Mikä on oikea..

JoniK

..tapa html attribuuteille, pitääkö niihi ylipäänsä laittaa lainausmerkit ja jos pitää nii käykö sekä yksinkertaiset että kaksinkertaiset lainausmerkit?

esim jos on , niin mikä noista kolmesta on "laillinen tapa" vai onko kaikki?

Ja sitten vielä jos määritän sellaisen fontin jossa on monta sanaa css:llä esim.

font-family:'Times New Roman';

Niin mikä on laillisin tapa laittaa (yksin/kaksinkertainen lainausmerkki vai ei ollenkaa)?

Joni

5

386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poro1
      • w3schools ei kerro minkään valtakunnan virallista kantaa. Lisäksi se sisältää paljon virheitä.

        http://www.w3.org/ kertoo virallisen kannan. Eri asia on, että se ei ole kovin helppolukuinen. Jos ei jaksa kahlata sitä, kannattaa uskoa niitä, jotka ovat jaksaneet, ei esim. w3schoolsia (joka kyllä sisältää mahdollisesti hyödyllistä opiskeluaineistoa - mutta kun tulee epäselvyyksiä, niin se siis _ei_ ole mikään virallinen taho).


    • Tõppõ

      Riippuu kait vähän html-versiosta. Nykyisissä versioissa vaaditaan lainausmerkit, yleensä käytetään " -merkkiä mutta ' -merkkikin on oikein (käytä kuitenkin tätä vasta kun sulla on hyvä syy siihen).

      Fontti määritellään css:llä !

      Esim:
         body {font-family: "Times New Roman", Times, serif;}

      Tuohan menee tietenkin niin että jos selaajalla on Times New Roman -fontti niin se näytetään. Jos ei ole mutta Times löytyy niin sit näytetään se. Jollei ole sitäkään niin sitten näytetään pelkkä serif.
      Muista että laitat määrityksissä AINA viimeiseksi fonttityypin (serif, sans-serif tai monospace).

      Ja vielä:
      Monitorilta luettaessa päätteettömät fontit (sans-serif) ovat paljon helpompilukuisia kuin päätteelliset (serif). Paperilla on päinvastoin.
      Itse käytän lähes poikkeuksetta määrityksenä:
      font-family: Arial, Helvetica, sans-serif;

      • Tavallisin käytäntö on kaksinkertaiset lainausmerkit, siis esim. width="100". Kaikkien määritteiden arvot kannattaa kirjoittaa lainausmerkkeihin. Tämä on oikeastaan ainoa, mitä tarvitsee tietää, harvoja erikoistapauksia lukuun ottamatta. CSS:ssä voi fontin nimen kirjoittaa lainausmerkkeihin tai olla kirjoittamatta (mutta ns. geneerisiä nimiä kuten serif _ei_ saa kirjoittaa lainausmerkkeihin).

        Kokonaisuudessaan tilanne on melko mutkikas. Jos haluaa todella tietää kaikki yksityiskohdat, kannattaa lukea sopivasta kirjasta. Mutta on paljon helpompi muistaa edellä mainitsemani yksinkertainen sääntö kuin opetella ja muistaa mm. se, milloin lainausmerkit saa jättää pois määritteestä.

        Suosituksen "laitat määrityksissä AINA viimeiseksi fonttityypin (serif, sans-serif tai monospace)" ehdottomuuden monet (mm. minä) kyseenalaistavat useista syistä, mm. siksi, että näiden ns. geneeristen nimien käsittelyssä on bugeja.

        Jos kirjoittaa esimerkiksi
        body { font-family: Arial, Helvetica; }
        niin mitään kauheaa ei tapahdu siinä melko harvinaisessa tilanteessa, jossa selaimen käytettävissä ei ole Arialia eikä Helveticaa. Se vain käyttää selaimen asetuksissa määrättyä oletusfonttia.


      • JoniK
        Yucca kirjoitti:

        Tavallisin käytäntö on kaksinkertaiset lainausmerkit, siis esim. width="100". Kaikkien määritteiden arvot kannattaa kirjoittaa lainausmerkkeihin. Tämä on oikeastaan ainoa, mitä tarvitsee tietää, harvoja erikoistapauksia lukuun ottamatta. CSS:ssä voi fontin nimen kirjoittaa lainausmerkkeihin tai olla kirjoittamatta (mutta ns. geneerisiä nimiä kuten serif _ei_ saa kirjoittaa lainausmerkkeihin).

        Kokonaisuudessaan tilanne on melko mutkikas. Jos haluaa todella tietää kaikki yksityiskohdat, kannattaa lukea sopivasta kirjasta. Mutta on paljon helpompi muistaa edellä mainitsemani yksinkertainen sääntö kuin opetella ja muistaa mm. se, milloin lainausmerkit saa jättää pois määritteestä.

        Suosituksen "laitat määrityksissä AINA viimeiseksi fonttityypin (serif, sans-serif tai monospace)" ehdottomuuden monet (mm. minä) kyseenalaistavat useista syistä, mm. siksi, että näiden ns. geneeristen nimien käsittelyssä on bugeja.

        Jos kirjoittaa esimerkiksi
        body { font-family: Arial, Helvetica; }
        niin mitään kauheaa ei tapahdu siinä melko harvinaisessa tilanteessa, jossa selaimen käytettävissä ei ole Arialia eikä Helveticaa. Se vain käyttää selaimen asetuksissa määrättyä oletusfonttia.

        ...asioita, kun yritin kyllä lukea ensin juuri w3schoolista ja myös www.w3.org linkistä mutta kuten mainittiin se oli vähän vaikealukuista josta en pystynyt päättelemään vastausta, mutta käytän tästä lähtien aina kaksinkertaisia lainausmeerkkejä.

        Kiitokset vastauksista, t Joni


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      17
      3569
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      23
      2691
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      2145
    4. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      88
      1965
    5. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      19
      1936
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1612
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      32
      1482
    8. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1477
    9. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1404
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1354
    Aihe