Miltäs tuntuu kun valemedia ryhtyy "faktantarkistajaksi" ?

Muuttuvatko valemedian kertomat jutut totuuksiksi ja toisinajattelijan kertomat totuudet valheiksi ?
Vai miten tämä menee ? Voisikos kuka tahansa ryhtyä faktantarkistajaksi ?
1057
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei valemedioihin voi luottaa. Yksinkertaisesti sen takia, että niiden jutuista puuttuu logiikka, luotettavat lähteet ja journalistinen rehellisyys.

Kannattaa faktantarkistuksessa edelleen luottaa YLE:n ja Hesarin tapaisiin lähteisiin. Toki nekin virheitä joskus tekevät, mutta eivät sentään tahallaan, toisin kuin kaiken maailman mitävittulat ja kumppanit..

Äänestä
  • MV-lehti ei valehtele koskaan. Jos se on vahingossa jotain väärää tietoa julkaissut, niin se oikaisee heti ja pyytää anteeksi virhettään.

    Näin on tapahtunut vain pari kertaa.

    Kun taas HS ja kumppanit valehtelevat solkenaan. Ja mikä pahinta, selkeää kansalaisia koskettavaa tietoa JÄTETÄÄN KERTOMATTA. Tämä on todella raskasta välinpitämättömyyttä ja suurta valehtelua.

    Äänestä

  • Karvahattuisen tunteenpurkaus pöljitellen taas, ei se osaa olla solvaamatta ihmisiä kommenteissään irtonikeilläänkään.
    Yleä ylistäen ja käyttäytyen sikamaisella tavallaan.

    Äänestä

MV lehti on pelleilyä. Janitskin on kai maksettu FSB agentti kuten PUtkonen ja De wit ja dosentti Backman

Äänestä

Älä käytä tuota valta- eli valhemedian keksimää valemedia-nimitystä vastamediasta!

Sehän viittaa valheellisesti, että vain valtamedia olisi oikeaa mediaa.

Ja samalla luo mielikuvan, että valemedia on yhtä kuin valhemedia.

Äänestä

Kun medialla on omat faktantarkastajat se on sama kuin jos ehdokkaat laskisivat omat äänensä.
Stalinhan sanoi että se ei ole tärkeää ketä kansa äänestää vaan se, kuka äänet laskee.

Äänestä

Kyllä YLE ja Hesari ovat kaikkien valemedioiden äitejä .

Molemmat ovat aivopesseet ja manipuloineet kansaa vain sen oman aatteen mukaisen "totuuden "
nimissä .
Toisinajattelijoiden ajatuksia ei suvaita , niitä ei julkaista tai esitetään vääristellysti tai sensuroidaan kokonaan.

Juuri niin kävi ketjun alkupuolella olleelle viestille , jossa todettiin , että paljon parjatut normaalit suomalaismiehet eivät olleet pedofiiliringin jäseniä , vaan kyseessä olivat nimenomaan homomiehet , koska he käyttivät seksuaalisesti hyväkseen poikia.

Eli media ei hyväksy jos kerrotaan totuus ja sanotaan tekijöiden olevan sateenkaarisakkia .
Eihän totuutta voi hyväksyä , jos jos se sattuu omaan nilkkaan . Syy on vieritettävä vastapuolen kontolle median voimalla.

Äänestä
  • Hauska, mutta oikeastikin taitaa olla olemassa ihmisiä, jotka ovat niin sekaisin, että ajattelevat noin.

    Äänestä

  • Valemedia-nimitys viittaa epäaitoon mediaan! Ei siis valheisiin.

    Valtamedia on siis sen OMASTA mielestä se OIKEA media! Tajuatko?

    Kyse on valta- eli valhemedian luomasta vastamedian nimityksestä.

    Äänestä

Julkinen ns, oikea media on osoittautunut kaikkein pahimmaksi propaganda tuutiksi. En ymmärrä enään ....

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


YLEnValetta kirjoitti:

Muuttuvatko valemedian kertomat jutut totuuksiksi ja toisinajattelijan kertomat totuudet valheiksi ?
Vai miten tämä menee ? Voisikos kuka tahansa ryhtyä faktantarkistajaksi ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu