Uskovaiset himoitsevat taivasta ja kuolemattomuutta päivittäin, mutta mitä järkeä on päästä taivaaseen jos et ole enää SINÄ siellä?
Raamatun mukaan taivaaseen pääsiöille annettaan kokonaan uusi keho ja mieli pyyhitään, ettei muista enää edellistä elämää. Identiteetti tuhotaan. Eihän enää silloin ole sama henkilö, vaan joku muu siellä taivaassa. Käytännössä yhtä hyvin voisit olla kuollut.
Tämä on suurin syy miksi en ole koskaan pitänyt kristittyjen versiota taivaasta houkuttelevana.
Identiteetti ja taivas
HaluanOllaMinä
2
87
Vastaukset
Mieli pitää varmaankin siksi pyyhkiä, ettei ikuisuus olisi yhtä helvettiä ajatellessa helvetissä kituvia läheisiä.
Mutta toisaalta kristinoppi pohjautuu kostoon, joten se nautinto siitä, että pilkkaaja ateistinaapuri tai vääräuskoinen muslimirenttu kärvistelee siellä alakerrassa jää taivaaseen päässeeltä kokonaan kokematta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3904414Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483769Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit163272KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1082761Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92441Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212272Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511942Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181898- 1211843
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241429