Onko kiinalaiset teknologian ylivoimamaa, sitten myöhemmin?

Kiinassa valmistuu ~ 340 000 ylempää* insinööriä – joka vuosi!

Lopulta, hitaasti, mutta varmasti laatu ja määrä purevat. Tänään Kiinasta pusketaan eniten patentteja ja markkinasuojattua tuotemerkkiä – ollen tarkasti ottaen vielä hiukan erilaisia vaateiltaan kuin meidän – täällä ”lännessä”. Kansainvälisissä patenteissa kiinalaiset tehtailevat yhä kiihtyvämmällä tahdilla patentteja – ollen nyt kakkosina, ja kohta ykkösenä ---




HS:
Uudessa tekniikassa Kiina uhkaa toden teolla Eurooppaa, sanoo huippuekonomisti
~ https://www.hs.fi/talous/art-2000006022232.html – HS-toimittaja Petri Sajari

...
Ilkka Luoma kommentti yllä olevaan linkkikirjoitukseen 4.3.2019 – 15:59:

Kaikki valtiot maailmassa enemmän tai vähemmän tukevat, rahoittavat ja silittävät tietä omien yhtiöidensä edestä. Oman valtion kehitys, työllisyys ja kilpailukyky ovat korkealla arvo- ja toiminta-asteikossa - meilläkin, Tekes eli nykyinen Business Finland huolehtii monin eri tavoin yrityksistämme ja niiden keinoista pärjätä maailmalla.

Tässä uutisointitarkkailussa, joka yllättäen kohtaantuu vihollisena, uhkana ja onneksi ei aivan sotana, on Kiinaan nähden muistettava eräs tosiasia ja se on mittasuhde; jokaiselle suomalaiselle riittää kiinalaisia tovereina, kavereina, ystävinä kuin ostajakandidaatteina noin 250 kiinalaista, jotka eivät puutu muiden sisäisiin asioihin. Siksi he ovat monin osin 250-kertaa mittavampia kuin me suomalaiset. Kiinan osuus maailmasta on 1,4/7,8.

Kiina on onneksemme meille noussut tärkeimmäksi kauppakumppaniksi, ja miksi - onko tämä Keskuskauppakamarin johtaja Timo Vuoren ilmaisu yllättävä:

" ... Kiina on lyhyessä ajassa noussut Suomen tärkeimmäksi kauppakumppaniksi. Vaikka pääosa viennistämme suuntautuu Eurooppaan on Kiinan merkitys Suomen taloudelle luultua tärkeämpi. Jos lasketaan yhteen Suomen loppu- ja välivientituotteet sekä maiden väliset investoinnit on Kiina noussut Suomen ykköskumppaniksi. Valmisteilla olevat investoinnit ja vauhdilla kasvavat turistimäärät lisäävät maan tärkeyttä Suomelle ... " linkki juttuun ~ https://kauppakamari.fi/2017/04/05/kiina-noussut-suomen-tarkeimmaksi-kauppakumppaniksi/ - .

Suomen Lappi saa nauttia nyt kiinalaisesta rahavirrasta, joka palautuu tuolta Kiinan maailman suurimmalta valuuttavarannolta nyt myös meille Suomeen - kiinalaiset käyttävät eniten rahaa/päivä/matkailija; onko tämä hyvä vai huono?

Asioita voidaan tarkastella monin eri tavoin - takavuosina meidänkin yhtiöitä ryntäsi Kiinaa sankoin joukoin - ensimmäisiä oli kemijärveläinen Salcomp Oy. Syyt ryntäykseen olivat kirkkaat: 1. Halpa ja työteliäs toveri, 2. Tehtaan oven takana maailman suurin markkina ja 3. olemattomat ympäristölait!*


|* Kiinan ympäristölainsäädäntö on kehittynyt voimakkaasti viimeisen 15-20 vuoden aikana, ja mikä meitä suomalaisia kiinnostaa – niin myös meidän oikeustieteilijöiden ollessa pyydettyinä neuvonantajina.
...

7

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • faktaapeliin

      Kyse on näkökulmasta:

      Eurooppalaiset näkevät Afrikan kasvavana joukkona nälkäisiä lapsia, mutta Kiina näkee sekä halpatyövoimaa että kuluttajia ja lisäksi raaka-aineaitan, jonka voi tyhjentää maasuttamalla korruptointunutta hallintoa.

      Afrikassa suosituituin kiinalaisnen "kulutustuote" on rynnäkkökivääri. Kiinan asevienti Afrikkaan on noussut räjähdysmäisesti ja mantereen osuus viennistä nousi 22 prosenttiin. Niinpä uutiskuvissa lähes päivittäin näkyvät asejoukkioiden uhrit ovat tapettu kiinalaisilla aseilla.

      Voiko joku esittää jokun tuotteen, joka olisi täysin kiinalaisten kehittämä? Ei oe paljoa näkynyt.

    • Länsimulkku

      Kiinalaiset pelastaa maailman teknologian, edullisesti!

      • paskalla.tekijänsä

        Kiinalaiset eivät osaa tehdä edes polkupyöriä. Jos et usko voit ostaa uuden kiinalaisen fillarin 150 euroon - sillä ei tee yhtään mitään.


    • tsuntsut

      Paperi, ruuti, kompassi - jo satoja vuosia sitten.

      • kinuskiruuti

        Näin väitetään, mutta aikaa niistä on kulunut parikin tuhatta vuotta.
        Ruuti on 800-luvulta eli uusin kiinalaiskeksintö.


    • dronetus

      Parviälydronet?

      • Hyvä.Luoma

        Itekkö keksit?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      104
      3056
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      87
      2405
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      1946
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1510
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1480
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1375
    7. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      902
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      897
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      846
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      759
    Aihe