ruoasta... otteita ip lehdistä tänään. Lisäksi kerrottiin, tyypillinen turvapaikanhakija syö kerralla 8 pihviä ja 10 kananmunaa. Lisäksi he saavat syödä rajattomasti kun taas vaikkapa koululaisillamme lukee " 1 pihvi". Ja taas jälleen kerran pelkästään raavaita nuoria miehiä näkyy kuvissa. :
Hiukkavaaran hätämajoitusyksikön apulaisjohtajan Janne Salmivaaran mukaan on normaalia, etteivät kaikki ole tyytyväisiä majoitusoloihin tai ruokajärjestelyihin.
Hätämajoitusyksikössä tarjoillaan kaupungin keittiöstä tulevaa ruokaa kolme kertaa päivässä.
- Ihan normaalia ruokaa on tarjottu. Yleisin ruoka on riisi ja jotain erilaisia kastikkeita. Käytännössä tarjotaan samoja ruokia kuin kaupungin laitoksissa, esimerkiksi kouluissa ja päiväkodeissa, Salmivaara kertoo.
Salmivaara ei osaa tarkemmin kommentoida, miksi ruokahuolto on herättänyt närää turvapaikanhakijoissa.
- On vaikea ottaa kantaa, mutta ilmeisesti kaikille tällaiset suomalaiset perusruoat ei sitten maistu niin hyvin kuin olisi odottanut, Salmivaara toteaa.
Poliisiaseman edustalla päivystävät turvapaikanhakijat ovat kertoneet osoittavansa mieltä ruoan tason lisäksi myös majoitusolosuhteita vastaan.
- Kyseessä on vanha tyypillinen armeijavaruskunta, kasarmirakennus. Siellä on tällaiset isohkot huoneet, joissa sitten asuu tietysti paljon ihmisiä, mutta ne ovat lämpimät ja siistit, Salmivaara kommentoi.
Apulaisjohtaja ei itse näe puutteita Hiukkavaaran majoitusolosuhteissa tai tarjotussa ruoassa.
- Kaikille tarjotaan ruoka ja majoitus niin kuin hätämajoitusyksikön tehtävään kuuluu, Salmivaara toteaa.
Hänen mukaansa toimintaa ei ole tarpeen lähteä muuttamaan mielenosoituksen takia.
- Emme aio mitään erityisiä muutoksia ruokahuollon tai majoitusasioiden suhteen tehdä. Toki keskustelemme asiakkaiden kanssa tilanteesta ja tietenkin haluamme kuulla heidänkin ajatuksiaan, että mikä siinä voi olla sitten taustalla, apulaisjohtaja kommentoi.
Hiukkavaaran kasarmilla majoittuu tällä hetkellä noin 300 turvapaikanhakijaa. Heistä noin 50-60 henkeä osallistui mielenosoitukseen Oulun poliisiaseman edustalla.
Turvapaik.hakijat raivostuivat suomalaisesta ruoas
8
<50
Vastaukset 8
- rtyehdfgdfg
Olkoot paskiaiset syömättä jos ei ruoka kelpaa tai lähtekööt huitsin nevadaan täältä.
- hiukanihmetyttää
Onko ne täysiä läpipaskoja, jos noin paljon syövät mitään tekemättä?
- SPRn_Kultamunafarmit
Onhan se helppoo ja mukawee syödä ja syödä kun se ei itelle maksa mittää...
Vähän niinkuin broilerin kasvatusta nyt vain kyseessä ovat kuoriutumattomat kultamunat...
- 9932
Onko tämä vitsi
- pragmatisti
Omituiselta tuntuu, että henkensä hädässä kotoaan paenneelle ihmiselle ei kelpaa sama ruoka kuin suomalaiselle koululaisille tai sama majoitus kuin suomalaiselle varusmiehelle. Suomessa opettajat maksavat kouluruuasta, jopa siitä joka viikkoisesta puuroannoksesta.
- kosketelkaatoisianne
Noh noh.... Rauhoitutaanpa nyt puolin ja toisin. Ehkä joku vieraaksemme saapunut Veli on sanonut ajattelemattomasti jotain poikkipuolista koskien tarjolle asetettuja vierasherkkuja. Mutta se on ollut pelkästään väsymyksestä ja koti-ikävästä johtuva tunteenomainen purkaus. Ei oikeasti tarkoitettu isäntäväen mieltä pahoittamaan. Kaikki muut Vieraat ovat kyllä syöneet mämmit ja graavilohet sun muut herkut niin, että tuskin jaksavat tuolilta nousta, edes oluttölkin noutaakseen. Hyvät on olleet tarjoilut, ja mikä on ollut pitopöytien antimista nauttiessa ja liivien sisäpuolta täyteen topatessa vierailla, kun pitkästä aikaa saa syödä ilman, että alituiseen viheltävät korvissa niin kalasnikovin ammukset kuin isommatkin kranaatit, että ei facettamaan kerkiä, kun taas pitää vetää maihin ja hypätä permannolle, vaikka on parhaat CalvinKleinit aamulla puhtaana vedetty jalkaan.
Itkevät ja silti kulissien takana syövät sen... Ei herranlettas näitä esiintymisintoisia rusk... öh, lapsukaisia...
(Oikeesti, jättää vaa ruuatta, jos ei kelpaa)- kfjhgfdss
Paltaanpa TODELLISUUTEEN eli paskasakkia elintasopakolaisia ne irakilaiset ovat jotka rutkuttuvat ilmaisesta ruuasta. FAKTA:
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 831654
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine1391243Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä
Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i124977Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee
Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku29883S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä
Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant32825Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀41768KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi14684Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁68680Mitä vit,,tua!
Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul29666Hyvä Kukkola! toitte tänne taas jotain uutta
Niin sitä pitää! Kehittää oikeasti tarjontaa. Nyt on maut kohdillaan! Käykäähän herkuttelemassa wingseillä ja siipiweikk69630