Maa on luotu, niin milloin?

Loogisesti_11

YEC-kretuilla kun on tästä vähän poikkeavia käsityksiä. Yleensä he menevät piispa James Ussherin lakemalla päivämäärällä, mutta se ei ole ainoa, tai edes vanhin luomisajankohdan määritys.

Luomispäivän määrittelemisessä on ihan kohtuullista hajontaa välillä 58000 vuotta sitten aina vuoteen 3616 eaa. Ja sitten kretut vinkuvat siitä miten epätarkkaa on tieteellinen maan iän määrittely...

Linkit ketjussa.

14

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Loogisesti_11
      • Maa on luotu 6000 vuotta sitten.


    • tyranni.saurukset

      Ei sitä ikää suoraan sanota Raamatussa, joten ihan ymmärrettävää, että on hajontaa. Tiedemiesten iänmäärityksissä on se huono puoli, että he ovat asettaneet itse itsensä jumalaksi, joka kertoo totuuden. Ja heitä sitten uskotaan.

      • Loogisesti_11

        Niin, kretupellet ovat asettaneet itsensä narreiksi ja pahemmat narrit uskovat heitä.


      • tyranni.saurukset
        Loogisesti_11 kirjoitti:

        Niin, kretupellet ovat asettaneet itsensä narreiksi ja pahemmat narrit uskovat heitä.

        Parempi narrina hovissa, kuin valtaistuimella, mutta väärässä.


      • lauantaihan
        tyranni.saurukset kirjoitti:

        Parempi narrina hovissa, kuin valtaistuimella, mutta väärässä.

        se kuitenkin oli, eikö?


    • Näkijä1

      Aineen luominen alkoi noin 4153,67 eaa (Raamatun laskelmien ja sen tiedon että Israelilaiset lähtivät Egyptin orjuudesta 1482 eaa. (1481 eaa.)). Maa luotiin 16 2/3 vuorokautta pituista ajanjaksoa aineen luomisen aloittamisesta.

      Tuo aikamäärä voi heittää muutamalla vuodella koska ikämerkinnät Aadamista Nooaan ja Nooasta Aabrahamiin jne. eivät anna tarkkaa tietoa missä kuussa kukin oli syntynyt. Tuon ajan (4153,67 eaa) voi laskea Raamatusta kun tietää luomiskausien pituudet ja milloin enkeli Miikael luotiin taivaassa ja milloin hänet luotiin Aadamiksi.

      • tyranni.saurukset

        Miikaelia ei luotu Aadamiksi, joten tuskin muukaan tekstistäsi pitää paikkansa.


      • Loogisesti_11

        Niin, tai muutamalla kymmenellä tuhannella vuodella, kuten kretut ovat raamatusta laskeneet...


      • Näkijä1
        tyranni.saurukset kirjoitti:

        Miikaelia ei luotu Aadamiksi, joten tuskin muukaan tekstistäsi pitää paikkansa.

        Ehkä tuo sanamuoto on väärin eli kun Miikael sai elämänsä Aadamina.


      • Anonyymi
        Näkijä1 kirjoitti:

        Ehkä tuo sanamuoto on väärin eli kun Miikael sai elämänsä Aadamina.

        Oliko ALIENI MIKAELI? Vai oliko PREATTORI MIKAEELOS? Kuka oli Michael Agricola, kuka kirjoitti Mikaelin käsikirjan ja kuka puhui Muhammedille luolassa?
        Kuka on MIKA? Miksi itse olen AKi?
        Kuka nosti Wanhan Aatun "alimmasta Tuonelasta". Miksi David Hasseldorf oli Michal Knight? Miksi Enkeli Mikael syöksi Saatanan Taivaasta kirjan luvussa 12? Miksi Mikael ei kuitenkaan heti tappanut sitä?


    • Anonyymi

      Vanhimmat suksilöydöt ovat 6000 vuotta vanhoja.

      Joku loi suksen ennen kuin joku maailman.

      • Anonyymi

        Joo, jos ette tee pahaa tietoa, joka siis on taas valhe, ette yritä kiirehtiä sen edelle, kuinka kauan 8 valonkulkemaa päivä halkaisijainen vetypilvi tiivistyy hitaahkosti tähdiksi=. Siihen men 550 miljoonaa vuotta. Ei tiettääkseni ollut mitään BIG BANGIÄ, mutta sitä en voi todistaa...

        EI IHMISEN kannata kiututella elävänsä liian vähän aikaa, koska pelkästään 50 kertaa sekunnissa näemme miljardien vuosien lopputuloksen silmillämme pelkästään, ketkä nyt ylipäänsä näkee mitään?!


    • Anonyymi

      Käsittääkseni liian nopean luomisen ovat uskoneet vain hyvin lapsenmieliset kristityt ja sellaiset jotka eivät ole opikselleet paljoakaan fysiikkaa, eivätkä ymmärrä fossiililöydöksiä eivätkä löytyneitä dinosaruusten muita, eivätkä sitä että ovat itsekin vasta luontokappaleita.
      Jos Gensiksestä LASKEE? Jumala loi 7 päivää, ja sitten tuli seruaavat viikot, jolloin luomansa enkelit sinne, jatkoivat Jumalan näyttämiä hommia.
      JA KOSKA Genesiksessä sanotaan, että tähdet tulivat 4:nä päivänä, niin VETYPILVI alussa oli 8 valopäivää halkaisijaltaan ja siis aurinko on nykyään noin tuo vetypilven massa jaettuna Galaksimme tähtien määrällä eli 4*10^41kg /2*10^11 tähdellä.
      Vetypilven massa oli juuri tuo, laskekaapa itte.

      Siis tähtiä on galaksissamme 200 gigaa ja koska tuo 7 päivää per tähtijärjestelmä - Julle kävi luomassa ne kaikki keskimäärin 7 päivässä, yhteensä meni noin 4 miljardia vuotta - laskekaapa sekin. Evolutionistit - ja jopa fyysikot - ovat yhtä mieltä tuosta 4 miljardista vuodesta, ja pitäisi kretskujenkin jo olla. Purkakaa se PAHA denialimismisyytös kreationismista ja USKOKAA TIEDE; Jos ette heti osaa itse silti mitään oikein tietäen laskea?!

      "En minä ole tullut maailmaa tuhoamaan, vaan pelastamaan"(JEESUS!)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      218
      3265
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      58
      2766
    3. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      17
      2419
    4. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      19
      2396
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      63
      1859
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      84
      1820
    7. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1802
    8. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      16
      1779
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      84
      1622
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      945
    Aihe