http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=10&id=11586
Olisiko Venäjä pakotteiden todellinen syy Nato johtoisen Kiovan palkka-armeijan tuhoutuminen.
USAn 5miljardia dollaria ja EU julkistamaton tuki Kiovan vallankaappauselle ja myöhemmille Itä-Ukrainan sotatoimille on haihtunut savuna ilmaan.
Piiritetyssä Itä-Ukrainan Mariupolissa NATO-upseereja?
6
116
Vastaukset 6
- tilinteko
Hahahahahahahah Kiovan rikolliset.Oman kansan tappajat!Taitaa tulla pataan kunnolla!Oli kauheita kuvia Ukrainan armeijan tappioista iltasanomissa tänään!Lukekaa,katsokaa ja oppikaa hölmöt!
- Raatteen sankarit
Tuo IS:n juttu nyt ei tullut yllätyksenä, jos on seurannut tilannetta. Ukrainan armeija ja hallitus on sössinyt koko sodan niin totaalisesti että tästä tulee oppikirjaesimerkki kadettikouluihin. Ajavat joukkojaan kerta toisensa jälkeen motteihin vailla mitään järjellistä taktiikkaa.
On päivänselvää, että Ukrainan hallitus on valehdellut reippaasti tappiolukujaan. Oikeat luvut lienevät tosiaan luokkaa 5000 kaatunutta, 15 000 haavoittunutta, 5 000 sotavankina ja 20 000 kateissa tai karkureita.Kun rintamalla on pienehköjä vapaaehtoisjoukkoja joita vastaan marssitetaan kymmeniä panssarivaunuja ja sadoittain muuta raskasta kalustoa, ei ihme jos osa porukasta jää mottiin.
Myös motitukset on raportoitu http://liveuamap.com seurannassa.
Propagandakoneiden pitäisi myös päättää puolustaako ukrainaa muutama hullu natsi vaiko kymmeniä tuhansia vapaaehtoisia. Totuus on siellä jossain.- appisap
Kun ei Ukrainalla vaan voima riitä, niin minkäs teet? Ja kun vihollisen voimat välillä moninkertaistuvat, niin vaikea tehdä strategiaa.
- Ssjossain
Mariupol ei ole piiritetty.
Ensinnäkin, Mariupol ei ole piiritetty.
http://liveuamap.com On toistaiseksi pysynyt ajan tasalla.
Ukrainan tai Venäjän kartat on "puutaheinää".
Jos Mariupol piiritettäisiin, siihen tarvittaisiin myös meren puolelle muutama eksynyt taistelualus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 143985
Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.
Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?107951Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha108895- 63817
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät63728Hyvää yötä
Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!27652- 155551
Missähän pöytäkirja viipyy, taas?
Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett44535PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.49527- 42509