Ma 17.9. oli teeveessä ranskalainen feministisesti suuntautunut ohjelma, jossa käsiteltiin eri selityksiä naisen ja miehen pituuseroon.
Biologiset selitykset pyrittiin kumoamaan sillä, että naiselle olisi sen ja sen asian toteuttamiseksi ollut etua suuresta koosta, mutta ei taas esitetty mitä hyötyjä olisi pienestä koosta.
Sitten haastateltiin kulttuuriantropologeja ja sosiologeja, jotka olivat sitä mieltä, että pienempi koko johtuu miesten vallasta ja naisten syrjinnästä. Olivat myös tavanneet Afrikassa jonkun heimon, jonka piirissä ruokasyrjintää todella esiintyy.
Jos näin on Afrikassa, ei sitä voi yleistää koko maailmaan, jossa naisten keskipituus on huomattavasti alle miesten keskipituuden.
Edelleen uskottavin selitys on biologinen. Nainen haluaa puolisokseen pitkän miehen, joka voittaa kilpailussa kilpakosijansa. Näin nainen saa käyttöönsä miehen runsaammat resurssit.
Myös moniavioisessa tilanteessa naiset hakeutuvat mieluummin voittajauroksen, pitkän miehen luo. Sama on tilapäissuhteissa ja sivusuhteessa, joissa nainen pyrkii saamaan lapselleen miehen puolelta mahdollisimman hyvät geenit.
Yleensä moniavioisilla lajeilla uros on naarasta kookkaampi.
Ohjelma oli murheellinen esimerkki siitä, mihin ideologinen asenne johtaa. Se ei kuulu tieteeseen.
Naisen ja miehen pituusero
6
272
Vastaukset
- ed.
Anteeksi. Piti olla ma 17.11.
Ohjelma oli muutenkin hieman speudotieteellinen. Siinä sanottiin, että miehet eivät tapelleet, koska heillä ei ollut aseita, millä tarkoitettiin hampaita. Heiman ironisesti taustalla oli pätkä Chaplinista pampun kanssa. Eivät tajunneet, että ihminen ei tarvitse hampaita tappeluun, kun voi käyttää muita aseita. Perinteisissä metsästäjä-keräilijäyhteisöissä 20-40 % miehistä kuoli väkivaltaisesti. Tyypillinen tapa oli käydä joukolla yksittäisen naapuripopulaation miehen kimppuun ja tappaa tämä.
Tuo hyvät geenit on melko suhteellista. Nykymaailmassahan tuon teorian mukaan kiinni jäämättömien talousrikollisten pitäisi olla ideaalikumppaneita, koska heillä on keskimääräistä suuremmat resurssit käytettävissään (jaettavaksi).
Sekoitat mielestäni tuossa geenit ja resurssit, ellei sitten hyvät geenit automaattisesti johda suuriin resursseihin.- al jabr
"pepep", hyvät geenit eivät johda "automaattisesti" suuriin resursseihin, mutta hyvillä geeneillä ja runsailla resursseilla on positiivinen riippuvuus.
Täten naaras valitessaan uroksen, jolla on positiivisia ominaisuuksia, kuten runsaat resurssit tai suuri koko, saa TODENNÄKÖISEMMIN lapselleen hyviä geenejä kuin toisin valitseva.
Naarashan ei näe geenejä, vaan tekee tieten tai tiedottomasti arvioita kumppanin ominaisuuksista, jotka korreloivat hyviin geeneihin.
Olen sama henkilö kuin aapee, mutta olen joutunut ottamaan uuden nikin, koska joku ilkimys on rekisteröinyt ennen käyttämäni nimimerkin "firdawsi", joten en voi sitä enää käyttää. Mitähän lienee ajatellut. En tiedä yleistätkö nyt kaikki taloudellisesti menestyneet rikollisiksi. Toki ihminen voi pyrkiä menestymään rikoksellakin, mutta siitä voi jäädä kiinni. Se voi vaikuttaa negatiivisesti suosioon naisten piirissä. Totuus on, että menestyvät miehet houkuttelevat naisia. Kun näkee parin, jossa mies on selvästi vanhempi kuin nainen, on tämä mies ns. menestyjä. Toki takana voi olla muutakin kuin pelkkä rahallinen menestys.
- al_jabr
En yleistä enkä jätä yleistämättä. Kysymys on puhtaasti biologinen. Biologisen menestyksen mitta on vain ja ainoastaan lisääntymiskelpoisten jälkeläisten määrä, johon resurssit KORRELOI, muttei seuraa kaikissa tapauksissa.
Rikollisesti, eli yhteisön tahdon vastaisesti, hankitut resurssit on kaksinainen juttu. Jos rikos tulee yhteisön tietoon, seurauksena voivat olla hankalat sanktiot, eristäminen tai kuolema. Rikollinen pelaa aina suurella riskillä.
Jos naaras ei tiedä, millä tavalla resurssit ovat hankittu, hän/se tuijottaa vain resurssien määrään. TIETO tai TIEDON PUUTE vaikuttaa parivalinnassa.
Resurssien määrä ei ole ainoa kriteeri parivalinnassa. Mukaan tulevat mm. ikä, terveys, luonne, voima.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911097
- 125876
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa103855"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten276657- 70605
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait73583Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64562Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54536Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist33493- 72483