nyt on löytynyt jälleen uusi ongelma. suomalaisilla on liikaa tilaa.
http://www.tekniikkatalous.fi/rakennus/huima asiantuntijavaite suomalaisilla on liikaa tilaa/a775065
jännittyneenä odotan, minkälaisen ratkaisun katainen tähän ongelmaan vielä löytää..
suomalaisilla liikaa tilaa!
12
63
Vastaukset 12
- 6+6
mulla ukolla ja kissalla on yht.240 neliöö, eikä oo yhtää liikaa.
Katainen ottaa pari alivuokralaista, jos on lian iso asunto. Samoin Niinistö, Stubb ja Urpilainen.
Itsellä 48 neliötä/henkilö, alivuokralaisia ei oteta.- totta se on
Väljästi asutut syrjäseudut käyvät kalliiksi taajamien asukkaiden kukkarolle.
- xcgsdgsgdg
kyllä se on niin, että syrjäseutujen asukkaat hesan pellejen elämän maksavat. todellinen raha ei lähde liikkeelle edelleenkään tyhjästä vaan juurikin luonnonvaroista, joita saadaan alkutuotannon kautta.
sen lisäksi syrjäseutujen asukkaat maksavat polttoaineveroja reippaasti enemmän valtion kassaan.
rahaa valtiolle ja kunnalle kyllä saa jakaa, syrjäseudulla vaan vastineeksi ei saa yhtään mitään. - 13:25
jjeeves kirjoitti:
Myydään syrjäseudut. Saadaan rahaa.
Ei niitä voi myydä, ne ovat rasite ja kauppa ei ole niin yksinkertaista.
xcgsdgsgdg kirjoitti:
kyllä se on niin, että syrjäseutujen asukkaat hesan pellejen elämän maksavat. todellinen raha ei lähde liikkeelle edelleenkään tyhjästä vaan juurikin luonnonvaroista, joita saadaan alkutuotannon kautta.
sen lisäksi syrjäseutujen asukkaat maksavat polttoaineveroja reippaasti enemmän valtion kassaan.
rahaa valtiolle ja kunnalle kyllä saa jakaa, syrjäseudulla vaan vastineeksi ei saa yhtään mitään.Sitähän se on nykyajan arvomaailma: raha, raha, raha, mikä "kannattaa" ja mikä ei.
Täten pitäisin terveellisenä ehdotuksena, että pääkaupunkiseutulaisten kesämökkeily Uudenmaan läänin ulkopuolella kiellettäisiin kategorisesti.
Mitä sinne maalle menemään, kun se on niin turhanpäiväistä seutua?13:25 kirjoitti:
Ei niitä voi myydä, ne ovat rasite ja kauppa ei ole niin yksinkertaista.
Puheenvuoroni oli sarkastinen vastaus kommenttiin, jossa sanottiin syrjäseutujen käyvän kalliiksi taajamien asukkaille.
- fzgsdfgsfdgdsf
jjeeves kirjoitti:
Sitähän se on nykyajan arvomaailma: raha, raha, raha, mikä "kannattaa" ja mikä ei.
Täten pitäisin terveellisenä ehdotuksena, että pääkaupunkiseutulaisten kesämökkeily Uudenmaan läänin ulkopuolella kiellettäisiin kategorisesti.
Mitä sinne maalle menemään, kun se on niin turhanpäiväistä seutua?tuo olisi hyvä idea! maaseutu saisi säästöä kun hesan pellet jäisivät kotiin. kuinka paljon tuleekaan kuluja itsensä mökkitöissä teloneista hesan pelleistä terveyskeskuksille. pienillä ja kapeilla teillä eivät osaa ajaa kun luulevat että se liikennemerkki kertoo miten lujaa on ajettava.
retkellä eksyvät ja sitten tarvitaan kalliita pelastuspartioita. tai näkevät peuran ja tarvitsevat helikopterikyydin apuun.
ainoa hyöty hesan pelleistä on taas se, että ostavat kyläkaupasta kopan kaljaa. osaamme me sen itsekin :) fzgsdfgsfdgdsf kirjoitti:
tuo olisi hyvä idea! maaseutu saisi säästöä kun hesan pellet jäisivät kotiin. kuinka paljon tuleekaan kuluja itsensä mökkitöissä teloneista hesan pelleistä terveyskeskuksille. pienillä ja kapeilla teillä eivät osaa ajaa kun luulevat että se liikennemerkki kertoo miten lujaa on ajettava.
retkellä eksyvät ja sitten tarvitaan kalliita pelastuspartioita. tai näkevät peuran ja tarvitsevat helikopterikyydin apuun.
ainoa hyöty hesan pelleistä on taas se, että ostavat kyläkaupasta kopan kaljaa. osaamme me sen itsekin :)Järvenrantamaisemien rikkoutuminen tuhansien ja taas tuhansien lomatöllien takia, järviekologian ja -rauhan rikkoutuminen kaikenmaailman vesihelvetinkoneiden ja "romanttisen" mattopyykin takia, niin, on monta syytä, miksi:
lomailu sallittaisiin vain suurissa lomahotelleissa ja kylpylöissä, jotka toisivat rahaa paikkakunnille, ei yksityisveneitä ym. -härveleitä lomalaisille; jokamiehenoikeudet samoiluoikeuksineen toki säilytettäisiin.
Itse olen pääkaupunkiseutulainen, mutta myös suomalainen, ja arvostan ja rakastan maaseutua tärkeimpänä osana Suomea. Siksi en koskaan lähde juhannuksena maalle.- mahdoton kuvio
jjeeves kirjoitti:
Järvenrantamaisemien rikkoutuminen tuhansien ja taas tuhansien lomatöllien takia, järviekologian ja -rauhan rikkoutuminen kaikenmaailman vesihelvetinkoneiden ja "romanttisen" mattopyykin takia, niin, on monta syytä, miksi:
lomailu sallittaisiin vain suurissa lomahotelleissa ja kylpylöissä, jotka toisivat rahaa paikkakunnille, ei yksityisveneitä ym. -härveleitä lomalaisille; jokamiehenoikeudet samoiluoikeuksineen toki säilytettäisiin.
Itse olen pääkaupunkiseutulainen, mutta myös suomalainen, ja arvostan ja rakastan maaseutua tärkeimpänä osana Suomea. Siksi en koskaan lähde juhannuksena maalle.Ei siitä tule mitään jos kaikki muuttavat kesämökeille asumaan ja elävät kuten maalla on tapana pelkästään oleskelemalla. Kuka hemmetti meidät sitten elättää.
- iso talo
sale, koira ja alivuokralainen jenni. ei oo liikaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911777
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine1391273Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä
Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i1261045Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee
Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku29933S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä
Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant32835Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀41808Mitä vit,,tua!
Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul35744KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi15743Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁68700Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R44662