Kirkko onnitteli Kataa lesboliitosta

fgfgv

10

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fda

      Eipä tuossa mitään yllättävää ole. Kirkko yrittää tilkitä uppoavaa laivaa ja unohtaa syrjiä ihmisiä kuten tavaksi uskonnossa oli muodostunut.

      • koskaaneiolehyvä

        Teki kirkko niin tai näin, aina väärinpäin, sinä väität.


      • fda
        koskaaneiolehyvä kirjoitti:

        Teki kirkko niin tai näin, aina väärinpäin, sinä väität.

        Oikeinhan se toimii jos miettii mikä on instituution etu. Kaikille jotain fantsua on tie eteenpäin, kirkolle, jos meinaa pitää sen verran suuren kansanosan kirkossa että pysyy relevanttina.


    • vm41

      Mutta hyvät ihmiset sentään !
      Uskontojen kohdallahan on kyse vain bisneksestä, joten kyseessä on kysynnän ja tarjonnan laki.
      Uskontojen kirjo ylittää jo kysynnän, joten kaikenlaista "rihkaman" tarjontaa yritetään kylkiäisinä tarjota "osanottajille", "firmojen" ylläpitämiseksi.

      Muistakaa, ja ottakaa huomioon vaihtoehtoinen valinta, ateistien mukaan nääs pääsee ilmaiseksi.

      • kysys

        "Muistakaa, ja ottakaa huomioon vaihtoehtoinen valinta, ateistien mukaan nääs pääsee ilmaiseksi."

        Niin minne?


    • enonnittele

      Ei ihme, jos uskovaiset eroavat kirkosta.

      • enonnittele

        kun homous on Jumalan Tahto (Jumala EI estäkään sitä) niin.. ,ahdasmieliset Jeesus-hihut eroavat ja menevät kaappeihinsa
        pallejaan nuuskiii..

        hih huh


    • fgukyf

      Ja taas on pitänyt ylläpidon poistaa muutama sääntöjrn vastainen kommentti tästä keskustelusta. Löyn vetoa että ne olivat 'lähimmäisenrakkauden kyllästämien' tosikristittyjen kirjoittamia.

    • Eipä tuossa mitään ihmeellistä sinällään ole. Ev.lut kirkko jatkaa valitsemallaan luopumuksen tiellä. Raamattua lukeville ja tutkiville on tämän kaltainen luopumus ollut jo tiedossa. Jumalan aikataulu etenee.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      690
      2698
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      31
      1356
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1254
    4. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      112
      1215
    5. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      47
      1158
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      101
      1025
    7. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      112
      953
    8. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      105
      949
    9. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      779
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      761
    Aihe