Tuskinpa tämä tavoittaa niitä ihmisiä, jotka suunnittelevat osalistuvansa ensi vuonna Suomen euroviisukarsintoihin, mutta kirjoitanpa kuitenkin. Olisiko mahdollista, että ensi vuonna edes yksi biisintekijä yrittäisi keksiä ihan jotain uutta!? Ei siis enää näitä tyypillisiä euroviisubiisejä vaan jotain sellaista, mitä ei yleensä euroviisuissa kuule. Etnistyylisten euroviisubiisien buumikin on jo mennyt, joten Suomen on ihan turha yrittää säväyttää jälkijunassa sellaisellakaan (esimerkiksi tämän vuoden Wäinötär?) Miten olisi love-tai heavymetal-tyylinen kappale, sitähän meillä osataan tehdä ja siitä meidät maailmalla tunnetaan? Nightwish olisi aikoinaan jäänyt ainakin ihmisten mieleen mitä tämänkään vuoden kappale ei tee. Siis jotain erilaista ja uutta kehiin, ettei aina oltaisi niitä perässähiihtäjiä...
Ensi vuotta ajatellen...
4
377
Vastaukset
vaikka jotain Raptori tyylistä pila musaa esim.Oi beibi biisi englanninkielisenä versiona!Euroviisuista puuttuu huumori!
- Viisuja seurannut
Onhan suomi yrittänyt ola erilainen, esim Huilumies, Reggea ok, ja muutama vuosi sitten Aava mutta ei se vain pure. Suurin syy huonoon menestykseen en usko olevan pelkästään kappale vaan se että tietyt maat aina äänestävät tiettyjä maita - ei biisiä - eli "Naapurilta naapurille" tyyliin. Valitettavasti pohjoismaat eivät seuraa samaa periaatetta; harvoin Norja, Ruotsi, Tanska ja Islanti antavat Suomelle pisteitä ja jos antavat niin ainoastaan hukkapisteet vaikka Suomi yleensä on aina antanut pisteitä muille pohjoismaille. Tähän tämä käytäntö on mennyt ja sitä on lähes mahdotonta mennä muuttamaan. Pidetään kuitenkin peukkuja Geir Rönningille, ehkä nyt tulisi sitten ne suuret pisteet ainakin Norjalta :)
- alkup.
Oikeassa olet. Kyllä se on varmaan raha, joka puhuu kulissien takana ja tietenkin naapurirakkaus (poikkeuksena kylläkin juuri Suomen naapurimaat..)mutta saataisiinpa viisuihin edes yleisöä säväyttävä biisi, vaikka pisteitä ei heruisikaan juuri kepulipelin vuoksi.
- naksu
Miksei joku jo kokemusta omaava laulaja/bändi yrittäisi euroviisuihin? Toki senkin ymmärtää etteivät suomalaiset jo suositut esiintyjät välttämättä halua ansiolistalleen euroviisuyritelmiä. Enkä osaa kyllä itsekään musiikkia tehdä, mutta jos joku joka osaa oikeasti, tekisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 683119
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)743024Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.682880On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle632564Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli392037- 601647
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181629- 351605
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,241580- 591546