mitä vaan kunhan kestää auton alla.


    • Pentti_korpi
      • yliasentaja

        Kyllä voi.


      • VoLoVo
        yliasentaja kirjoitti:

        Kyllä voi.

        Minä olen käyttänyt roudarinteippiä liitoksiin ja nippusuteitä kannattimeiksi.


    • Bildema

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      97
      952
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      54
      898
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      798
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      141
      718
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      675
    6. 78
      531
    7. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      498
    8. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      86
      487
    9. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      486
    10. Olit kyllä niin

      Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki
      Ikävä
      44
      467
    Aihe