Mikä olisi seuraava parannuksen teko Jehovan todistajilla . . .

Anonyymi

. . .sellainen että alettaisiin kunnioittaa lakeja?
Nyt he korjasivat tämän muistiinpanojen tekemisen, eli määräsivät kaikissa seurakunnissa luetulla kirjeellä, ettei enää muistiinpanoja saa tehdä.

Seuraava "lusikka kauniiseen käteen juttu" olisi varmaankin ihmisoikeuksiin viittaava määräys, ettei eronneeseen, erotettuun saa kohdistaa MITÄÄN sanktioita. Onhan itse ylitiedottaja sellaisen sitoumuksen allekirjoittanut.
Tämähän ei toteudu Jehovan todistajissa.

Missä on se paljonpuhuttu yhtenäinen käytäntö?
Jotkut eivät ole vuosiin tekemisissä erotettuihin / eronneisiin sukulaisiinsa. Ei sisariin, ei veljiin ei vanhempiin saati sitten muihin. Jotkut ehkä.
Tähän tarvittaisiin seuraava korjaus.

He soveltavat Raamattukin tässä asiassa väärin.

9

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen kyllä Jehovan todistaja mutta en ole koskaan ymmärtänyt tätä rakkaudellista järjestelyä karttaa erotettuja.

      Meidän seurakunnassa erotettiin sisar, hän kävi kuitenkin sen jälkeen säännöllisesti kokouksissa. Kukaan ei tervehtinyt häntä, ei edes nyökätty mitä nyt jotkut tuijottivat.

      Vuoden kuluttua hänet otettiin takaisin, sitten mentiin halailemaan ja oltiin niin rakkaudellisia häntä kohtaan vaikka ennen kokousta hän ei ollut mitään.

      Tietysti sanotaan että rakkaudellinen kuri tuotti tulosta mutta jotenkin koko homma tuntui oudolta kun sisar kuitenkin kävi koko ajan kokouksessa.

      • Anonyymi

        "Meidän seurakunnassa erotettiin sisar, hän kävi kuitenkin sen jälkeen säännöllisesti kokouksissa. Kukaan ei tervehtinyt häntä, ei edes nyökätty mitä nyt jotkut tuijottivat."

        Kertoo paljon siitä, miten häiriintynyt yhteisö on kyseessä. Toivottavasti joillakin asianosaisilla on edes jälkeenpäin lamppu välähtänyt sen suhteen, millaisessa porukassa ovat mukana.


    • Anonyymi

      Tämä "rakkaudellinen kuri" johtaa useimmiten siihen, ettei halua kuulla koko joukosta mitään, eikä koskaan.

      Eli Jehovan todistajat ampuvat asiassa useimmiten omaan jalkaansa.
      Jos olisi sääliä ja edes ihmisarvoa kunnioittavaa kanssakäymistä, olisi sillä paljon myönteisemmät tulokset kun lapsellisella mykkäkoululla.
      Tietenkin se saattaa vaikuttaa joihinkin, mutta varmaankin hyvin harvaan.

      Alleviivaan vielä tuota sanaa: lapsellista.

    • Anonyymi

      Karttaminen on julmaa henkistä väkivaltaa eikä sitä pidä sallia. Toinen kartettava asia olisi valehtelu. Jehovan todistajiin kuulumattoman on vaikea käsittää, miksi valehteluun turvaudutaan niin usein. Musta muutetaan valkeaksi eikä valehtelusta tunneta minkäänlaista häpeää edes kiinni jäätäessä. Välillä tulee vaikutelma, että valehteleminen on suorastaan huvi ja nautinto.

      • Anonyymi

        Millaiseen valehteluun? Onko joku esimerkki. Mitä asianomaiselle on valehdeltu.
        Karttaminen on myös Raamatun esittämä kehoitus. Ei sitä kukaan ole keksinyt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Millaiseen valehteluun? Onko joku esimerkki. Mitä asianomaiselle on valehdeltu.
        Karttaminen on myös Raamatun esittämä kehoitus. Ei sitä kukaan ole keksinyt.

        Esimerkiksi tiedottaja Leinonen on useasti valehdellut karttamisesta mediassa väittäen mm., että vain hengellinen side katkeaa. Jos karttaminen todella on raamatullista, miksi sitä pitää peitellä valehtelemalla?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Millaiseen valehteluun? Onko joku esimerkki. Mitä asianomaiselle on valehdeltu.
        Karttaminen on myös Raamatun esittämä kehoitus. Ei sitä kukaan ole keksinyt.

        Karttamista pitää tapahtua vielä seurakunnan yhteydessä oleviin.
        Ei sieltä poistettuihin.
        Seurakunnasta poistetut ovat kuin kansojen ihmiset. Kartetaanko kansojen ihmisiä? Mökötetäänkö heitä?
        Miten onnistuu silloin evankeliumin julistus? Viittomakielelläkö?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Karttamista pitää tapahtua vielä seurakunnan yhteydessä oleviin.
        Ei sieltä poistettuihin.
        Seurakunnasta poistetut ovat kuin kansojen ihmiset. Kartetaanko kansojen ihmisiä? Mökötetäänkö heitä?
        Miten onnistuu silloin evankeliumin julistus? Viittomakielelläkö?

        Jehovan todistajat eivät myöskään karta pakanoita tai publikaaneja, mikäli jostain sattuvat sellaisia löytämään. Entisiä jäseniä karttavat, vaikka nämä eivät olisi syyllistyneet mihinkään väärintekoon, vaan päin vastoin järjestö olisi erehtynyt heidän kohdallaan ja tuominnut väärin.


    • Seuraava parannus olisi jt tulkinnan mukaan proffeetain, Aku Ankan ja raamatun aikakirjojen mukaisesti se, että jt päiväannos hernevelliä nostetaan kahteen litraan. Tällöin myös rivijäsenet pääsevät laskemaan suurenmoisesti ja henkistytttetydsti peräilmaa aikaisempaa huomattavasti taajemmin. Lisäksi hernevellin sekaan on laitettava yhteensä puoli kiloa kärryrasvaa, kurkkusuolaa ja kurnaalia, jottei rektum ärsyyntyisi lisääntyneestä henkisttyttetystä suolikaasun määrästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      617
      2340
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      27
      1166
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      109
      1128
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      9
      1008
    5. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      92
      916
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      875
    7. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      91
      787
    8. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      759
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      731
    10. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      29
      603
    Aihe