Isoveli 25v pahoinpitelee minua 13v

14235

Eli isoveljeni pahoinpitelee minua viikoitain, kun tulee kotiini tänään hän mm tukisti minua,,heitti lattialle niin että keuhkoista lähti ilmat, otti kännykän repimällä ja hakkaamalla minulta, kun yritin soittaa hätäkeskukseen.

Omat vanhempani tämän hyväksyvät ja vanhemmat sanoivat että todistavat minua vastaan jos ilmoitan poliiseille, riita alkoi siitä kun vaadin äidiltäni maksua jonka hän on luvannut antaa jos olen 2vk syömättä mitään herkkuja.

15

434

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokenut samaa

      Tuo ei ole oikein! Uskoudu jollekin sukulaiselle asiasta tai puhu koulussa. Rohkeutta sinulle! Mutta älä jää asian kanssa yksin. Äitisi ei tee oikein käyttäytymällä noin.

    • pelkäävät_vanhemmat

      Jos on vähänkin mustelmia, menet huomenna joko suoraan tai perheen ulkopuolisen aikuisen avustamana terveyskeskukseen näyttämään itseäsi lääkärille. Tarvitset valitettavasti lääkärintodistuksen siitä, että sinulle on tehty fyysistä väkivaltaa. Paska perhe sinulla, poliisi ja lastensuojelu auttavat kunhan uskallat kertoa veljesi tekemisistä. Häntä odottaa syyte ja tuomio, rangaistus!

    • raring?

      Isoveli pikkusisko äitipuoli enon kumminkaima. naapurinsetä postinkantaja......
      Olet pikkutyttö olet poika olet teini-ikäinen nuori.....
      Ikä vaihtuu, sukupuolikin vaihtuu tiuhään tahtiin.
      Hakataan potkitaan tukistetaan pidetään nälässä heitetään ulos pidetään vankina....
      Kerro ihmeessä kuka olet ja mistä? Avaruudesta tullut? Maailman kahdeksas ihme?
      Voisit jo lyödä rahoiksi tuolla omalaatisuudellasi!

    • minä.

      Mene poliisi asemalle tekemään rikosilmoitus.

    • 354545

      Uhkailevat, että tekevät minusta perättömiä rikosilmoituksia jos menen.

      • Elämä kantaa

        No, ei sun oo pakko mennä just poliisille. Mutta mene kysymään neuvoa joltain nuorisotyöntekijältä tai kysy esimerkiksi terveyskeskuksen ajanvarauksesta, kenen kanssa voisit jutella. Omalta paikkakunnaltani löytyy terveyskeskuksesta psykologi, jolla on aikaa kuunnella ja osaa ohjata sinua eteenpäin, lähtisin itse varmasti siitä suunnasta. Tai perheneuvola, lastensuojelu etc. Ne ei ole pelkkiä pelottavia ammattinimikkeitä, vaan ihmisiä, joiden tehtävä on oikeesti auttaa.

        Ei kai se poliisikaan huono vaihtoehto ole, mutta pelkään, että saattaisit poliisilla kokea jääväsi yksin. Ja apua, kuuntelua, huolenpitoa ja ohjaustahan sä nyt tarvitset.

        Ja jos mietit, mitä sanoa, niin hyvä vinkki on, että lähdet kysely linjalta: Kuka minua voi auttaa, kun kotona kohdellaan kaltoin? Mitä voin tehdä, mistä kysyn apua? Miten saan elämäni paremmaksi? Voiko joku auttaa perhettäsi, mutta ennenkaikkea sinua?

        Toivon, että törmäät oikein viisaaseen virkailijaan:).


      • ...

        Kerro sekin jo valmiiksi.


    • sairas olet

      No eikö se isoveli-isä-sisko-postinkantaja-naapurinsetä-äiti.....
      ala jo pian saada susta nirriä pois?
      Täälläjo hartaasti odotellaan...

      • no jaa

        Ei ilmeisesti. Mutta eiköhän tuo ole vaan joku lapsi, joka kirjoittelee tänne vähän typeriä juttuja.


      • sairaille

        Jos sulla itselläs ei ole mitään tekemistä, mene tekemään sitä jonnekin muualle tältä palstalta.


    • Katjakatja123

      Vanhemmillasi viiraa päässä jos ajattelevat että tuo on ok. Hae apua turvakodin kautta ketään ei saa piestä! !!

    • olen kebu

      tama ai ole vitsi

    • niemeen

      Aloittaja: Pistä kuule kara pyllyyn ja pakene vuorille!

      Tai nielaise ainakin pääsi.

    • Heti maanantaina

      Meet terveydenhoitajalle ja kerrot kaiken.. Aivan kaiken..

      • Ei saa hakata

        Tarviit heti apua, perheneuvola vois olla teidän paikka ja terkkari neuvoo sinne. Ei susta voi tehdä rikosilmoituksia, oot alaikäinen joten älä sitä sentään pelkää. Mutta perheneuvilassa tilanteesi solmut lähtevät aukeamaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      382
      2121
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      63
      1333
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1320
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      137
      1208
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      88
      1143
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      97
      1002
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      133
      944
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      890
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      821
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      770
    Aihe