Luonnossa on selvästi olemassa eläimet ja ihminen. Eläimet ovat eläimiä mutta ihminen poikkeaa niin monissa suhteissa ja niin paljon kaikista eläimistä että ihmisen kehittyminen evoluutiolla eläimistä ei ole mahdollista eikä uskottavaa. Onhan niin, että kaikki ihmisen evoluutioselitykset ovat vain arveluja ilman näyttöä luonnosta.
Voisi jopa uskoa niin, että eläimet ja kasvit ja muu tuollainen olisi kehittynyt evoluutiolla pitkinä aikoina mutta sitten lopuksi, pisteenä iin päälle, ihminen on tullut tänne ns. yliluonnollisen prosessin tuloksena. Ja kaikki tämä muu on vain ihmistä varten tehty elinympäristö.
Ihminen on ihan liian erikoinen
26
160
Vastaukset
- LaD
Ihminen ei poikkea eläimistä paljoa vittuakaan.
- hehhehehehhe
Ihmisen ainoa suuri ero on aivojen suhteellinen koko, ei muuta, ja sille löytty selitys
Missä tieto ja järki loppuu, niin siitä usko ja taiat jatkaa.
Lopputulokset eli selitykset sitä uskomattomampia, mitä aiemmin se tieto ja järki loppui.- 11111111111111111111
Haluaisin sinun miettivän sitä miksi mailmankaikkeus on sitten tehty niin valtavaksi ettei ihminen pysty sitä hyödyntään kuin häviävän pienen osan. ( Mailmankaikkeudessa on 170 miljardia linnunratajärjestelmää ja niissä enemmän aurinkoja kuin maapallolla hiekanjyväsiä)
- Ihmettelijäinen
Kerrotko mikä on se perustavaa laatua oleva ero, esimerkiksi ihmisen ja muiden eläinten soluissa?
Kiitos jo etukäteen!- SamiA
"Kerrotko mikä on se perustavaa laatua oleva ero, esimerkiksi ihmisen ja muiden eläinten soluissa?"
Esimerkiksi aivot: yhdelläkään eläimellä ei ole vastaavaa aivokapasiteettia.
Muitakin eroja eläimen ja ihmisen välillä on. - No ihankos
SamiA kirjoitti:
"Kerrotko mikä on se perustavaa laatua oleva ero, esimerkiksi ihmisen ja muiden eläinten soluissa?"
Esimerkiksi aivot: yhdelläkään eläimellä ei ole vastaavaa aivokapasiteettia.
Muitakin eroja eläimen ja ihmisen välillä on."Esimerkiksi aivot: yhdelläkään eläimellä ei ole vastaavaa aivokapasiteettia."
Monilla valaslajeilla on huomattavasti suuremmat aivot kuin ihmisillä. Mutta nämä valaslajit eivät käytä aivokapasiteettiaan turhuuteen, kuten sen miettimiseen kuinka monta enkeliä mahtuu tanssimaan nuppineulan kärjellä - tai kuinka monta väärin uskovaa kerettiläistä pitäisi hirttää, polttaa, mestata, hukuttaa tai haudata elävältä, kuten uskovien ihmisaivojen nerokkaat omistajat ovat tehneet kristityssä Euroopassa. Valaiden ei myöskään tiedetä aloittaneen yhtään ainoaa uskonsotaa, joita Euroopassa taas on riittänyt vaikka muille jaettaviksi. - SamiA
No ihankos kirjoitti:
"Esimerkiksi aivot: yhdelläkään eläimellä ei ole vastaavaa aivokapasiteettia."
Monilla valaslajeilla on huomattavasti suuremmat aivot kuin ihmisillä. Mutta nämä valaslajit eivät käytä aivokapasiteettiaan turhuuteen, kuten sen miettimiseen kuinka monta enkeliä mahtuu tanssimaan nuppineulan kärjellä - tai kuinka monta väärin uskovaa kerettiläistä pitäisi hirttää, polttaa, mestata, hukuttaa tai haudata elävältä, kuten uskovien ihmisaivojen nerokkaat omistajat ovat tehneet kristityssä Euroopassa. Valaiden ei myöskään tiedetä aloittaneen yhtään ainoaa uskonsotaa, joita Euroopassa taas on riittänyt vaikka muille jaettaviksi.”ai kuinka monta väärin uskovaa kerettiläistä pitäisi hirttää, polttaa, mestata, hukuttaa tai haudata elävältä, kuten uskovien ihmisaivojen nerokkaat omistajat ovat tehneet kristityssä Euroopassa.”
Sinun kannattaa muuttaa johonkin valmiiksi ateistiseen valtioon esim. Kiinaan tai Pohjois-Koreaan. On kohtuutonta perätä Euroopasta edellä mainittujen sekulaarien valtioiden kaltaista paikkaa. Muuta vain, siellä pahojen kristittyjen asema on heikoin mahdollinen, joten onnellisuus tasosi tulee taatusti nousemaan.
”Valaiden ei myöskään tiedetä aloittaneen yhtään ainoaa uskonsotaa”
Aivan; eikä hyttysten myöskään tiedetä rakentaneen ydinpommia. - mdma
SamiA kirjoitti:
”ai kuinka monta väärin uskovaa kerettiläistä pitäisi hirttää, polttaa, mestata, hukuttaa tai haudata elävältä, kuten uskovien ihmisaivojen nerokkaat omistajat ovat tehneet kristityssä Euroopassa.”
Sinun kannattaa muuttaa johonkin valmiiksi ateistiseen valtioon esim. Kiinaan tai Pohjois-Koreaan. On kohtuutonta perätä Euroopasta edellä mainittujen sekulaarien valtioiden kaltaista paikkaa. Muuta vain, siellä pahojen kristittyjen asema on heikoin mahdollinen, joten onnellisuus tasosi tulee taatusti nousemaan.
”Valaiden ei myöskään tiedetä aloittaneen yhtään ainoaa uskonsotaa”
Aivan; eikä hyttysten myöskään tiedetä rakentaneen ydinpommia."Kiinaan tai Pohjois-Koreaan. On kohtuutonta perätä Euroopasta edellä mainittujen sekulaarien valtioiden kaltaista paikkaa."
Jos väität P-koreaa sekulaariseksi valtioksi olet todella pihalla todellisuudesta. SamiA kirjoitti:
"Kerrotko mikä on se perustavaa laatua oleva ero, esimerkiksi ihmisen ja muiden eläinten soluissa?"
Esimerkiksi aivot: yhdelläkään eläimellä ei ole vastaavaa aivokapasiteettia.
Muitakin eroja eläimen ja ihmisen välillä on.Oletko sitä ottanut huomioon että jokaisella eläinlajilla on omat erityispiirteensä, lajille tyypilliset piirteet. Ihmisellä ne vain sattuvat olemaan monimutkaiset aivot. Aivot, joiden kapasiteettiä tietyt piirit käyttävät pohdiskeluun, uteliaisuuteen, ympäristönsä tutkimiseen, pohdiskeluun, toiset meuhkaamiseen ja mielikuvitusolentojen pelkämiseen.
- teiteenharrastaja
Järkeilysi on tyhjän päällä.
"Voisi jopa uskoa niin, että eläimet ja kasvit ja muu tuollainen olisi kehittynyt evoluutiolla pitkinä aikoina mutta sitten lopuksi, pisteenä iin päälle, ihminen on tullut tänne ns. yliluonnollisen prosessin tuloksena."
Ihmisruumiilla aivoineen kaikkineen on niin monia muodon ja toiminnan yhtäläisyyksia muiden elämänmuotojen kanssa, ettei ajatus ruumiillisesta evoluutiosta muille ja kertaluomisesta ihmiselle mahdu järjellisen rajoihin.
Jos siirrät ideasi ihmisen henkisiin erilaisuuksiin eli aivojen toimintaan ja sisältöön, olet varmemmalla pohjalla ja isossa samanmielisessä joukossa. Kyllä jotkut ihmiset on melko erikoisia. Osa niistä pannaan pakkohoitoon.
- tieteenharrastaja
Ja osa panee toisia pakkohoitooon ja hoitaa niitä siellä. Ei tuota mikään muu eläin ole vielä keksinyt.
tieteenharrastaja kirjoitti:
Ja osa panee toisia pakkohoitooon ja hoitaa niitä siellä. Ei tuota mikään muu eläin ole vielä keksinyt.
Ja osaa ei panna pakkohoitoon, vaikka pitäisi.
> Eläimet ovat eläimiä mutta ihminen poikkeaa niin monissa
> suhteissa ja niin paljon kaikista eläimistä että ihmisen
> kehittyminen evoluutiolla eläimistä ei ole mahdollista
> eikä uskottavaa.
Kerrohan miten oikeastaan eroat muista ihmisapinoista - tai ylipäätään muista istukkanisäkkäistä. Onko sinulla linnun keuhkot, nokkasiilin siitin, kitiinistä syntynyt karvoitus tai jotain muuta vastaavaa?- asdfasdfasdfe_O
"Onhan niin, että kaikki ihmisen evoluutioselitykset ovat vain arveluja ilman näyttöä luonnosta."
Näinhän se on.
Ah autuamielistä! Meitä rehellisenomaisia ihmisiä on vain harvassa.- ...
''Meitä rehellisenomaisia ihmisiä on vain harvassa.''
Niin, teitä leikisti rehellisiä on onneksi melko vähän. Raamattukin käskee teitä olemaan vain ns. rehelllisenomaisia, eli "viekkaita kuin käärmeet".
- tieteenharrastaja
kekek-kekek kirjoitti:
Raamattukin käskee teitä olemaan vain ns. rehelllisenomaisia, eli "viekkaita kuin käärmeet".
Käskee kyllä yhtä ja toista muutakin tuossa asiassa. Valikoiden ja asiayhtydestä erillään siteeraten sieltä löytyy melko monensorttista tavaraa.
- ...
Mato poikkeaa siilistä, kotka silakasta jne. Ihminen on yksi eläinlaji muiden joukossa.
- Vuorotteluvapaa-ajattelu
Ihminen eroaa eläimistä? Verrataan vaikka sienieläintä, kuutiomeduusaa, kekomuurahaista, japaninmakakia ja ihmistä. Jos tuo joukko pitäisi jakaa kahteen joukkoon niin miksi luonnollinen ja selvin rajalinja pitäisi olla välillä ihminen ja nuo muut?
- tieteenharrataja
Vuorotteluvapaa-ajattelu kirjoitti:
Ihminen eroaa eläimistä? Verrataan vaikka sienieläintä, kuutiomeduusaa, kekomuurahaista, japaninmakakia ja ihmistä. Jos tuo joukko pitäisi jakaa kahteen joukkoon niin miksi luonnollinen ja selvin rajalinja pitäisi olla välillä ihminen ja nuo muut?
Löydän vain yhden perustelun:
"..miksi luonnollinen ja selvin rajalinja pitäisi olla välillä ihminen ja nuo muut?"
Pelkästään ihminen pystyy asettamaan tuon kysymyksen ja tekemään tuon jaon. - Vuorotteluvapaa-ajattelu
tieteenharrataja kirjoitti:
Löydän vain yhden perustelun:
"..miksi luonnollinen ja selvin rajalinja pitäisi olla välillä ihminen ja nuo muut?"
Pelkästään ihminen pystyy asettamaan tuon kysymyksen ja tekemään tuon jaon.Eli sinun perustelusi on se, että valitaan tarkoituksenmukainen ominaisuus ja sillä voi perustella haluamansa jaottelu.
Norsut ja eläimet - vain norsuilla on taipuisa kärsä.
Ai-ai ja eläimet - vain ai-sillan on hyönteisten Kauhajoki erikoistunut keskisormi.
Jne jne
Ihmisen käsitteellinen ajattelu on toki pisimmälle kehittynyt nisäkkäiden (mietipä miksi nisäkkäiden!?) keskuudessa, mutta ajattelukyvyssäkin on kaikki harmaan sävyt eikä vain musta ja valkoinen. Kreationistit ovat oiva osoitus siitä, että ihminen ei ole älynsä ohjaama looginen olio, vaan tunteet vievät usein voiton loogisesta ajattelusta. - mdma
Vuorotteluvapaa-ajattelu kirjoitti:
Eli sinun perustelusi on se, että valitaan tarkoituksenmukainen ominaisuus ja sillä voi perustella haluamansa jaottelu.
Norsut ja eläimet - vain norsuilla on taipuisa kärsä.
Ai-ai ja eläimet - vain ai-sillan on hyönteisten Kauhajoki erikoistunut keskisormi.
Jne jne
Ihmisen käsitteellinen ajattelu on toki pisimmälle kehittynyt nisäkkäiden (mietipä miksi nisäkkäiden!?) keskuudessa, mutta ajattelukyvyssäkin on kaikki harmaan sävyt eikä vain musta ja valkoinen. Kreationistit ovat oiva osoitus siitä, että ihminen ei ole älynsä ohjaama looginen olio, vaan tunteet vievät usein voiton loogisesta ajattelusta." Kreationistit ovat oiva osoitus siitä, että ihminen ei ole älynsä ohjaama looginen olio, vaan tunteet vievät usein voiton loogisesta ajattelusta."
Tulee mieleen se tutkimus jossa kerrottiin vain viidenneksen meistä olevan kykeneviä analyyttiseen ajatteluun. - tieteenharrastaja
mdma kirjoitti:
" Kreationistit ovat oiva osoitus siitä, että ihminen ei ole älynsä ohjaama looginen olio, vaan tunteet vievät usein voiton loogisesta ajattelusta."
Tulee mieleen se tutkimus jossa kerrottiin vain viidenneksen meistä olevan kykeneviä analyyttiseen ajatteluun.Vastasin vain kysymykseesi. En mahda mitään, jos vastaus ei miellytä.
Voidaan toki jakaa elämänmuodot vaikkapa nettotappavuuden perusteella. Siis montako tietyn lajin yksilöä yksi toisen lajin keskimääräinen yksilö tappaa elämänsä aikana. Eiköhän ihmisen erikoislaatu nouse tuollakin tapaa esille.
- löysätkää jo
Luin noita evokkien ajatuksia tuossa ylempänä ja täytyy sanoa, että monen evokin puppugeneraattori käy niin isoilla kierroksilla, että kohta laakerit kuumiaa ja leikkaa kiinni. Metkaa nähdä mitä evokille tapahtuu kun sen aivot leikkaa kiinni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2651633Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki141622- 1351221
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1251114- 83797
- 164720
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä168711Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala406624- 52582
Tajuan kyllä
että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa52525