Mitä se opettaa suvaitsevaisuudesta ja vääräuskoisten kohtelusta. Mitä oppeja ja mielipiteitä imaamit suoltavat nuorille ja miten islam kohtelee esimerkiksi naisia.
On aika nostaa Koraani pöydälle
46
<50
Vastaukset
- Anonyymi
On aika pudottaa koraani pöydältä! Hohoi J Tervo!
- Anonyymi
Baalin kuu uuskontopappia halvennetaan mutta alueen nykyistä kuu uskontoa
ei pidä halventtaa vaan on otettu euroopassa suojeluun
- Anonyymi
Miekkajae suura 9:5 aika julmaa tekstiä.
- Anonyymi
Siinä suurassa on islamin suhtautuminen meihin vääräuskoisiin täydellisesti selitetty. Käänny islamiin, maksa orjavero (jizya) tai kuole. Karua mutta TOTTA. Islam ei ole armollinen vääräuskoisille.
- Anonyymi
Aloittaja on oikeassa.
Kun Päivi Räsänen joutuu kuulusteltavaksi ja nyt sitten valtakunnansyyttäjän toimesta aloitetaan esitutkinta, vastoin poliisin päätöstä, on todellakin syytä alkaa keskustella yhtä tarmokkaasti Koraanin opetuksista. Koraanin opetukset homojen kohtelusta voisi olla yksi ensimmäisiä tarkastelun kohteita.
Imaamien toiminta täytyy myös tutkia, ja tarvittaessa heidät tulee kutsua kuulusteluihin selittämään oppinsa levittämistä.
Riittääköhän valtakunnansyyttäjällä pokkaa hoitaa hommansa?- Anonyymi
Sitä Koraanin tekijää ei tiedetä. Ei oikein voi haastetta lähettää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sitä Koraanin tekijää ei tiedetä. Ei oikein voi haastetta lähettää.
Mahtaa olla jo kuollut...
- Anonyymi
Ei riitä enää rohkeutta päättävissä asemissa olevilla ! Kusen kastelemat housut ovat jo kintuissa usealla heistä . Niillä harvoilla joilla olisi rohkeutta korjata tilanne niin parlamentaarisessa järjestelmässä pesivät islamin leviämistä edesauttavat hyödylliset
idiootit estävät sen! Anonyymi kirjoitti:
Sitä Koraanin tekijää ei tiedetä. Ei oikein voi haastetta lähettää.
Islamin mukaan Koraani on ollut aikojen alusta. Kristinuskossa uskotaan, että Kristus on ollut aikojen alusta. Lähde nyt näitten kanssa käräjätupaan sitten. Käräjöikööt yliluonnolliset voimat keskenään.
- Anonyymi
jjeeves kirjoitti:
Islamin mukaan Koraani on ollut aikojen alusta. Kristinuskossa uskotaan, että Kristus on ollut aikojen alusta. Lähde nyt näitten kanssa käräjätupaan sitten. Käräjöikööt yliluonnolliset voimat keskenään.
Islamissahan opetetaan muslimeille että islam oli maailmassa ennen ihmisiä sekä jokainen ihminen syntyy muslimina ja sen vuoksi esim. kristityksi kastettu liittyessään islamiin onkin
islamiin "palaaja" Että tällaista ihmisten elämänkaaresta kaiken omivaa islamilaista propagandaa opetetaan muslimeille! Anonyymi kirjoitti:
Islamissahan opetetaan muslimeille että islam oli maailmassa ennen ihmisiä sekä jokainen ihminen syntyy muslimina ja sen vuoksi esim. kristityksi kastettu liittyessään islamiin onkin
islamiin "palaaja" Että tällaista ihmisten elämänkaaresta kaiken omivaa islamilaista propagandaa opetetaan muslimeille!Näin on. Uskonnoilla on maallikoille opetetut päähänpinttymänsä, myös kristinuskolla. Siksi yritän ottaa etäisyyttä kaikenlaisiin uskonnollisiin päähänpinttymiin, myös kristillisiin.
- Anonyymi
Valtakunnansyyttäjä Raija Toiviainen on päättänyt käynnistää esitutkinnan Päivi Räsäsen kirjoituksesta vuodelta 2004. Kirjoitus käsitteli homoja. En ole kyseistä kirjotusta lukenut enkä ylipäätään seuraa Päivi Räsäsen juttuja, joten kirjoituksen sisältö ei ole tuttu. Sen sijaan monet asiat tämän asian ympärillä kummastuttavat.
Kiihottaminen kansanryhmää vastaan on sinänsä mielipuolinen laki, jonka DEMLA-kommunistit muiluttivat lainsäädäntöön epämääräisenä ja tulkinnanvaraisena. Ilmeisesti eivät uskoneet saavansa läpi eduskunnasta haluamassaan muodossa ja siksi laista tehtiin epämääräinen. Toverit syyttäjälaitoksessa ja tuomioistuimissa kehittelevät sille sitten ”oikeuskäytännön”. Sitä valtakunnansyyttäjä Toiviainen tässä ilmeisesti yrittää toteuttaa.
Kyseinen laki lisättiin rikoslakiin 2011. Siis vuosia sen jälkeen, kun Päivi Räsänen on kirjoituksen julkaissut. Valtakunnansyyttäjä Toiviainen haluaa siis syyttää taannehtivasti Räsäsen kirjoitusta. Vaikka kirjoitus olisi tehty kyseisen lain jälkeen, se olisi jo vanhentunut ja siksi siitä syyttäminen olisi mahdotonta.
Pohjalla on maisteri Toiviaisen oma lakitieteellinen innovaatio: jatkettu rikos. Kun kyseistä julkaisua voi edelleen lukea, kyseessä on jatkettu rikos. Siksi hän katsoo oikeudekseen syyttää asiasta. Seurataanpa hieman asian kehittelyä hieman pitempään, niin nähdään millaiseen umpikujaan maisteri Toiviaisen tieteellinen pohdiskelu johtaa.
Hänen logiikkansa mukaan mikä tahansa julkaisu, joka on julkaistu ennen tuon lain voimaantuloa, on syyttäjän syytettävissä, jos hän katsoo sen olevan tuon lain vastainen. Esimerkiksi jos jokin kansallisesti merkittävä historiallinen teos sisältää hänen tulkintansa mukaan vääriä mielipiteitä ja on edelleen saatavilla esimerkiksi kirjastosta, se voidaan julistaa laittomaksi.
Jotta asiasta ei Toiviaisen tahdon mukaan voitaisi syyttää, pitäisi siis kaikki Toiviaisen mielestä vääriä ajatuksia sisältävät historiallisetkin teokset poistaa kirjastoista ja tuhota. Muuten syyllistytään jatkuvaan rikokseen ja kiihottamiseen kansanryhmää vastaan. Sama koskee ilmeisesti lauluja, äänitallenteita ym. Siinä on melkoinen savotta, kun maisteri Toiviainen käynnistää koko suomalaisen kulttuuriperinnön sensuurihankkeen.
Oikeastaan maisteri Toiviainen julistautuu siis suomalaisen yhteiskunnan sensoriksi, joka vaatii hävitettäväsi väärät kirjoitukset. Kyllähän tällaisia toimijoita on historian kuluessa aina esiintynyt. Tunnetuimpia taitaa olla natsien valtavat kirjaroviot, joissa hävitettiin sen hetkisen poliittisen suuntauksen vastaisia kirjoja. Onkohan valtakunnansyyttäjä Raija Toiviainen nyt paljastanut henkisen kotinsa?
Tällainen toiminta keskeiseltä oikeusjärjestelmän toimijalta on käsittämätöntä sekoilua. Se tuhoaa ihmisten luottamusta suomalaiseen oikeusjärjestelmään. Odotan mielenkiinnolla millaisia kommentteja tämä sekoilu aiheuttaa EU:n piirissä. Suomihan yritti profiloitua hyökkäämällä mm. Unkaria vastaan syyttäen sitä oikeusvaltioperiaatteen rikkomisesta. Mitä muuta valtakunnansyyttäjä Toiviaisen touhu nyt on? Voin hyvin kuvitella, kuinka innolla eri tahoilla tartutaan Suomen kompurointiin asiassa, jossa se yritti esiintyä oppimestarina.
Vastuu tämän sotkun siivoamisesta on tasavallan presidentti Sauli Niinistöllä. Presidentti nimittää valtakunnansyyttäjän. Jos osoittautuu, että maisteri Toiviainen ei täytä viran mittoja, hänet on syytä poistaa virasta. Siinä vastuu on tasavallan presidentillä. Se joka nimittää, myös erottaa.- Anonyymi
Vastuu on eduskunnalla ja kansalla, kun äänestää kyseisiä edustajia...
- Anonyymi
Näissä puuhasteluissa paistaa moniulotteinen ja syvä sivistymättömyys. Jos maisterin koulutukseen kuuluisi Orwellin 1984 - teoksen lukeminen, voitaisiin edes pahimmilta päättömyyksiltä välttyä.
Kulttuurihistorian tuhoaminen ja väärennös on niin suuri urakka, ettei se tule helppoa olemaan, vaikka uusia yrittäjiä näykyy jälleen ilmaantuneen verisimpien diktaattoreiden jalan jälkiin.
Joku raja nihilismillä tulisi pitää. Yleissivistystä on vaadittava julkisissa tehtävissä. Korkeimpien valtioelinten on otettava virkanimistykset ja niiden uudelleen harkinta vakvasti.
- Anonyymi
Johan se vuosia sitten suorassa tv-lähetyksessä muslimi sanoi monta kertaa kun kysyttiin mitä homoille pitäisi hänen mukaansa tehdä ja vastaus oli aina: Tappaa.
Miksei se kiinnostanut virkavaltaa eikä syyttäjätä, hä?- Anonyymi
No tuo on erittäin hyvä kysymys ja vielä todellisesti taphtuneesta asiasta Suomen kansan katsoessa sitä TV:n suorassa lähetyksessä. Että silleen.
- Anonyymi
Se oli kai sitä positiivista vihapuhetta?
- Anonyymi
Hyvä kysymys toiset saa puhua suorassa TV lähetyksessä homojen tappamisesta ja toiset kansanedustajat vielä nauraa sille selkäkekkanaurua ja syytettä ei tule. Että silleen.
- Anonyymi
Koska nämä herrat ovat punaisten virkamiestemne suosikkeja. Siinä lienee syy.
- Anonyymi
Tämä maa (poliittinen eliitti) on tulossa hulluksi
- Anonyymi
No se hulluus alkoi jo vuodesta 1990 lähtien ja joka vuosi sen jälkeen hulluus on tuplaantunut. Että silleen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No se hulluus alkoi jo vuodesta 1990 lähtien ja joka vuosi sen jälkeen hulluus on tuplaantunut. Että silleen.
kohta valta eliitti lennätetään kiertämään mustaa kiveä
- Anonyymi
koraanin suura 5:33 ”Ainoa palkka niille, jotka sotivat Jumalaa ja Hänen lähettilästään vastaan sekä levittävät turmiota maassa, on että heidät tapetaan tai ristiinnaulitaan, tai heidän kätensä ja jalkansa hakataan poikki eri puolilta, ristiin, tai heidät karkotetaan maasta. Sellainen on heidän häväistyksensä tässä elämässä, ja tulevassa heille on kauhea kuritus.”
- Anonyymi
Ensin yritettiin kieltää suvivirsi kevätjuhlista ja nyt ollaan joulukirkkoperinnettä vastaan.
Kaikki vain siksi, etteivät muslimit loukkaantuisi näistä suomalaisista perinteistä.- Anonyymi
Eikä ole. Olet käsittänyt asiat aivan väärin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikä ole. Olet käsittänyt asiat aivan väärin.
No kerropas ketkä ovat syyllisiä tähän tilanteeseen ? Että silleen.
- Anonyymi
No olisko jo aika todeta totuus, ettei nämäkään kotoudu ja sopeudu Suomeen vai pitääkö sitä vielä odottaa 500 vuotta, kun näiden toisten kotoutujien kanssa on käynyt ? Vai onko tuota kotoutumista alettava mitaamaan valovuosissa ?
Että silleen- Anonyymi
Se on kotouttajien syytä... ei kotoutujien, he ovat ilman vastuuta tekemisistään ja mielipiteistään...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on kotouttajien syytä... ei kotoutujien, he ovat ilman vastuuta tekemisistään ja mielipiteistään...
No ei se mitään niiden vastuuta poista. Yhtä syyllisiä ne on omilla järjettömillä teoillaan, kun nämä muka humaanit jotka puolustelevat näiden tekoja. Että silleen.
- Anonyymi
Kyllä pitäisi tehdä uusi laki, joka kieltää yhteiskunnalle vahingolliset uskonnot ja uskonlahkot. Jos päädytään siihen, että kaikki uskonnot ovat vahingollisia, kaikki kiellettäköön. Uskonnovapauslaki ei toimi islamin kanssa.
Ihmiskunta on tappanut toisiaan jo riittävän kauan uskonnon nimissä ja papit ovat siunanneet aina touhun. Viides käsky kuuluu: älä tapa. Ei siinä sanota "paitsi ne ja ne saa tappaa". Tappamiskäskyn ovat aina antaneet ihmiset, jotka ovat lukeneet kuin piru raamattua oikeuttaakseen valtataistelunsa. Rahasta ja vallastahan se aina on ollut kyse, ei ihmisten sieluista.
Vanha testamentti on kokoaikaista julmaa tappamista ja valloitusta. Miten juutalaiset saivat luvatun maan? Koska papit sanoivat Jumalan sanoneen niin. "Menkää, tappakaa ja valloittakaa". Jos Jumala olisi ollut Jumala, hän olisi kantanut huolta koko ihmiskunnasta eikä vain jostain paimentolaisheimosta, asettaen sen suosikikseen.
Ja nykyinen Israel varastettiin palestiinalaisilta länsivaltojen päätöksellä ja nyt Israel pitää omia keskitysleirejään, hyvä oppi on saatu.- Anonyymi
Taitaa olla suomalaisten syytä Israelin toimet sekä koko Lähi-Idän konfliktit...
- Anonyymi
Tuolla alueella on vuosisatojen ajan eläneet sekä arabit että juutalaiset. Siinä mielessä juutalaisilla on siellä ihan yhtä suuri oikeus olla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuolla alueella on vuosisatojen ajan eläneet sekä arabit että juutalaiset. Siinä mielessä juutalaisilla on siellä ihan yhtä suuri oikeus olla.
No, eivät viimeiseen pariin tuhanteen vuoteen, paitsi ne, jotka siellä todella asuivat koko ajan rauhassa muiden kanssa. https://fi.wikipedia.org/wiki/Palestiina_(alue)
- Anonyymi
Islam on selkeästi perussuomalaisten kynnyskysymys. Eikös Suomensuomi itäisenä kulttuurina ole lähempänä venäläisyyttä joka on sukua islamille. Eikös näin Putin ole itsekin todennut.
- Anonyymi
Peruskysymys on miksi Suomeen otetaan ihmisiä joilla, ei ole tarkoitustakaan sopeutua ja kotoutua Suomeen ? Nuo jotka ovat tulleet 1990 vuoden jälkeen eivät vieläkään osaa Suomea ja tarvitsevat tulkkipalveluja, mutta osaavat kyllä nostaa " Taikaseinästä " Kelan maksamat tuet ja avustukset ilman mitään vaikeuksia.E Tttä silleen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Peruskysymys on miksi Suomeen otetaan ihmisiä joilla, ei ole tarkoitustakaan sopeutua ja kotoutua Suomeen ? Nuo jotka ovat tulleet 1990 vuoden jälkeen eivät vieläkään osaa Suomea ja tarvitsevat tulkkipalveluja, mutta osaavat kyllä nostaa " Taikaseinästä " Kelan maksamat tuet ja avustukset ilman mitään vaikeuksia.E Tttä silleen.
Veikkaan että perussuomen kanssa on melko hankalaa sopeutu ylipäätään kenenkään. Jos Suomeen tulleet ulkomaalaiset tietäisivät mihin he ovat tulossa niin moni varmaan jättäis tulematta. Suomi tuskin on monen mikään ensisijainen kohde.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Veikkaan että perussuomen kanssa on melko hankalaa sopeutu ylipäätään kenenkään. Jos Suomeen tulleet ulkomaalaiset tietäisivät mihin he ovat tulossa niin moni varmaan jättäis tulematta. Suomi tuskin on monen mikään ensisijainen kohde.
Veiikaile mitä veikkailet, mutta Suomeen tulevat ja omalla työlllän itsensä ja perheensä elättävät ovat olleet aina tervetulleita Suomeen. Elintasosurffailijat ja oleskelijat eivät ole . PISTE. Että silleen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Veiikaile mitä veikkailet, mutta Suomeen tulevat ja omalla työlllän itsensä ja perheensä elättävät ovat olleet aina tervetulleita Suomeen. Elintasosurffailijat ja oleskelijat eivät ole . PISTE. Että silleen.
Mitenkäs nuo Itä ja Pohjois-Suomi jossa maksetaan alueellisesti eniten Kelakorvauksia? Suomalainenko ei voi olla elitasosurffari? Sieltä ei haluta muuttaa ruuhkaisempaan Suomeen. Miksi Suomi ei siis saisi hankkia työvoimaa muualta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitenkäs nuo Itä ja Pohjois-Suomi jossa maksetaan alueellisesti eniten Kelakorvauksia? Suomalainenko ei voi olla elitasosurffari? Sieltä ei haluta muuttaa ruuhkaisempaan Suomeen. Miksi Suomi ei siis saisi hankkia työvoimaa muualta?
No helvetti kun tuolta Itä ja Pohjois - Suomesta, ei voi muuttaa työn perässä, kun se entinen asunto pitäisi saada myydyksi järkevään hintaan ja etelä Suomessa asuntoja, ei saa kun nuo oleskelijat . Että silleen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No helvetti kun tuolta Itä ja Pohjois - Suomesta, ei voi muuttaa työn perässä, kun se entinen asunto pitäisi saada myydyksi järkevään hintaan ja etelä Suomessa asuntoja, ei saa kun nuo oleskelijat . Että silleen.
Siinä on pulmaa. Siellä kandeis tilastojen valossa keksiä jotain sitten. Eri Suomet tekevät kuitenkin jatkuvaa tulosta. Tuo ettei saa asuntoja voi olla myös harha käsitys.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siinä on pulmaa. Siellä kandeis tilastojen valossa keksiä jotain sitten. Eri Suomet tekevät kuitenkin jatkuvaa tulosta. Tuo ettei saa asuntoja voi olla myös harha käsitys.
No kun nuo vuokraajat saa isomman vuokran noilta oleskelijoilta sossun maksaessa isommat vuokrat, kun palkallaan eläjä pystyy maksamaan. Että silleen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No kun nuo vuokraajat saa isomman vuokran noilta oleskelijoilta sossun maksaessa isommat vuokrat, kun palkallaan eläjä pystyy maksamaan. Että silleen.
Jos noin olisi niin kyse on korkeintaan parista eurosta. Asuttaminen lienee kannattavaa bisnestä. Harva ostaa kuitenkaan asuntoa haja asutusalueelta. Luulen että moni ajattelee isommin. Itä ja Pohjois-Suomi ovat omanlaisiaan alueita nekin joissa ajatellaan varmaan kulttuurisesti tavallaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitenkäs nuo Itä ja Pohjois-Suomi jossa maksetaan alueellisesti eniten Kelakorvauksia? Suomalainenko ei voi olla elitasosurffari? Sieltä ei haluta muuttaa ruuhkaisempaan Suomeen. Miksi Suomi ei siis saisi hankkia työvoimaa muualta?
Työvoiman ei tarvitse nostaa sosiaalitukia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Työvoiman ei tarvitse nostaa sosiaalitukia.
Markkinataloudessa kaikkien on hankala olla samaan aikaan työllistettyinä. Jos osaa lukea tilastoja niin tietää että kyse on keskiarvoista. Työllä haja asutusalueella voi olla melko plus miinus vaikutus siihen mitä tulee kustannuksiin Suomen rajojen ylläpitämiseen.
- Anonyymi
Ei ole!
Koska valtion virallinen, ja lopullinen kanta on: ”Islam on rauhan uskonto”.
Jolloinka kaikki Islamin, tai islamin uskoisten, vähäinenkin arvostelu, panettelu tai jopa vaivihkainen mainitseminen negatiivisessä asiayhteydessä on rangaistava viharikos!
TV: Suomen keisari, Kim Il-Rinne - Anonyymi
Onko koraanissa vihapuhetta. Läpivalaisuun vaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv252426- 1142046
- 1131667
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?421533Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91467Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901065Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161201006Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87965Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35957Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15949