Ruotsissa uutisoidaan, että rikotuista pellavansiemenistä irtoaa myrkkyä, eikä niitä pidä syödä.
Nykyäänhän joka toisessa leivässä on ties mitä linnunruuan näköistä "rouhetta", jossa on myös pellavansiemeniä.
Suomessa ei ole kansaa tästä varoitettu.
Paitsi nyt varoitan.
Pellavansiemenet myrkyllisiä (Ruotsin uutinen)
10
2447
Vastaukset
- HiemanMalttia
On se kumma kun en ole jo kuollut, vai olenko? Syö hyvin usein pellavansiemenrouhdetta ja ajattelin syödä jatkossakin. Tosin tämä pellavansiemenrouhe on paahdettua. On muuten todella hyvää.
http://www.valo24h.fi/site?node_id=10
Uutinen koski siemeniä joita ei ole paahdettu ennen rouhintaa.
http://www.ksml.fi/teemat/ruoka/SVT-Pellavansiemenrouhe-ei-sovellu-elintarvikkeeksi/869484- maha_apu
suurin osa "inhoo" kun ei ole edes kuullutkaan
https://fi.wikipedia.org/wiki/Pellava#Pellavan_elintarvikek.C3.A4ytt.C3.B6
https://fineli.fi/fineli/fi/elintarvikkeet/30991
Suomen uusavuttomien joukko kasvaa ! - Jyvis
Taisit lukea huolimattomasti: " Vielä vuosi sitten Ruotsin elintarvikevirasto hyväksyi pellavansiemenrouheen käytön, jos se kuumennettiin. Nyttemmin virasto ei usko, että rouheen kuumentaminen - esimerkiksi kun sitä lisätään leipätaikinaan - merkittävästi vähentää rouheen myrkyllisyyttä."
- hhyii
En syö linnunruokaa...
- somppu-saara
Minäkin luin sen uutisen Aftonbladetista. (Krossade linfrön)
Mitenkähän tuonkin kanssa oikein on? Onkohan se ruotsalaista hysteriää? - Jyvis
Tuolta löytyi lisätietoa:https://www.evira.fi/elintarvikkeet/tietoa-elintarvikkeista/elintarvikevaarat/elintarvikkeiden-luontaiset-myrkyt/pellavansiementen-linamariini/
Paahtaminen ilmeisesti pienentää haittoja, vaikka ruotsalaiset näkevät asian toisin.
Lisätutkimuksia kaivataan. - RajatOllaPitää
En ole huomannut mitään haittavaikutuksia, tosin syön kerralla noin reilun teelusikallisen, ehkä noin 8-10g, eli en ylitä mitään suositusrajoja.
- sud
Onhan se pellavansiementen myrkyllisyys tiedetty meilläkin ties kuinka kauan, ainakin 80-luvulla oli jo esillä, koska en sen koommin ole uskaltanut syödä niitä, se alkulähde taisi olla jokin alkujaan vieraskielinen opus, Vogelin tai jonkun muun ravintogurun. Terveysintoilijat eivät vaan ole pitäneet sitä minään ja ehkä siihen tarvitaan tosiaan ruotsalainen tutkimus ennenkuin loksahtaa.
- suosituksen.mukaan
Jokainen ruoka on liikaa nautittuna haitallista. Ruotsalaiset nyt vouhkaa joka asiasta. Syön pellavarouhetta jogurtin, viilin ym. yhteydessä mutta en yli 15 grammaa päivässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2722400Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä2991289- 1081201
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831201Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581145Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi811096- 44962
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67897Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22860- 33767