Olen teini-ikäinen tyttö ja pelkään jatkuvasti sairauksia. Pelkään esimerkiksi saavani HIV:in "vain jostain", jokainen rupi joka lähtee raapaisemalla on varmasti "luomi jota en vain ole huomannut ja joka on varmasti syöpää", jokainen mahassa tuntuva tunne on varmasti raskaus (kyllä, minulla on myös raskauden pelkoa), jokainen nipistys huulessa on herpes, hankauma tms alapäässä joku sukupuolitauti julkisesta vessasta jne... Tämä syö voimia ja tiedän olevani perusterve nuori :( Vertaistukea/apua?
Teinin hypokondria
Nuoripelkääjä
2
196
Vastaukset
Koeta miettiä, mikä noiden sairastumispelkojen taustalla on: onko tunne, että elämä ei kanna, tulevaisuus pelottaa ja et pärjää. Onko sinulla jossain mielessä turvattomuus, tai vain kuoleman pelko. Miellät pelkosi kehosi merkkien tarkasteluun?
- Nuoripelkääjä
Ylitarkkailen kehoani jne. Kaikki normaali onkin muka yllättäen epänormaalia... Minulla oli ennen masennusta ja nyt tämä on alkanut korvata sitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2764712Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452914Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k362892Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771826Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061684Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 611448
- 971322
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271222