Täällä lienee fysiikan taitajia.
Eräänä iltana istuin sohvalla uutisia katsomassa. Äkkiä huoneessa kuului paiskahdus. Mietin, että mikä kaatui tai putosi. Ei mikään. Sen sijaan huomasin, että ruokapöydällä ollut kirja oli lattialla. Kysymys kuuluu: miten esine voi lennähtää itsekseen lattialle? Voiko kyse olla jostain fysiikan laista? Itselleni tuli heti mieleen, että kyseessä oli yliluonnollinen ilmiö. Ihan kuin ”joku” olisi kiivastuksissaan viskannut kirjan lattialle. Ehkä kirja ei ollut mieleinen. Tapahtuma tuntui jotenkin inhottavalta ja ahdistavaltakin. Olen mielestäni ihan täysijärkinen, työssäkäyvä ihminen. En juo enkä käytä lääkkeitä, joten mistään hallusinaatiosta tms. ei voi olla kysymys. Joka tapauksessa tapahtuma oli outo.
Yliluonnollinen ilmiö vai fysiikkaa?
12
116
Vastaukset
Mahdotonta sanoa ilman esim valvontavideokameran tallennetta, mitä kävi.
Joskus saattaa esimerkiksi vedossa tai tuulessa heilahtava verho ulottua yllättävänkin kauas huiskaisemaan jotain kevyttä nurin, mutta tämä vain esimerkkinä, ei selitysmallina.
"Itsestään liukuville kivillekin" löytyi selitys, kun pantiin valvontalaitteet ja asiantuntijat asialle, mutta mitään keinoa ei ole jälkeenpäin spekuloida jostain yksittäisestä satunnaisesta ilmiöstä mitään järkevää.
Kaikki poltergeistitkin vaikenevat heti tai niille löytyy luonnollinen selitys tutkinta aloitettaessa ja valvontaa lisättäessä.- Anonyymi
Sinulla on ehkä puutteellinen tai virheellinen käsitys lähtötilanteesta. Kuvittelet tai muistat sen olleen jokin vaikka todellisuudessa se oli toinen, kirja oli esim. jotenkin labiilissa asennossa josta pikku hiljaa liukumalla sitten läiskähti lattialle.
Tämä on tietenkin vain yksi mahdollisuus.- Anonyymi
Yleensä selitys "liluonnollisiin" löytyy joko fysiikasta tai psykologiasta.
- Anonyymi
Olen tosiaan miettinyt tilannetta moneen kertaan. En silti keksi miten kirja voisi liukua / tippua tasaiselta pöydän pinnalta itsekseen. No ehkä sille on joku järkeenkäypä selitys. Kiitos kommentistasi!
- Anonyymi
Kyse on ihan vaan valehtelemisesta. Syitä valehteluun voi jokainen pohtia ihan itsekseen.
- Anonyymi
Tarkoitatko Anonyymi klo 14.00, että olen keksinyt tämän omasta päästäni ja valehtelen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarkoitatko Anonyymi klo 14.00, että olen keksinyt tämän omasta päästäni ja valehtelen?
Niin se täytyy olla tai sitten näet muitakin höpöjä päivittäin ja öistä puhumattakaan. Ja kukaan muu ei niitä näe.
- Anonyymi
Oletan että taloudessa ei ole lemmikkieläimiä? Esim. kissaltahan tuo onnistuisi, tiputtelevat asioita ihan huvikseen.
En osaa selittää kirjan putoamista, mutta itsekin olen säikähtynyt melkoisesti pari kertaa kun suljettu rullaverho on äkkiä rävähtynyt auki, ensimmäisen kerran juuri kun olin nukahtanut. Vähän aikaa siinä kelasi että mitä ****** tapahtuu... Piti tutkia koko kämppä pariin kertaan läpi ennen kuin lopulta tajusin. Tässä tapauksessa oli siis ihan mekaaninen vika esineessä. Kirjan tapauksessa vähän mahdotonta, jos ei sitten ollut jotenkin jännityksessä, taiteltuna tms.
(Fiksasin muuten rullaverho-ongelman säätämällä jousen mahdollisimman löysäksi - saattaa edelleen aueta itsekseen, mutta tekee sen vähemmän äänekkäästi.)Yhdessä "Poltergeist"-tapauksessa asennettiin tallentavat videokamerat kuvaamaan kämppää hyllyiltä ja pöydiltä itsestään putoilevien esineiden vuoksi.
Selvisi syyllisen olevan kissan, joka huvikseen tiputteli kamaa, kuten niiden harrastuksena usein on. Jutun koukku olikin siinä, että talon asukkaalla ei ollut kissaa. ; )
Naapurin kissa oli jostain syystä viehättynyt tutkimaan ja sabotoimaan naapuritalon pikkuesineitä. Ilmeisesti kotonaan oli kaikki kipot, kupit ja maljakot piilotettu kaappeihin tai naulattu kiinni, joten huvitus oli haettava muualta.
- Anonyymi
Avoin kirja, joka on puolittain pöydön reunan yli, voi "elää". Reunan yli oleva puoli painuu ja sivuja kääntyilee sen puolelle, kunnes kirja putoaa alas. Ehkä kirjan päällä on ollut esim sanomalehti, jonka olet ottanut pois, jolloin kirja on alkanut "elää.
Vaikka olisikin jotain yliluonnollista, ne yliluonnollisetkin asiat on luonnollisia, jos ne ilmenee luonnossa. Jos esim. kummitukset todistettaisiin tieteellisesti, niistäkin tulisi luonnollisia.
- Anonyymi
Ehkä joku "kuollut" sukulaisesi tai kaverisi kävi tervehtimässä sinua rajan toiselta puolelta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.913942Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973307Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1252617Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2071938Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.201774Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m801675Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä951668- 1101529
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11291- 571192