Eduskunnassa on kysytty että miksi ruotsin rajaa ei suljettu v 2015 vaan maahan päästettiin 35 000 muslimimiestä.
Orpo on ottanut esiin kaikki lakipykälät suomesta ja kansainväliset sopimukset ja kertoo että rajaa ei voitu sulkea
Onkohan näin
Ruotsi on ottanut rajatarkastukset käyttöön ja jatkaa hamaan tulevaisuuteen
Samoin Tanska ja moni muu maa
Ranska on sulkenut Italian rajan
jne jne
terveisiä vaan Orpolle ja kokoomukselle
Orpo Emme voineet sulkea rajaa 2015
57
61
Vastaukset
- rajatkiinniLaurasanoo
Mitäs unkari,puola ja italia sanois tuohon?
- LikaistaPeliä
Sipilä , Orpo ja kääntötakki-Timo teki Ruotsin kanssa sopimuksen tästä "kunniavieraiden" (30000) siirrosta. Ei niitä Ruotsin valtion kustannuksella, Ruotsin valtionrautateitä käyttäen, muuten olisi Tornioon kuljetettu!
- KorruptioKukoistaa
LikaistaPeliä kirjoitti:
Sipilä , Orpo ja kääntötakki-Timo teki Ruotsin kanssa sopimuksen tästä "kunniavieraiden" (30000) siirrosta. Ei niitä Ruotsin valtion kustannuksella, Ruotsin valtionrautateitä käyttäen, muuten olisi Tornioon kuljetettu!
Tuohon joukkoon voidaan lisätä myös Katainen ja Stubb. Stubb lensi kiireimmän vilkkaa Ruotsiin
tilaamaan kaikki irakilaiset tänne , ja Ruotsi toimitti heidät bussi- ja junakuljetuksin Tornioon.
Stubb ja Katainen saivat EU:n nuolemisestaan hyvin palkatut suojatyöpaikat EU:sta.
- käteinentakas
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/jyrki-katainen-palaa-suomeen-ja-lupaa-jakaa-vaimonsa-vaaliesitteita-kertoo-myos-jean-claude-junckerista-toisinaan-han-voi-kayttaa-enemman-alkoholia-kuin-joku-muu/7245494#gs.qbZXt51J
eli maat voi tehdä itse mitä haluaa?
siinä se tuli. Vai miten tuon käsittää? - Kgv6
Orpo valehtelee!
Joku junailu ja sovittu juttu ihan varmasti!
Nyt journalistit tutkimaan mars mars! Ja hyötyminen vokkibisneksestä myös!- näintuonähdään
Tämä juttu haisee ja sen tietää jokainen, joka ei ole pannut aivojaan narikkaan suvakkiaatteen sairastuttamana!
Suomi on itsenäinen, suvereeni valtio, eikä mitkään kansainväliset lait määrää meitä, jos yhteiskuntamme on uhattuna ulkoisen vaaran takia!
Jokainen ajatteleva ihminen näki, että sellainen vaara oli 2015, kun tänne annettiin vapaasti tulla n. 30000 muslimisotilasta Irakista! Ei siis niitä syyrialaisia naisia ja lapsia sodan jaloista, joita ensin uskoteltiin tänne Torniosta käsin tulevan.
Jos meillä olisi ollut ajan tasalla oleva hallitus, niin rajat olisi välittömästi suljettu, kun huomattiin, että islam-huijareitahan sieltä tulee, ties mitä konnuuksia mielessään!
- 1235
Orpo puhuu paskaa ja Mykkänen ainakin yhtä paljon .
- kokkareet.prseest
on siinä politiikon kokkarekähmyt. tokkopa edes dublin sopimuksestakaan mitään tiedä, johon vedoten olisi voinut stopata matut rajalle.
- Turakainen
Suomi olisi voinut toimia täysin samoin kuin Unkari, ja nyt olisi kaikki hyvin.
Mätämediat ja valtiopojut ovat istuttaneet ihmisten mieliin tuon "sopimus" -sanan, se on informaatiovaikuttamista, mielipidevaikuttamista ja harhaanjohtamista. Pääosa jos ei kaikki "kansainväliset" ei-kaupalliset asiakirjat ovat julistuksia, julkilausumia, ilmoituksia, tms, kuten esimerkiksi: "The Universal Declaration of Human Rights" eli "Yleinen julistus ihmisoikeuksista".
Sopimukset ovat laillisesti sitovia dokumentteja ja niihin aina liittyy jokin sanktio sopimusrikkomusten varalta. Valtioiden välillä niistä käytetään nimitystä valtiosopimus. - Valitettavaa
Rajan sulkemista ei voi tapahtua mutta rajatarkastuksia Suomi voi tehdä. Niitä tekee Ruotsi ja Tanskakin. Suomi noudattaa orjallisesti Eu:n neuvoja eikä tee omia itsenäisiä ratkaisuja.
Politiikot jättää sanomatta sen mikä toisi ratkaisun, mutta kertovat vain se mikä ei ole mahdollista.
Ei sotketa rajojen sulkemista ja rajatarkastusta maahan tulevilta. Näette kyllä myös Orpon aikeet ja sanomiset, hän ei kerro koko totuutta.
Turvapaikan hakijoiden maahanmuutto ei ole ratkaisu Suomen työvoimapulaan tulevaisuudessakaan. Suomessakin on paljon työttömiä ja ketään ei elätä pätkätyöt tai osa-aikaiset työt, hoitakoon hallitus tämän asian ensin kuntoon.
Vain ammattitaitoinen työperäinen maahanmuutto ja lisäkoulutus auttaa työvoimapulassa tietyillä aloilla.
Valitettavasti turvapaikan hakijat ei ole kiinnostuneet edes Suomen mediasta mitä se uutisissa kertoo. He ovat vastaanottokeskuksissa hämmentyneitä tämän hetkisistä maahantulijoiden raiskausuutisista vaikka mediamyllytys on ollut kovaa. Se kertoo että jos ei ole kiinnostusta kotoutua ja tietää maan asioista johon on tultu, se kertoo vahvasti motivaation puutteesta tehdä maassa mitään työtä tai sopeutua. Kaikilla ei ole halua opiskella kieltä, kotoutua tai tehdä työtä, vain käyttää hyväkseen Suomen sosiaalisia etuja. Tätä ei voi lakaista maton alle.- Turakainen
Unkari(kaan) ei kirjaimellisesti ole sulkenut rajojaan, se on kuvaava termi. Unkari rakensi rajoilleen aitoja ja asettu poliisit ja armeijan turvaamaan rajavalvontaa siten että ei-toivottu aines ei päässyt eikä edelleenkään pääse maahan (ja suostutteli maahan jo tunkeutuneen ei-toivotun aineksen muualle). Suomi olisi voinut toimia täysin samoin, kummatkin yhtäläisiä EU maita.
- qåaäzm
Turakainen kirjoitti:
Unkari(kaan) ei kirjaimellisesti ole sulkenut rajojaan, se on kuvaava termi. Unkari rakensi rajoilleen aitoja ja asettu poliisit ja armeijan turvaamaan rajavalvontaa siten että ei-toivottu aines ei päässyt eikä edelleenkään pääse maahan (ja suostutteli maahan jo tunkeutuneen ei-toivotun aineksen muualle). Suomi olisi voinut toimia täysin samoin, kummatkin yhtäläisiä EU maita.
Niin kyllä, mutta kun pitää matuttaa. Se on kaikkein tärkein asia jonka rinnalla ei suomalaisten turvallisuus paina yhtään mitään.
- qåaäzm
Kansainväliset sopimukset täytyy heittää sinne missä aurinko ei paista, jos halutaan olla kansakuntien joukossa. Turvallisuus on tärkein asia - huikeasti tärkeämpi kuin ne helvetin sopimukset.
- Loogista
Nyt vain viemään ne raiskarit takasin sinne rajalle, pakkohan Ruotsin ne on ottaa, ei niitä voi rajallekkaan jättää.
- Businesta
Ehkä puolisot mukana busineksessa esim lakinaisena jne ym ym
- Diipadaapaadi
Orpolla on oma lehmä ojassa, sen muijalta loppus työt, ja mahtavat rahavirrat, jos mamuja ei virtais Suomeen!!!
Älkää äänestäkö tätä äijää joka on valehtelijaa!
Rajat kiinni ja tiukat tarkastukset rajoille HETI!!! - Diipadaapaadi
Orpo ja Sipilä on raiskannut Suomen!
- Kapiainenpaskiainen
Onhan meillä puolustusvoimat eli ukkoo rajalle vastaan ....
Miten näin heikko valtio pystyy edes kuvittelemaan että voisi torjua mahdollisen Venäjän hyökkäyksen jos muutama aseeton matu tunkeutuu tosta noin rajan läpi.- qåaäzm
Äh, ainoa uhka tulee idästä, ainakin natottajien mielestä.
- laukkumusu
On meillä puolustusvoimat joo. Nehän määrättiin 2015 kantamaan maahantunkeutujien laukkuja Tornioon. Että sellaiset puolustusvoimat.
- Hhyhhhhh
Jos kyseessä olisi autojen maahantuonti niin silloin kyllä voisi kaikkia sopimuksia rikkoa maahantuonnin estämiseksi
- valeteliko
Millä ne noi rajat vois sulkea Jos ruotsista kävelee suomeen musta ruotsalainen muslimi niin sillä on siihen täysi oikeus? Eihän voi olla niin että Husu kävelee ilman papereita ruotsin puolelle
Ja suomeen sitä ei päästetäs takaisin jollei sillä ole papereita?- Hieno_idea
Huikee idea - saadaan Husu ulkistettua Ruotsiin. Siellä hän voi selittää, kuinka kaikki ulkomaalaisten tekemät rikokset ja hankaluudet ovat kantaruotsalaisten syytä ja ainoa tapa korjata asioita, on siirtää lisää veronmaksajien rahaa maahantulleiden hyväksi käytettäväksi.
- maahanmuuttohallitus
https://demokraatti.fi/on-ikavaa-jos-keskustan-kentta-vetaa-mattoa-puheenjohtaja-sipilan-alta/
kuka tollo nyt painottaa ilamasoasioita? - suomisatayks
https://www.tamperelainen.fi/artikkeli/322792-4000-suomalaista-jyrahtaa-jari-tervo-on-vaarassa?page=1
hyvä kun julkkikset tietää asiat - qåaäzm
Seliseli Orpo, kyllä olisitte voineet laittaa rajakontrollin takaisin. Teillä ei ole tahtoa puolustaa omaa kansaa, koska ne helvetin kansainväliset sopimukset ovat teille epäjumalia.
- roletaari
Epäilen kyseessä olleen svedujen nuoleskelu. Joku hiivatin kulissien takainen sopimus.
Miten muuten Malmööhön tulleita matuja olisi opastettu, ja talvella varustettu Tornion olosuhteisiin.
Kolmen afgaaniveljeksen matkasta kertova tv-dokumentti kuvasi retken.
Heput vietiin Malmössä varustevarastoon ottamaan pohjoisen vaatimia talvivarusteita ja samalla heille annettiin tietopaketti Suomesta. Äijät olivat hyvillään kun heille selvisi miten harvaan asuttu maamme on ja olivat vakuuttuneita meidän innostamme heidän vastaanottamisekseen.
Tukholmassa veitikat ohjattiin suoraan pohjoiseen lähtevään junaan.
Sattumaako? Eppäilen!
- SurkeaHallitus
Jälleen osoitus siitä että kokoomus on täysin pihalla asioista....kokoomushan sen caruna kaupankin teki...kyllä on viisaita poikia...jos olisi lasipää niin näkis kuinka kokoomuslaisilla kusi virtais ja paska tekis patoja...
- alusmaalainen
Jos mamutulva olis tullut minkä muun rajamme yli tahansa, niin se oltaisiin pysäytetty nopeasti. Kuten tapahtuikin muiden rajojen kohdalla, vaikka niistä tuli pieni määrä verrattuna Ruotsin rajaan.
Suomi on alennettu Ruotsin alusmaaksi lähes kaikilla politiikan saroilla. Ja etenkin mamupolitiikan. Suomen valtaeliitti on ruotsinmielinen ja suomenvastainen. - kjjhgfd
Eikös siellä ruotsissa ole satoja tuhansia matuja Tulevat kuulemma kesällä raiskaamaan jokaisen suomalaisen. Eli ny kannattas tornioon ruveta muuri rakentamaan ja upottaa ruotsinlaivat esteiksi merenkulku reiteille. Ei tuu Ullatyksenä sitten 100 000 matun vierailu
- money.talks.kok
orpon "emme olisi voineet sulkea rajaa 2015". . , jos olisivat sulkeneet, ei olisi kokkareilla veronmaksajien miljoonia taskussa. vok matu bisnekset olisi kussut... suomen myyjät #¤!
- Tsau
Tämä on sitä Orvon Ja Sipilän kuuluisaa vastuunkantoa
- liikaahneitamulgui
tiietään nämä "vastuunkantajat". vastuuta vain vallasta /omista pankkitileistä, myös panamas.. kansasta viis , kansa maksaa kaikki viulut. :P
EU halusi pelastaa syyrialaiset. Kaikki nuoret toimettomat arabimiehet tarttuiva tilaisuuteen lähteä etsimään ilmaista elämää ja seksiä.
Stubbin hallitus on sopimustan takana. Carl Haglund matkusteli ahkerasti Ruotsissa vaalikauden lopussa. Nyt nämä ovat joutuneet jättämään politiikan.
Ville Niinistö lienee ollut aktiivinen matujen haalimisessa. Hänkin on huomannut, että politiikka ei sovi hänelle. Mikäli sopimukset vuodetaan julkisuuteen tulee sen allekirjoittaneille ja hyväksyneille tosi kuumat oltavat.- kuumaperuna
Onko vaikka MTV rohkeutta tuoda katsojille kunnon keskustelu ketkä on 2015 takana?
yleä ei liene asia saa kiinnostaa? - maahanmuutto
kuumaperuna kirjoitti:
Onko vaikka MTV rohkeutta tuoda katsojille kunnon keskustelu ketkä on 2015 takana?
yleä ei liene asia saa kiinnostaa?https://www.iltalehti.fi/haku
aika hyvää uutisointia - puun.ja.kuoren-välis
"Valtiovarainministeriön mukaan työikäisten 20–64-vuotiaiden määrä vähenee vuoteen 2030 mennessä noin 100 000:lla. Samaan aikaan yli 65-vuotiaiden määrä kasvaa noin 400 000:lla."
"Lisäksi 75 vuotta täyttäneiden määrä kasvaa puolesta miljoonasta 800 000:een. Hoivamenot kasvavat räjähdysmäisesti, kun väestö ikääntyy. Tätä kasvua on rahoittamassa entistäkin pienempi joukko työikäisiä, joiden verorasitusta ei voida loputtomiin kasvattaa."
Reilu 10 vuotta aikaa ottaa mamuja niin itusi lisää jos aiotaan maksella eläkkeitä ja hoitaa luumusukkia edes kohtuullisesti
Toinen vaihtoehto olis eutanasia ja antaa eläkeläisille liukas lähtö - dddddcf
puun.ja.kuoren-välis kirjoitti:
"Valtiovarainministeriön mukaan työikäisten 20–64-vuotiaiden määrä vähenee vuoteen 2030 mennessä noin 100 000:lla. Samaan aikaan yli 65-vuotiaiden määrä kasvaa noin 400 000:lla."
"Lisäksi 75 vuotta täyttäneiden määrä kasvaa puolesta miljoonasta 800 000:een. Hoivamenot kasvavat räjähdysmäisesti, kun väestö ikääntyy. Tätä kasvua on rahoittamassa entistäkin pienempi joukko työikäisiä, joiden verorasitusta ei voida loputtomiin kasvattaa."
Reilu 10 vuotta aikaa ottaa mamuja niin itusi lisää jos aiotaan maksella eläkkeitä ja hoitaa luumusukkia edes kohtuullisesti
Toinen vaihtoehto olis eutanasia ja antaa eläkeläisille liukas lähtöelättääkö raiskaajat ja murhaata meitä ????
- maahanmuutto
puun.ja.kuoren-välis kirjoitti:
"Valtiovarainministeriön mukaan työikäisten 20–64-vuotiaiden määrä vähenee vuoteen 2030 mennessä noin 100 000:lla. Samaan aikaan yli 65-vuotiaiden määrä kasvaa noin 400 000:lla."
"Lisäksi 75 vuotta täyttäneiden määrä kasvaa puolesta miljoonasta 800 000:een. Hoivamenot kasvavat räjähdysmäisesti, kun väestö ikääntyy. Tätä kasvua on rahoittamassa entistäkin pienempi joukko työikäisiä, joiden verorasitusta ei voida loputtomiin kasvattaa."
Reilu 10 vuotta aikaa ottaa mamuja niin itusi lisää jos aiotaan maksella eläkkeitä ja hoitaa luumusukkia edes kohtuullisesti
Toinen vaihtoehto olis eutanasia ja antaa eläkeläisille liukas lähtöedellinen hallitus taas sanoi että eläkerahat riittää
eli mikä on todellinen tilanne ja mihin rahat sitten hävisi? - qåaäzm
dddddcf kirjoitti:
elättääkö raiskaajat ja murhaata meitä ????
Eivät elätä. Me joudumme heidätkin kustantamaan. Persut on ainoa toivomme. Jos se pettää, ei ole toivoa.
- TotuusSatuttaa
maahanmuutto kirjoitti:
edellinen hallitus taas sanoi että eläkerahat riittää
eli mikä on todellinen tilanne ja mihin rahat sitten hävisi?Eläkerahasto on valtionvelan panttina ja sitä ei voida käyttää. SDP on syyllinen järjettömän velkapotin keräämiseen.
- vaalittuleePS
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005972213.html?ref=rss
asia mistä poliitikot ei joudu vastuuseen? Toki rajatarkastukset oltaisiin voitu ottaa käyttöön, mutta kun kyse oli pakolaisista, olisi heidät päästetty joka tapauksessa maahan. Koko hommasta olisi ollut pelkkiä kustannuksia ja se olisi haitannut eniten tavallisten suomalaisten ja ruotsalaisten liikkumista rajan yli.
Vaikken Orposta erityisemmin välitäkään, niin tässä asiassa hän oli periaatteessa oikeassa.- Vai.oikeassa
Haist Ukko vidu.
Vai.oikeassa kirjoitti:
Haist Ukko vidu.
Jeps, oikeassa oli.
Ei siinä riehuminen auta. Pahoin pelkään, että saatat tummaihoiseen ihmiseen törmätä ihan oikeassa elämässä joku päivä (suurin osa rasisteista on seuduilta, joilla ei juuri maahanmuuttajia näe).
- kaikkimahtuu
Pakolaisia ruotsista? Rotan paskaa, suvakkirotan!
Ranska ei ota italiasta pakolaisia vaan palauttaa heidät rajan yli takaisin, näin Suomi olisi voinut tehdä myöskin kun turvallisesta ruotsista tultiin maahan ei ruotsissa ole heille vaaraa tai saksassa missä moni oli loisinut vuosia.
Sipilä itse myönsi jälkeenpäin että kaikki olisi voitu palauttaa mutta kun tyhmä ontyhmä, "Urpon vaimo toki sai lakihommia asian tiimoilta että joku siitä hyötyi kyllä...
Suomen kansa maksaa ja kärsii näistä laittomuuksista.Mikäli halutaan maahanmuuttoa, niin avataan itäraja. Hups Suomi on täynnä maahanmuuttajia.
- marokkoparasmaa
Moniko suuntaa lomamatkan islam maahan
en ainakaan omia lapsia ole viemässä niihin- Totuuskomissio1
Orpon puheet on tyypillisiä petturipoliitikon puheita, mikään ei olisi estänyt rajatarkastuksien aloittamista ja puuttumista matu "tulvaan", kyllä näillä pösilöillä oli oma "lehmä ojassa"= hyötyjä mätäpuolueiden lähipiireille ja ei sovi unohtaa, kun Orpo puhui sisäministerinä ollessaan kuinka Suomi saa reipasta työvoimaa matuista.
No nythän jo tiedetäänkin, kuinka pääosin on käynyt ja mitä koko ajan on meneillään= Ei mitään hyvää, vain hirmuiset kulut ja kohtuuttomat kärsimykset osalle suomalaisista jo realisoituneet. - Eikoskaan
Kokemusta muslimimaista on.
Kairon basaareissa heristeltiin nyrkkejä ja huudeltiin perään: we want your money!
Ja muutamista muista islam maista, enää en lähde niihin, viimeksi 10 vuotta sitten.
Rankempaakin kokemusta on...
- Ktkgktkkkkk
Mikwi suomi tylläpitä enää puolustusvoimis jos orvon väite pitää,paikkansa..suomi voi ottaa ulkopuolisen vallan haltuun sanomalla asylum...kansainvälisetmsopimukset tukee..
Putin voi aloittaa voimakkaat sotatoimet Ukrainassa sen jälkeen lähettää 100000 miestä muka pakolaisina rajalle. Vihreät miehet sanovat tulevansa Ukrainasta ja hokevat asylum. SPR majoittaa! Perusnuorten maanpuolustustahto on romahtanut. Suomessa on paljon väkeä, joita ei halua puolustaa oman henkensä uhalla.
- mitäteki
Stubb Ruotsissa.
- pahamaamamut
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/a2911f46-cfd5-4623-a6b0-c9d92c7c4760
miksi suomi ei toimi nopeasti kun kokoajan tapahtuu? - jokisipilättein
maahanmuutto ratkaisee vaalit
ennakkoäänet kasvussa-eli PS saa voiton kun heränneet liikkuu - SuomiNousuun
Vuosi 2015 ja matuinvaasio oli käännekohta minun äänestyskäytöksessäni. Näin tuli entisestä vannoutuneesta kokoomuslaisesta vannoutunut perussuomalainen. Tämä päätös realisoitui, kun sinisten soinilaisten takinkääntäjien kopla muodosti 1% kannatuksellaan ja viidellä (!) ministerillään liiton kokoomuksen ja keskustan kanssa! Silkkaa demokratian halveksuntaa. Nyt kannatan tiukasti Halla-ahon johtamaa puoluetta.
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7202740Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3472387Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä262182Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o342136Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581768Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121292Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181289- 661145
- 551140
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?41105