Planeettavaihteella varustettu bakteeri

Mahtaako kunnon kovapäinen evolutionisti lainkaan pohtia sattuman mahdollisuutta, kun kuulee, että bakteerien Ferrarilla on seitsemän ionivirtausmoottoria, jotka on synkronoitu toisiinsa planeettavaihteen avulla maksimaalisen voimantuoton ja nopeuden saavuttamiseksi. Osia yhdessä bakteerissa on enemmän kuin jumbojetissä ja kaiken lisäksi bakteeri osaa kopioida itsensä. Tyhjästähän näitä nousee kuin taikaiskusta?

https://opentheword.org/2014/07/02/single-celled-bacteria-refuses-to-follow-the-evolutionary-script/

12

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • molopääevo

      Älä kreationisti yritä huijata.
      Kyllä me evolutionistit tiedämme että mijardien vuosien ajan alkuliemilätäkköä huljuttanut ilmavirta ohan helposti saa rakenneltua propelliperäisiä bakteereja ja todisteena tästä on se että noita bakteereja on olemassa.
      Suurempi ihme olisi jos tuossa biolammikossa ei olisi mitään itsekseen ilmaanut.

      Näin se on kuten 500 maailman ylipistoa opettaa. Ja koska tämä on "paras selitys" niin se onkin sitten fakta.

    • 146

      Yrittääkös BOT taas kerran sitä samaa, johon Michael Behen todistus kaatui vuonna 2005?

    • " Tyhjästähän näitä nousee kuin taikaiskusta?"
      Eiköstä vain, neljäntenä päivänä vedetty "hatusta'?

    • IlkimyksenTeknikkoserkku
      • ArkkipiispaNooa

        Tuo bakteerin häntäropelli on veikeä peli. Sehän nakuttaa enemmän kuin tuhat kierrosta sekunnissa ja kääntää suunta sekunnin murto-osassa täyteen vauhtiin. Jos saman tekisi ihmistekoisella vaihteistolla niin sehän pärähtäisi atomeiksi välittömästi.


      • Massa-Tom
        ArkkipiispaNooa kirjoitti:

        Tuo bakteerin häntäropelli on veikeä peli. Sehän nakuttaa enemmän kuin tuhat kierrosta sekunnissa ja kääntää suunta sekunnin murto-osassa täyteen vauhtiin. Jos saman tekisi ihmistekoisella vaihteistolla niin sehän pärähtäisi atomeiksi välittömästi.

        Siihen on yksi vastaus: Massa. Massan ominaisuus on hitaus.


    • Epäjumalienkieltäjä

      Sivun slogan kertoo kaiken:
      "A bit of Bible, a bit of life, a bit of politics"

      Eli hurmahenkisten äärioikeistolaisten hihhuleiden sivusto.

      Jos asiasta puhuttaisiin jollain tiedesivustolla, voisi lukea mistä asiassa oikeasti on kysymys.

      • pnas_kertoo

    • utti

      Kas olet vaihtanut taktiikkaa eli et enää linkitäkään niihin tekstisi kumoaviin oikeisiin tieteellisiin tutkimuksiin vaan hihhulien vääristelysivustoihin.

      Tuossa on tietysti se etu, että muut tekevät valehtelun puolestasi ja voit vedota siihen että olit itsekin harhaanjohdettu etkä alkuperäinen harhaanjohtaja.

      Ongelma on tietysti siinä että me muut emme tietenkään ota noita lähteitä tosissamme vaan luemme alkuperäiset tutkimukset.

      Mahtaa olla ikävää kun kaikki vaihtoehdot ovat noin huonoja? Se on kretulle pirullinen ongelma, kun todellisuus ei vastaa sitä mitä kretu haluaisi sen olevan, joten ei se muuksi muutu kuin vääristelemällä. Ja se vääristely paljastuu kuitenkin riippumatta siitä missä kohtaa se tehdään.

      Tässäkin on nyt syytä vielä muistuttaa että meillä on edelleen tuoreessa muistissa hyvä kiistaton esimerkki siitä miten hyödylliset mutaatiot todistettavasti saavat bakteerit kehittymään:

      http://keskustelu.suomi24.fi/t/14258528/bakteerien-odotetut-mutaatiot

    • härvelit

      Miten tuo moottorihärveli on kehittynyt?

      • yksinkertaista

        Evoluution kautta tietenkin.


    • Miksi tarvitsisi miettiä sattuman mahdollisuuksia kun tiedetään, että evoluutiossa puhtaalla sattumalla on lopulta hyvin rajattu rooli?

      Jännää kun sinä ketku teet avauksen "sattuman" roolista evoluutiossa, kun joku trollaava multinikki kieroilee avaamassaan keskustelussa, jonka mukaan kaikkien eliölajien kaikki ominaisuudet ovat vain "sattuman satoa". Hänen tavassaan kieroilla on samoja piirteitä kuin sinun tai JC:n kieroilevassa keskustelutyylissä.

      ROT: "Tyhjästähän näitä nousee kuin taikaiskusta?"

      Ainoastaan kreationismissa, jossa kaikki olemassa oleva nousee kuin taikaiskusta.

      Evoluutiossa mitään ei kehity tyhjästä eikä pelkästään sattumaan perustuen.

      Se, että jonkin tietyn eliölajin joidenkin ominaisuuksien evoluutiohistoriaa ei vielä tiedetä ei kumoa evoluutioteoriaa millään tavoin. Yli 150 vuotta sitten ei edes tunnettu evoluutiota selitysmallina, DNA:n rakenne selvitettiin 1950-luvulla, geneettinen koodi selvitettiin 1960-luvulla, jne.

      Bakteerimoottorin kehityshistoria alkaa olemaan selvillä.

      Evoluutio on erittäin tehokas kehittämään ratkaisuja moniin evoluution mekanismeihin pohjautuen. Evoluutio on kuin valtavan massiivista rinnakkaislaskentaa suorittava geneettinen algoritmi. Bakteerien ja arkkien evoluutio on jatkunut maapallolla jo miljardeja vuosia ja sinä aikana evoluutiolla on ollut aikaa kehittää huikeita ratkaisuja.

      Evoluution verrattuna Raamatun kreationistinen luomisatu on naiivia taikauskoa, johon enää typerimmät kykenevät uskomaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      12
      2263
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      122
      1237
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1185
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      1003
    5. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      240
      998
    6. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      63
      904
    7. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      796
    8. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      84
      786
    9. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      709
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      44
      699
    Aihe