Joidenkin vihreiden ja vasemmistoanarkistien yleissivistys on vähäinen.
Vihreiden Nuorten puh.joh. Sameli Suonpää mm. luuli, että Berliinin muurin rakensi Hitler. Hän ei kai osaa erottaa 1930-lukua ja 1980-lukua?
Anarkistit taas luulevat että Mannerheim oli venäläinen. Ei ollut, vaan hänen sukunsa tuli 1600-luvulla Saksasta Ruotsiin ja sieltä Suomeen.
Sameli Suonpää (vihr.) luuli, että Hitler rakensi Berliinin muurin
24
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Miten 1980-luku liittyy Berliinin muurin rakentamiseen?
- Anonyymi
Tottakai ihmiset ei tiedä historiasta mitään, jos eivät itse ota asioista selvää. Nykyään kun jo koulussa ja jopa eskarissa opetetaan ihan mitä sattuu. Ja joka tuutista tulee natsit sitä ja natsit tätä. Yli 90% ihmisistä ei tiedä edes kansallissosialismin perus ajatusta. Ja jotain 98% ihmisistä ei tiedä mitä raha on. Siis ihan perus juttuja. Luonnosta ovat kaupunkilaiset jo vieraantuneet pari kolme sukupolvea sitten.
Se on sitä historian uudelleen kirjoitusta ja mielipiteiden ohjailua valtaapitäviltä.- Anonyymi
Tähän voi lisätä vielä sen, että Stalinin ja Neuvostoliiton rikoksista ei monikaan nuori tiedä mitään. Jos natsien rikoksista puhutaan , miksi neukkujen teoista ei puhuta samaan tahtiin?
Todella kaksinaamaista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tähän voi lisätä vielä sen, että Stalinin ja Neuvostoliiton rikoksista ei monikaan nuori tiedä mitään. Jos natsien rikoksista puhutaan , miksi neukkujen teoista ei puhuta samaan tahtiin?
Todella kaksinaamaista.Eipäs vaan kolminaamaista!
Koska KUKAAN, edes sinä, ei muista IKINÄ kaikkein hmmm ”Aurinkoisinta” kommunistijohtajaa, Kiinan Maoa, joka onnistu murhauttamaan lähes 10 kertaisesti sen määrän sakkia, kuin Stalin! Arvioitten mukaan jopa 70 miljoonaa!
- Anonyymi
Tässä on hassua se, että kun Berliinin muurin kaatamisesta on nyt 30 vuotta kulunut, niin Berliinissä juhlitaan kommunismin kaatumista ja kapitalismin ja länsimaisen vapauden voittoa ja samaan aikaan vihreät ja vasurit edelleen haikailevat kommunismin perään.
Suonpää ei ilmeisesti pystynyt sietämään tätä tosiasiaa ja alkoi kääntää puheen Hitleriin. Kommunismi ei toimi, se on todettu ja itäberliiniläiset eivät halua takaisin kommunismia.
Yle lähettää joka päivä tai viikossa monta ns. natsidokumenttia. On ihme ja kumma, että niistä ei ole mitään jäänyt päähän näille
Päinvastoin näyttää siltä, että kouluissa pojat ovat alkaneet piirtää vihkoihin ja koepapereihin hakaristejä ja kaksoissalamia.
Onhan se natsien marssi siistiä katsottavaa, kun vertaa anarkistien rumpuryhmän koikkelehtimiseen.- Anonyymi
Natsidokumenttien todenperäisyys on niin säälittävällä tasolla ettei niitä voi täysjärkinen kauaa katsoa.
Mutta sen ymmärtää juutalaiskanavan ohjelmistona. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Natsidokumenttien todenperäisyys on niin säälittävällä tasolla ettei niitä voi täysjärkinen kauaa katsoa.
Mutta sen ymmärtää juutalaiskanavan ohjelmistona.Eli National Geographic etunenässä ja Yle komppaa.
- Anonyymi
Ja kaikista hassuinta on se, että demari Rinne rinta rottingilla iloitsee medioissa muurin kaatumista, kun hänen puoluetoverinsa Halonen oli käytännössä Stasin vakooja! :)
https://www.tiede.fi/keskustelu/22447/ketju/halonen_toimi_ddr_n_hyvaksi_luultua_aktiivisemmin
- Anonyymi
Berliinin muuri (saks. Berliner Mauer) oli muuri, joka erotti Itä-Berliinin ja sitä ympäröineen Itä-Saksan valtion Länsi-Berliinistä 1961–1989.
- Anonyymi
mikki hitleri olisi halunnut jakaa saksan kahtia sameli ja mikä ihme nimi tämäkin on, SAMELI, vanhemmat jotain erikousuudentavottelijoita antavat väärinkirjoitettuja nimikkeitä lapsilleen.
- Anonyymi
Jossain historian kirjoituksessahan Berliininmuuri rakennettiin estämään LänsiSaksan natsien tunkeutumista ItäBerliiniin.
- Anonyymi
No ne rakens sen muurinsa sit hevisti väärään kohtaankin, koska tos vaiheessa lähes kaikki Saksan natsit asu Argentiinassa?
- Anonyymi
Eiköhän åbo akademi tee jo perse pitkällä tutkimusta jossa berliinin muurin sementi oli tilattu jostain savon tehtaalta.
- Anonyymi
ja muurin arkkitehtuurista vastasi sama taho joka on vastuussa jenkkilään rakennettavasta Trumpin muurista?
... tai ainakin hieman saman niminen yritys ainakin?
... jos sen kääntää hepreasta kiinaksi, ja sit takas suomeksi!
... selkeetä natsiutta!
Aika kiinnostavaa, jos mies on Vihreissä noin näkyvällä paikalla. Onkos linkkiä?
- Anonyymi
Tiina Wiik :n twitterissä on Sameli Suonpään twitterviesti joka tuota koskee. Suonpää oli itse poistanut sen, mutta Wiik nappasi ja nyt nauramme kaikki.
Wiik:
"Vihreiden nuorten Sameli Sivonen vaivihkaa poisti tämän twiitin kun hänelle kerrottiin, että Hitlerillä ei oikein ollut tekemistä Berliinin muurin kanssa, joka väsättiin hänen kuolemansa jälkeen aivan muiden ihmisten päätöksestä."
Sinne siis sutena katsomaan.
Suonpään twitterviestissä on jopa kuva natsien kulmahousuisista portaikossa. - Anonyymi
Voiko vihervasemmistolta muuta odottaakaan kuin sivistymättömyyttä. Ressukoitahan ne kaikki ovat ja elävät täydessä kuplassa. Säälittäviä ja niin perässävedettäviä.
- Anonyymi
No ei sitä kyllä 80 luvullakaan rakennettu.
- Anonyymi
80?
Itseasiassa jos rakentamisesta puhutaan, ni sen rakentaminen alko kyllä 60-luvulla. (-61, jos tarkkoja ollaan. Ja ollaanhan me, koska ei olla vihreitä!)
Ja käytännössä toi Mannerheimkin OLI venäläinen, vaikka sen sukutaustan saitkin oikein. Koska niin me (tai no. Ne sen ajan ”me”) kaikki muutkin Suomen suuriruhtinaskunnan asukkaat oltiin. Siinä missä Husukin on suomalainen.- Anonyymi
Mannerheim oli myös homoseksuaali.
- Anonyymi
Kohta on mennyt niin kauan sodista että TV-visailussa voidaan kysyä kumpi oli ennen, eli jatko- vai talvi-sota? Varmasti tulee vääriä vastauksia ...
- Anonyymi
Niin eikä ketään edes kiinnosta menikö oikein vai väärin. Sen sijaan suurempi skandaali syntyyy jos ei muista kuka voitti viimekevään selviytyjät kilpailun.
- Anonyymi
ei suonpää vaan sivonen.
- Anonyymi
2019-30 =1930 ei nämä korkeasti koulutetut vihervasemmistolaiset kovin älykkäitä taida ollakkaan.Voisi tuo sopuli myös lukea miten vihreä liike on syntynyt,jos vaikka tuo natsittelu vähenisi totuuksia lukemalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv252426- 1142066
- 1141673
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?421533Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91477Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901065Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161201016Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87965Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35957Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15949