Metatieto on tiedon tietoa. Siis sellaista tietoa, joka määrittelee, miten tietoa tulee käyttää, ryhmitellä, varastoida jne. Metatieto on siis tietynlainen sääntökokoelma siitä, miten varsinaista tietoa tulee käyttää.
Tutkijat ovat löytäneet DNA:n sisältä toisen koodin, joka on metatietoa:
http://www.sciencedaily.com/releases/2013/12/131212142151.htm
http://www.uusisuomi.fi/tiede-ja-ymparisto/64911-mullistava-tieto-dnan-sisalta-loytyi-toinen-koodi
Genomin metadataa tutkivat hyvinkin tarkasti Patric:in kaltaiset tutkimuskeskukset:
http://enews.patricbrc.org/faqs/2-genome-data-and-tools/genome-metadata-faqs/
Ei voi kuin ihmetellä DNA:n uskomatonta monimutkaisuutta. 64 kirjaimen vaikeasti ymmärrettävä järjestelmä löytyy jokaisen solun sisältä. Uskomattominta tässä on, että Herra Evoluutio kehittää tällaisia järjestelmiä sattuman ja luonnonvalinnan kautta. Varsin älykäs kaveri tuo Herra Evoluutio.
Herra Evoluutio on superälykäs
13
<50
Vastaukset
- herraevoluutio
Kumman Herra Evoluutio kehitti ensin, tiedon sääntökokoelman vai itse tiedon? Jos sinä olisit ohjelmoija, niin kumman koodaisit ensin?
Menet nyt perä edellä puuhun.
Evoluutio on luonnossa havaittava prosessi, ei mikään herra tai vaikuttava tekijä.Ts. evoluutio on seuraus, ei syy.
- skinnybob
EVOLUUTION HERRA EUGENIIKKA
- puupää-on-autuas
Ja kreationistin herra aivoihin pesiytynyt Cossus cossus.
- tiedoksiurpolle
Eugeniikka on älykästä suunnittelua
tiedoksiurpolle kirjoitti:
Eugeniikka on älykästä suunnittelua
Ei ole. Muistuttaa lähinnä valintajalostusta.
- Jumalahyväon
Herrani on yhteen kolmannesmittaan kaiken punninnut. Eräät ovat yhtä mieltä asiassa.
- riittääkölukemat
Sakarja:
3:9 Sillä katso: kivi, jonka minä olen asettanut Joosuan eteen - siihen yhteen kiveen päin on seitsemän silmää! Katso, minä kaiverran kaiverrukset siihen, sanoo Herra Sebaot, ja otan pois tämän maan pahat teot yhtenä päivänä Evoluutioteoria johtaakin päätelmään, että atomit ja kemialliset reaktiot ovat jossain vaiheessa oppineet ajattelemaan ja suunnittelemaan niin monimutkaisia luonnonmekanismeja, ettei tämän päivän viisaimmatkaan tiedemiehet pysty siihen. Nämä atomit ja kemialliset reaktiot ovat suunnitelleet näiden tiedemiestenkin aivot ja kyvyn ajatella, aistia, tuntea ja laatia erilaisia teorioita ja rakentaa tietokoneita ja avaruusaluksia jne. Se, mistä atomit ja kemialliset reaktiot ovat saaneet tietoisuuden, ajattelukyvyn, älyn ja järjen, siihen evolutionistit eivät pysty vastaamaan.
- Juudas6275
Tekstisi johtavat päätelmään, että sinun täytyy olla holhouksen alaisena. Nuo eivät voi olla terveen aikuisen ihmisen mietteitä.
- uskova-sekopää
Juudas6275 kirjoitti:
Tekstisi johtavat päätelmään, että sinun täytyy olla holhouksen alaisena. Nuo eivät voi olla terveen aikuisen ihmisen mietteitä.
Sekaisin kuin seinäkello.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt631247- 1071203
Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa146906Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv64873- 75848
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel109712- 58711
Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto103672- 43606
- 78601