http://www.aamulehti.fi/Ulkomaat/1194923959275/artikkeli/obaman viesti ukrainalle usa puolustaa asein vain natomaita.html
"Emme ryhdy ratkomaan Ukrainan ongelmaa sotilaallisesti. Ukraina ei ole Naton jäsen, mutta monet sen lähivaltiot ovat, ja me otamme viidennen artiklan sitoumuksen puolustaa toisiamme hyvin vakavasti, Obama sanoi."
Siinä vähän kylmää vettä Suomen hyviin länsisuhteisiin sokeasti uskovien niskaan. Vai EU:nko uskotte Suomen avuksi tulevan, olemattomilla sotajoukoillaan ja arvovallallaan?
Obama: Puolustamme asein vain NATO-maita
28
138
Vastaukset
- NATO-liberaali
Suomi NATOON !
www.adressit.com/suomi_natoon
P.S. Tämä kuva kertoo omaa karua kieltään Suomen asemasta ei-NATO-maana:
http://3.bp.blogspot.com/-pTWASvBnoAY/VAJKYB_MWGI/AAAAAAAAAdc/-1mtDVFWGEk/s1600/Suomen ja Ukrainan asema.jpg - NATOn heti..
Heti Natoon! Vastustajien itä usko ei vakuuta.
- syyjaseuraus?
No, äänestä sitten naton puolesta, mutta älä sitten valita, ja kadu äänestystäs, kun venäjä marssii suomeen kun liityttiin.
- realisti pohdinnassa
syyjaseuraus? kirjoitti:
No, äänestä sitten naton puolesta, mutta älä sitten valita, ja kadu äänestystäs, kun venäjä marssii suomeen kun liityttiin.
Melkoinen harha kuvitella, että jos suomi ei kuulu natoon venäjä ei "marssi" suomeen. Kyse ei ole mielistelystä perusteet löytyy muualta.
- mempsis
Sitten katsotaan kun viime sotien kaltaiset kauheudet alkaa painaa päälle täällä homo-suomessa!Katsotaan auttaako Nato-kiima?
- Oman armeijan puoles
USA:ssa ovat miehet jo niin läskistyneet että yrittävät pelotella muita maita liittymään joukkoon puolustamaan USA:n:tavoitteitä ympäri maailmaa..
Suomesta tulisi NATOssa eturintama idän ja lännen välille, Ruotsia suojaava miinakenttä..- Oman maan puolesta
USA ei ole = NATO. Nato on perustettu suojaamaan jäsenvaltiota ulkopuolisilta agressioilta! Kun liitymme Natoon EMME liity USA:han!
Suomesta tulisi Naton jäsenmaana aivan tavallinen valtio.
Politiikassa Venäjä haluaa kahdenvälisiä suhteita nimenomaan pienten valtioiden kanssa. Silloin suurempi voi painostaa pienempää. Sodanjälkeinen aika Suomessa on varoittava esimerkki. Meidän oli Neuvostoliiton hajoamiseen asti pyydettävä lupa Moskovasta myös kauppapoliittisiin päätöksiin. Itsenäinen valtio pyytää luvan vain omalta parlamentiltaan..
Jotta voisimme kunnolla syventää hyödyllistä kanssakäymistä Venäjän kanssa, tarvitsemme sellaiset siteet länteen, että kaikki spekulaatiot Suomen asemasta voi lopettaa. Vain sitä kautta syntyy mahdollisuus kohdata Venäjä silmien tasalla, myös kahden kesken. - obaman huoli
Lännessä miehet on läskistyneet ja käyttävät jo valmiiksi psyykelääkkeitä. Tavallaan pitäisi olla valmiiksi hullu, koska kukaan normaalijärkinen ei halua sotaan, mutta ei kuitenkaan saisi sodan jälkeen tulla vielä hullummaksi. Näinhän esim Irakin sotilaille on käynyt kun kärsivät post traumaattisesta stressistä. Toisin sanoen omatunto kolkuttaa kun tuli tapettua ihmisiä.
- Mitä höpäjät?
obaman huoli kirjoitti:
Lännessä miehet on läskistyneet ja käyttävät jo valmiiksi psyykelääkkeitä. Tavallaan pitäisi olla valmiiksi hullu, koska kukaan normaalijärkinen ei halua sotaan, mutta ei kuitenkaan saisi sodan jälkeen tulla vielä hullummaksi. Näinhän esim Irakin sotilaille on käynyt kun kärsivät post traumaattisesta stressistä. Toisin sanoen omatunto kolkuttaa kun tuli tapettua ihmisiä.
"Näinhän esim Irakin sotilaille on käynyt kun kärsivät post traumaattisesta stressistä. Toisin sanoen omatunto kolkuttaa kun tuli tapettua ihmisiä. "
Irakin armeija juoksi niin kovaa ISIS:tä pakoon, ettei luulisi stressiä tulleen:-)
- Heti Natoon
Nato kammiosta ei tunne edes NATOn perusteita. Natoon kuuluu nykyisin 28 jäsenmaata!! Yhdysvallat ei todellakaan ole = nato niin kii. Kammoisen väittää. Natossa on yhteispäätökset eikä siellä yksi jäsen päätä muiden 27 puolesta se pitää jo tajuta. Nato on selkeästi ilmoittanut että se puolustaa sen jäseniä nato kammoisten on turha väittää ettei se tekisi sitä jos idä rupeaa uhoamaan saati hyökkäämään nato maata vastaan.
- Heil Sieg
Sodan voittajavaltiona USA sitoi Eurooppalaisten liittolaistensa ja hävinneen Saksan armeijat valvontaansa perustamalla Pohjis-Atlannin puolustusliiton.
Suomi ihmeen kaupalla säästyi vieraan armeijan tulolta, jenkkejä ei kiinnostanut ja ryssä tais oppia sodastakin jotain, ei tarvinnut tulla Suomen työläisiä ja talonpoikia auttamaan. nykyään olisi paremmat mahdollisuudet parantaa OMAA puolustusta aivan toiselle tasolle mitä se oli v.39..- Sieg Heil
Tuossa piti lukea että r,y s.s. ä.t
- Näin se meni
Varsinainen Stalinistinen uskontunnustus?!
"Sodan voittajavaltiona USA sitoi Eurooppalaisten liittolaistensa ja hävinneen Saksan armeijat valvontaansa perustamalla Pohjis-Atlannin puolustusliiton."
Todellisuudessa vapaat länsivallat perustivat yhteisen puolustusjärjestön Naton, jonka päätöksentekoon osallistuu kaikki jäsenvaltiot.
"Suomi ihmeen kaupalla säästyi vieraan armeijan tulolta, jenkkejä ei kiinnostanut ja ****** tais oppia sodastakin jotain, ei tarvinnut tulla Suomen työläisiä ja talonpoikia auttamaan. nykyään olisi paremmat mahdollisuudet parantaa OMAA puolustusta aivan toiselle tasolle mitä se oli v.39.. "
Mikään "ihme" ei Suomea pelastanut vaan omat veteraanimme Tali-Ihantalassa ja Vuosalmella. Neukuilla oli hyvä halu orjuuttaa myös Suomi joko NL:n maakunnaksi tai Itä-blokin satelliitiksi, mutta onneksi vältimme tylyn kohtalon!
Nyt Suomen kannattaa liittyä Natoon ja rauha on taattu! Vainooja pysyy rajan takana!
Jotain uutta tarvitaan. Ukraina sen osoittaa, valitettavasti.
(jos ei NATO niin mitä sitten?)- Veteranfan
Kukapa nyt haluaisi liittyä vapaamuurarien sotilasliittoon.jotka vielä palvelevat pimeitä voimia.
NATO palvelee ainoastaan todellisia liittolaisia,jotka palvovat Luciferia.
NATOon liittyäkseen Suomen pitää myydä itsensä Luciferille.
EU ei tule kenenkään avuksi,onhan se nähty miten EU on köyhdyttänyt kaikki euroopan maat ikuiseen velkakierteeseen.
Pankkieliitti palvelee Luciferia ja NATO on EU:n kumppani kaikissa globali asioissa.
Ihmetyttää,miten innokkaasti NATOn kannattajat haluavat liittyä moiseen järjestöön,vaikka ollaan jo EU:ssa???
Onko niin,että silloin saadaan orjuutettua koko Suomi täydelliseen pankkieliitin kontrolliin NATOn avulla???- Siinä aika kipeä
ihminen syytää hölynpölyä.
- turhiajauhat
Siinä aika kipeä kirjoitti:
ihminen syytää hölynpölyä.
Sinähän se kaiken tiedät... Sata varma on, ettei nekään tyypit mitään valkoisia lampaita ole, ja jos ovat, niin ovat susia lampaiden nahoissa.
- Pöljäfan?
Mies, jolle "vapaamuurarien sotilasliitto" ja Lucifer ovat todellisuutta ovat todellisuutta pitäisi majailla mielenterveyshoidossa!
- Sairaiden ei pitäisi
turhiajauhat kirjoitti:
Sinähän se kaiken tiedät... Sata varma on, ettei nekään tyypit mitään valkoisia lampaita ole, ja jos ovat, niin ovat susia lampaiden nahoissa.
kirjoitella, eikä vielä sairaampien niihin uskoa.
Apua mielenterveyden järkkymiseen löytyy kyllä.
- EijaEi
Nato valehtellee,niin kuin kokoomuskin.
Natossa voi olla montakin valtiota,mutta ei yhteistä rajaa,niinkuin Suomella. Olemme eritysasemassa.
Nato käyttää vain Suomea hyväkseen.- Natoon heti
Perustele väitteesi. Olen niin kyllästynyt näihin nato kammoisten heittoihin mutta perusteita ei tule koskaan. R...ä tulee alistumaan länsimaisen edessä.
- Yhteinen raja
Natoon heti kirjoitti:
Perustele väitteesi. Olen niin kyllästynyt näihin nato kammoisten heittoihin mutta perusteita ei tule koskaan. R...ä tulee alistumaan länsimaisen edessä.
Venäjän kanssa on ainakin Norjalla, Virolla ja Liettualla (Kaliningrad).
- Venäjä ei uskalla
hyökätä edes Ukrainaan, vaikka se ei ole EU:n jäsen.
Me olemme EU:n jäsenenä turvassa, silla useimmat EU-maat kuuluvat Natoon.- koittakaastätä
Me ollaan eu:ssa turvassa... me ollaan natossa turvassa...
Kuka suojeli Suomea sodissa? Kuka loppujen lopuksi antoi suomen itsenäistyä? Kenen puoleen käännyttiin niissä hiljaisissa rukouksissa, kun olot olivat epävarmat ja pommia tuli niskaan? On aika itsekästä joltain isoveljeltä (esim. nato) olla puolustamatta pienempiä, jos ukkoa riittää auttamaan. Ei, ensin pitää tehdä liittolais sopimukset ja muut... Jumalaan meidän pitäisi turvata! Mutta ei, kun on jumalaton hallitus. Siinä vaiheessa, kun sota on kovimmillaan, keskittyy jokainen valtio itsensä pystyssä pitämiseen. Muuttakaa olot suomessa paremmiksi, niin ehkei natoa tarvita, kun oman kansan henki on pilvissä! - Huumetäti?
koittakaastätä kirjoitti:
Me ollaan eu:ssa turvassa... me ollaan natossa turvassa...
Kuka suojeli Suomea sodissa? Kuka loppujen lopuksi antoi suomen itsenäistyä? Kenen puoleen käännyttiin niissä hiljaisissa rukouksissa, kun olot olivat epävarmat ja pommia tuli niskaan? On aika itsekästä joltain isoveljeltä (esim. nato) olla puolustamatta pienempiä, jos ukkoa riittää auttamaan. Ei, ensin pitää tehdä liittolais sopimukset ja muut... Jumalaan meidän pitäisi turvata! Mutta ei, kun on jumalaton hallitus. Siinä vaiheessa, kun sota on kovimmillaan, keskittyy jokainen valtio itsensä pystyssä pitämiseen. Muuttakaa olot suomessa paremmiksi, niin ehkei natoa tarvita, kun oman kansan henki on pilvissä!HAHA! Pilvessä taidat olla jo nyt?
- Sieg
Pitää ottaa huomioon että NATO maatkin ovat sotineet keskenään, ja siinäkin kahinassa tarvittiin Suomea pitämään järjestystä..
Luulisi että Suomi pystyy pitämään omat rajat kiinni vieraan armeijan tulolta, mutta joitain kouhoja on jotka suorastaan haluavat sotaväellekin määräykset ulkomailta.. - miehittäjä ?
Eiköhän se ole todennäköistä, että Suomen miehittäjänä voisi olla ennemmin Venäjä kuin NATO ? Se, että Venäjää vastaan ollaan ja ehkä voidaan tarvita apua vastaisuudessakin on Venäjän eikä NATOn häpeä !!! Mikä sellainen NATO miehitysvaltiona oikein voisi olla. Onko tuo se uhka Venäjälle, mistä Moskovan Tiltu höpöttää vai mikä se mahtaa olla ???
- Kustaan portti
On se parempi kuin yya:n neljäs artikla. Presidentit ja pääsihteerit ovat muuttuneet. Toivottavasti suhteemme länteen pysyvät hyvinä. Voisi luulla, että elät idässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk883678Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna921949Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll871773- 1441632
Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.651478- 1621473
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur981453Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1671402Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j1001324- 861287