Itsaria miettinyt

Heisulivei12

Moi. Oon nuori mies oulusta. Miettiny itsaria nyt tosissaan muutaman kuukauden. Mietin onko mulla kohtalotovereita jotka ois samassa tilanteessa ja haluaisi jutella? Tiedän että tää on vähän outoa kysellä tämmösiä mut en keksiny muuta paikkaa.
Oon uskovainen ja ajattelisin että itsemurha olisi tapa päästä pois tästä maanpäällisestä elämästä. Olen saavuttanut elämässä jo paljon ja nähnyt että elämä olisi tässä.

19

818

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JeesusRakastaa

      Älä tee itsellesi mitään pahaa. Jeesus rakastaa Sinua!

    • Se on lopullinen ratkaisu väliaikaiseen ongelmaan. Itselle se voi olla helppoa, mutta läheisille jää suru ja epätietoisuus. Olisinko voinut estää sen jotenkin? Hyvä ystäväni teki itsemurhan, näin hänet sinä päivänä enkä aavistanut mitään.

      • Älä siis tee sitä, unohtui sanoa


    • eiihme

      Paljon ne vl tekee itsaria. Liian ahtaaksi on saarnamieskullit uskonlahkon opit laittaneet.
      Kytätään tekemiset aamusta iltaan. Ja ilmoitus mm. yöllä valvomisesta saarnamiehille , seuraa
      hoitokokous.

      • Mitämitä95

        Turha kommentoida kun et näytä mitään tietävän nykyhetkestä..


    • etsivä-xxx

      Niin siis pitääkö kirjoittamais tulkita niin että nyt olisit uskovainen ja pelkäät että tulevaisuudessa et olisi ja että olisi ikään kuin iankaikkisen elämän kannalta varmempi päättää homma nyt tähän?

      Eiköhän se ole kuitenkin niin että pitää katsoa päivä kerrallaan, että tämä päivä vielä ja sitten siirtyä seuraavana päivän miettimään olisiko vielä yksi päivä mahdollinen. Nimittäin päättää voit milloin vain, kannattaisiko kuitenki vielä se yksi päivä kerätä lisää sitä ei saavuttamisen näkökulmasta vaan olemisen kannalta. Täällä on nuoret ihmiset kuten joskus Metaskeema kirjoitanut miettineensä että hänen pitää hankkia hyvätuloinen ammatti jotta voi elättää ison perheen. Sitten hän päätti lopettaa kokonaan tällä linjalla ja erosi vanhoillislestadiolaisuudesta. Se mistä minä olen huolissani on että nuorten ihmisten päälle kasataan liikaa vaateita eikä anneta elämän soljua niin kuin se sujuu. Minusta ei voi olla niin että esim ison perheen perustaminen olisi pelastuksen ehto. Jumala hyväksyy myös heikon ihmisen.

      • Jumala hyväksyy, kenet Jeesus on sovittanut ja soviettu uskoo sen todeksi.

        Jumalalla on Laki, ja Hän on vahurskas, oikeamielinen eikä valehtele, joten pitää voimassa Lain kaikki 618 mizvaa.
        Muutenhan Hän taistelisi itseään ja ohjeitaan vastaan.


    • Sotkuista hommaa, mutta minkäs teet. Hallinto ei salli kansalaisille siistä poistumistietä eutanasian muodossa.

      Kannattaa pistää tena-vaipat päälle ja harkita jotain siistiä tapaa, ellei sitten eduskunnalle halua viestiä lähettää.

    • KuolemaEiLopeta

      Toukokuussa tehdään tietääkseni eniten itsemurhia vuoden aikana. Ihminen on ikuinen kuolematon henkiolento. Ihminen on siis enemmän kuin tämä aistein havaittava fyysinen keho, joka syö, nukkuu ja lisääntyy.

    • V21N

      Mun tuttavani teki itsemurhan vastikään. Aikoinaan hän puhui niin paljon itsarin teosta, ettei sitä kukaan enää ottanu tosissaan. Sitten hän ei enää puhunut vuosiin, kunnes lopulta toteutti uhkauksensa. Hän löytyi hirttäytyneenä talon ullakolta jonne hän todennäköisesti oli hirttäytynyt kodissa järjestettyjen ompeluseurojen aikana.

      • Siun

        Tän vuoksi ei koskaan saisi ohittaa asiaa,
        Itse henkilökohtaisesti. Otan joka kerta tosissani, koska
        Niin kauan kun ihminen huutaa apua, ja on elossa voi vielä auttaa ,
        Rakentakaa turvaverkkoja ihmisten ympärille. Ettette itse väsy, vaan yhdessä
        Tukien.
        Ja kun otan tosissani, niin ihminen joutuu Ihan oikeesti miettii asioita.
        Itsemurhan ajattelu tai sillä uhkailu tai puhuminen on aina avunhuuto

        Herra auta jokaista, joka kamppailee elämän hallinnan kans,
        Jolla on itsetuhonajatuksia, ilmesty niissä asioissa, johdata näkemään asioita siitä kulmasta joka avaa elämän tietä eteenpäin. Johdata tuntemaan sinun rakkauttasilmäsi silloinkin kun sitä tuntuu olevan vaikea käsittää tai ottaa vastaan. Jeesus tartu heidän elämään, tuo pimeydessä vankeuteen, levottomuudet rauhaan, syyllisyydestä anteeksiantamukseen. Auta uskomaan.
        Auta ihmissuhteissa, auta keskusteluissa ihmisten kanssa, avaa solmuja, Herra ota kädelläsi ja rakasta sinä ehjäksi se mikä rikki on mennyt. Nimessäsi Jeesus aamen.


    • näkökulma

      .."Lääkärimme sanovat useimmissa tapauksissa: "Itsemurha tapahtui äkillisessä mielenhäiriössä. ltsemurhaajaa ei ole pidettävä täysin vastuunalaisena teostaan. Häntä ei ole tuomittava liian ankarasti." Ja tällaista veljellistä ja suvaitsevaista katsantokantaa täytyy meidän nykyajan ihmisinä enemmän ihailla.

      Se, että ihmisiä, rikoksellisiakin, tuomitaan armotta, ei ole ihmisyyden korkeinta saavutusta; päinvastoin meidän pitää ihmisinä oppia ihmisiä ymmärtämään, pyrkien siihen mielentilaan, jota ranskalainen lausetapa kuvaa sanoillaan: "Ymmärtää kaikki on antaa kaikki anteeksi." Kun ymmärrämme ihmisiä, silloin emme heitä enää tuomitse.

      Jos tahdomme ihmisinä pysyä tunteen kannalla toisia ihmisiä kohtaan, silloin on itsemurhaajistakin puhuttaessa parempi pysyä veljellisissä, anteeksi antavissa tunteissa kuin tuomitsevissa. Minkä tähden ihminen koskaan tuomitsisi mitään? Onko hän niin varma itsestään, ettei hän koskaan voi joutua sellaiseen kiusaukseen kuin toinen?

      Ihmisen on epäviisasta arvostella toisia, pöyhistäen rintaansa ja ajatellen ylpeästi, ettei hän niin tekisi; epäviisasta silloinkin, kun hän on varma sisässään siitä, ettei lankea samaan kiusaukseen kuin toinen. Jos hän todella on voittanut jonkin asian, niin ettei se enää ole hänelle kiusauksena, silloin hän kaikista vähimmin tuomitsee, silloin hän ymmärtää parhaiten niitä, jotka voivat vielä langeta kiusaukseen...

      ... Nyt on huomattava, että useimmat ihmiset, parhaimmat ihmiset, ajattelevat juuri tällaisia ajatuksia elämän kovuudesta ja raskaudesta, sen kärsimyksien ja tuskien toivottomuudesta. Kuinka monta kertaa kysyvätkään itseltään, eikö kuolema olisi paras ratkaisu, ja kuinka monta kertaa rukoilevatkaan Jumalaltaan, että hän päästäisi heidät pahasta!

      Mutta kun he rukouksessa kääntyvät elämän puoleen pyytäen, että se ottaisi heidät pois täältä, niin elämä ei ota, vaan vastaa kylmästi: "Jatka, jatka yhä vain huolimatta vaikeuksista." Ja useimmat ihmiset ovat onneksi siksi järkeviä, siksi velvollisuudentuntoisia, etteivät lähde ennen aikojaan pois tästä elämästä. Mutta juuri sen tähden, että tällainen ajatus elämän raskaudesta, sen ylivoimaisesta vaikeudesta on luonnollinen miltei kaikille ihmisille, juuri sen tähden myös ymmärrämme, että jotkut ihmiset eivät kestä.

      Nuoretkin turmeltumattomat ihmiset voivat tuntea olevansa siksi vieraita tässä maailmassa, että heissä herää suuri halu itsemurhaan. Maailma, koko olemassaolo on heistä niin kummallinen, etteivät ymmärrä, minkä tähden pitää elää ja olla olemassa. He näkevät kärsimystä ja vain kärsimystä ympärillään, kaikilla on huolensa, kaikilla on taakkansa kannettavana, ja silloin he, nuoret ihmiset, jotka eivät sydämellään ole kiinni tämän maailman viehätyksissä, vaan jotka vapaina intohimoista ja siteistä osaavat katsella objektiivisesti, ihmetellen elämää ja ihmiskuntaa, ajattelevat: "Miksi ihmiset yhä tässä viihtyvät? Tästähän voisi päästä lähtemällä vapaaehtoisesti pois."..

      .. Tämä vaistomainen aavistus eli tieto saa heidät voittamaan itsemurha-ajatukset, ennen kuin ne kiteytyvät varsinaisiksi kiusauksiksi..

      ...Nyt meidän pitää luoda silmäys itsemurhan seurauksiin. Kun tutkimme ilmiöitä, jotka seuraavat itsemurhan tekoa kuolemanjälkeisessä elämässä, silloin vasta kykenemme paremmin arvostelemaan itsemurhaa.

      Teemme näet sen huomion, että puolueettomasti katsoen itsemurha on hullu teko. Ja miksi? Sen tähden että kaikista silmiinpistävin ilmiö, kun tutkimme itsemurhaajien kohtaloa kuoleman jälkeen, on useimmissa tapauksissa se, että kuolema tuli heille suurena yllätyksenä, he eivät ollenkaan osanneet aavistaa, mitä kuolema olisi, sillä he luulivat: kuoleman jälkeen tulee lepoa tai kaikki on lopussa tai joka tapauksessa elämä silloin on helpompaa.

      Näin he luulivat ja siinä he pettyivät, sillä 1) kuolema ei lopettanut, he jäivät olemaan, 2) kuolema ei ollut lepoa, vaan se tuli heille suureksi vaivaksi, 3) kuolema ei ollut helpompaa vaan tuskallisempaa kuin elämä maan päällä. Mikä näet useimmissa itsemurhaajissa on vallitsevana tunteena kuoleman jälkeen? Mikä se on niin perin toisenlaista, kuin mitä olivat aavistaneet?..
      https://www.teosofia.net/pe/itsemurha.htm

      • Sarjakuristaja on muuten taas iskenyt.

        Ehkä meidän pitäisi harkita lainsäädännön muutosta ja viedä tuollaiset tyypit suoraan saunan taakse.


    • Samoja_joskus_ajatellut

      Itsetuhoiset ajatukset ovat usein merkki masennuksesta. Hae tietoa masennuksen muista oireista. Esim. sellainen voi olla, että herää aamulla liian aikaisin, eikä saa enää nukuttua.
      Suosittelisin joka tapauksessa käymään terveyskeskuksessa lääkärin juttusilla. Tietenkin voi olla kova kynnys varata aikaa lääkärille tai mennä ensiapuun itsetuhoisten ajatusten takia, mutta tällaiset ongelmat eivät ole kovinkaan harvinaisia.
      Elämä on lahja. Hoida terveytesi kuntoon, niin alat ajattelemaan niin.
      Toivottavasti asiasi järjestyvät.

    • fenix

      Älä missään tapauksessa päädy itsariin. Oon ollu joskus samassa pisteessä ja aurinko paistoi vielä kirkkaammin risukasaan uudelleen. Sielunvihollinen valitettavasti yrittää lannistaa uskovia ja ajaa välillä vaikeisiin tilanteisiin, mut älä anna sen voittaa, Hallelujah!

    • Apua

      Kannattaa hakea apua. Soita vaikka terveysasemalle ja kerro asiasi juuri niin kuin kerroit sen nyt täällä. He ovat vaitiolovelvollisia ja auttavat sinua eteenpäin. Tein itsekin niin, kun oli kuolemaan liittyviä ajatuksia ja nyt käyn psykoterapiassa.

    • Genesis

      Hmph...oon itse ollu uskossa 16v. Itsemurha ajatukset uskovalla on huolestuttavia. Jos todella, TODELLA on uskossa niin tuntuu nuo ajatukset epärealistisilta... uskon päämäärä on ikuinen ELÄMÄ Taivaassa. Mitähän Jumala ajattelee kun ihminen päättää itse valita KUOLEMAN eikä elämää. Ihminen itse tuhoaa Jumalan luomuksen. En ottaisi sitä riskiä, että murhaisin itseni viimeiseksi hengen vedokseni tässä maailmassa...mahtaako Jumala itsemurhasta huolimatta ottaa Taivaaseen? Siinä on yksi erittäin ratkaiseva kysymys joka kannattaisi selvittää. Itsemurhan tehnyt tekee muuttamattoman päätöksen. Itsemurha ei ole Jumalan mielen mukainen, sen uskallan sanoa.

      Jos olet uskossa. Käyt seurakunnassa? Voisithan livenä jutella jonkun pastorin kanssa asiasta joko suoraan tai sanoen "uskova kaveri toisella puolen Suomea miettii itsemurhaa. Mitä itsemurha meinaa uskovaisen kohdalla?" Ite joskus käyny Oulun helluntaiseurakunnalla, hyvä fiilis jäi. En tiedä Oulun muista seurakunnista/kirkoista, mutta just tästä yhdestä tiedän ja uskon että siellä osaavat vastata sun kysymyksiin. Hankala sun on saada asiaan selkeyttä nettipalstoilta. Rohkaisen sua vielä miettimään ELÄMÄÄ, niin kuin Jeesus on tie, totuus ja ELÄMÄ. Kulkeminen KUOLEMAN teitä on riski... ❤

      • Kaaveri

        "Jos todella, TODELLA on uskossa niin tuntuu nuo ajatukset epärealistisilta..."

        Ehkä aloittajan ajatukset tuntuvat sinusta epärealistisilta, mutta varoisin silti viimeiseen asti tällaista puhetta. Annat ikään kuin ymmärtää, ettei itsemurha-ajatuksia poteva ihminen voi olla todella uskossa. Tällainen vihjailu uskon heikkoudesta ei taida kauheasti lohduttaa henkilöä, jolla vaikuttaa olevan jo riittämiin kipuilua uskosta ja elämästä. Sinänsä tarkoituksesi on varmaan hyvä ja viestisi lopussa rohkaiset kauniisti miettimään elämää, mutta tuo lainaamani kohta särähti korvaan niin pahasti, että koin välttämättömäksi kommentoida.

        Aloittajalle: Toivon ettet tee itsellesi mitään pahaa. Olen itsekin nuori mies ja ollut samassa tilanteessa. En ole vieläkään toipunut masennuksesta, mutta nykyään ajattelen, että itsemurha ei ole vaihtoehto. Usko oli ainut asia joka esti minua tappamasta itseäni. Ajattelen, että ei se ole Jumalan tahto, että lähden täältä oman käden kautta.

        Jos vaan mahdollista puhu fiiliksistäsi jollekin läheiselle. Ammattiapua on myös mahdollista saada. Toivon sulle kaikkea hyvää, muista että Jumala on hyvä ja antaa meille joka hetki kaikki synnit anteeksi.


    • xcgfhytfde

      Ota yhteyttä kuitenkin terveydenhuoltoon ja kerro avoimesti kuoleman halustasi ja itsemurha-ajatuksistasi. Eikö kanbaisi katsoa mitä elämä tuo tullessaan, voit ajatella vaikka vuoden päästä, onneksi en tappanut itseäni. Syitä ajatuksiisi kannattaisi lähteä tutkimaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      61
      910
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      111
      833
    3. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      261
      777
    4. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      55
      722
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      50
      638
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      57
      570
    7. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      92
      559
    8. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      45
      556
    9. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      546
    10. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      76
      543
    Aihe