0.1 %:n geneettinen ero ja geneettiset sairaudet

NHGRI:n (Kansallinen Ihmisen Genomin Tutkimusinstituutti) mukaan kaikkien ihmisten genomi on peräti 99.9 prosenttisesti samanlainen. Instituutin mukaan tuo 0.1 %:n eroavaisuus sisältää tärkeitä vihjeitä ihmisen geneettisille sairauksille.

Sairautta aiheuttavien geneettisten mutaatioiden määrä on jo peräti 224,642 koko ihmispopulaation tasolla. Vuosikasvu oli yli 20,000. Mutaationopeus on kiihtyvä; jokainen sukupolvi tuo 150-200 uutta mutaatiota ihmisen genomiin. Miehet tuottavat mutaatioita jopa neljä kertaa enemmän kuin naiset johtuen siitä, että yksilön genomi alkaa voimakkaasti rappeutua n. 20 ikävuoden jälkeen.

Jotkut geenitutkijat ovat ottaneet koirien genomin avuksi tutkiessaan ihmisen genomin rappeutumista. Suomalainen geenitutkija Hannes Lohen mukaan koiran genomi on n. 95-prosenttisesti samanlainen ihmisen genomin kanssa. Proteiinien koodaamiseen käytettävien DNA-jaksojen määrä on lähes identtinen (n. 19'000) ja niiden käyttötarkoitus on pitkälti sama. (Saa nähdä, vetävätkö evolutionistit tästä johtopäätelmän, että olemmekin kehittyneet koirasta ;-) ) Koirilla on todettu valtava määrä geneettisiä sairauksia ja rakennevikoja. Ihmisellä alkaa olla pian sama tilanne; joka viides ihminen kantaa johonkin geneettiseen sairauteen yhdistettyä geenivirhettä. DNA:n virheet siis vaikuttavat proteiinituotantoon ja immuunipuolustusjärjestelmän optimaaliseen toimintaan, vaikka DNA ei sanelekaan eliön ominaisuuksia eikä kontrolloi solun prosesseja. DNA on vain passiivista kirjastoinformaatiota, jota voi hyvin verrata tietokoneen kovalevyllä olevaan dataan.

Kiihtyvä mutaationopeus ja hyödyllisten satunnaisten mutaatioiden totaalinen puute merkitsevät evoluutioteorian loppua. Epigenetiikan myötä ihmiset ovat alkaneet ymmärtää, että eliöissä tapahtuva muuntelu ja adaptoituminen johtuvat epigeneettisistä mekanismeista ja että epigeneettisten informaatiokerrosten päälle/poiskytkeminen johtaa tyypillisesti DNA:n sekvenssivirheisiin, eli mutaatioihin. Solun kyky uudelleenjärjestellä vaurioitunutta DNA:ta meioosissa johtaa myös osaltaan biodiversiteetin kasvuun, mutta tämäkin tapahtuu biologista informaatiota menettämällä.

Mitä enemmän vakavasti otettava tiede menee eteenpäin, sitä enemmän se vahvistaa Raamatun ilmoitusta luomisesta ja vedenpaisumuksesta. Älkää eksykö, hyvät ihmiset.

Linkit ketjussa.

8

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • NupissasiViiraa

        Lyödäänkö vetoa, että aloituksessasi on taas kerran väitteitä, joita alkuperäisissä tutkimuksissa ei ole?

        Osoita esimerkiksi seuraavat väitteet jostain tutkimuksesta: "
        Kiihtyvä mutaationopeus ja hyödyllisten satunnaisten mutaatioiden totaalinen puute merkitsevät evoluutioteorian loppua. "

        Ei Ole mitään näyttöä, että mutaationopeus kiihtyisi. Tutkimusmenetelmät vain paranevat.
        Hyödyllisten satunnaisten mutaatioiden totaalista puutettakaan ei taideta väittää yhdessäkään artikkelissa.

        Miksi uskovainen valehtelee ja vääristelee tieteellisiä artikkeleja. Yksikään noista artikkeleista ei tue hölmöä kreationismiasi. Evoluutioteoria voi erittäin hyvin.


    • Millä tapaa se, että ihmisen ja koiran genomi ovat 95%:sti samanlaisia, vastaa Raamatun luomiskertomusta, jossa koiraa ei mainita lainkaan ja ihminen (mies) tehdään tomusta? Kerro meille, miten harhainen kuten sinä, vetää tuon aasinsillan.

      • Lukeeko Raamatussa ihmisen luomisen kohdalla 'after his kind'?


      • RaamattuOnTotuus kirjoitti:

        Lukeeko Raamatussa ihmisen luomisen kohdalla 'after his kind'?

        Vastaa vaan suoraan kysymykseeni, voit lukea ylempää mitä kysyin.


    • Edit. Yksi lause jäi keskeneräiseksi. Sen tulisi olla näin:

      Miehet tuottavat mutaatioita jopa neljä kertaa enemmän kuin naiset johtuen siitä, että yksilön genomi alkaa voimakkaasti rappeutua n. 20 ikävuoden jälkeen ja miehillä monet DNA:n virheet päätyvät sukusoluihin.

    • kärsivä.ihminen
    • BlueDevil

      Rappeutumisella ei ole mitään mekanismia, joten lopeta valehtelu. Itse olet todennut, ettei DNA vaikuta mihinkään, eikä geneettistä mutatoitumista synny.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      63
      3884
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      205
      3466
    3. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      238
      2932
    4. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      71
      2499
    5. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      319
      1879
    6. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      4
      1542
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      12
      1537
    8. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      1
      1492
    9. Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin

      Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik
      Maailman menoa
      50
      1444
    10. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      29
      1408
    Aihe