Korona leviää
Pääkaupunkiseudulla haasteena on myös maahanmuuttajaväestö, joilla on koronatartuntoja suhteellisesti paljon enemmän kuin kantaväestöllä.
Tarkkoja lukuja ei anneta julkisuuteen, mutta Mäkijärven mukaan tilanne on nyt yhtä huono kuin viime keväänä, kun asiasta uutisoitiin ensimmäisen kerran.
– Tartuntojen määrä on merkittävä. Se koskettaa monia eri kansallisuuksia ja kieliryhmiä, sillä monissa etnisissä ryhmissä kulttuuri, perheiden yhdessäolo ja kaikki muukin on erilaista kuin kantasuomalaisilla.
Hus on ollut keväästä asti yhteydessä maahanmuuttajien yhteisöihin ja tiedottaa koronasta myös englanniksi, venäjäksi, somaliksi ja arabiaksi.
Puhoksen som-alien osuus..???
19
59
Vastaukset
- Anonyymi
Mutujen-maskit ?? Geeliä päähän ja menoksi..
- Anonyymi
Ja sossun rahaa hakemaan. "Työ" on vieras käsite tälle ryhmälle.
- Anonyymi
"UutisetKoronavirus
Uudenmaan koronapositiivisista ollut syksyllä 30-40 prosenttia ulkomailla syntyneitä - Husin ylilääkäri: Maahanmuuttajataustaisten osuus suuri
Tänään klo 19:51 (muokattu klo 20:22)
IL:n tieto: Syys- ja lokakuussa sekä marraskuun alkupuoliskolla on Uudenmaan koronapositiivisista ollut ulkomailla syntyneitä 30-40 prosenttia. "voihan pyhä karvahattu sentään..Jopa minä olen SANATON..
- Anonyymi
Korona leviää, koska eivät muuta käyttäytymistään, yhdelläkään maahanmuuttajalla en ole nähnyt vielä maskia. Ja kuljeskellaan isossa joukossa.
- Anonyymi
Kaveri isossa hesan terkkarissa kertoi että " paperittomat matut ovat saaneet tiedon : SAIRASTU koronaan niin sinua ei voi KOSKAAN PALAUTTAA MIHINKÄÄN MAAHAN TAKAISIN "
- Anonyymi
Uusimaa lähestyy nyt leviämisvaihetta: ”On mahdollista, että tulee rajoituksia”, sanoo Husin johtajaylilääkäri Markku Mäkijärvi
Uudellamaalla odotetaan torstaina virallista ilmoitusta leviämisvaiheeseen siirtymisestä. Leviämisvaiheessa saatetaan joutua jälleen turvautumaan yhä kovempiin rajoituksiin, jos tautitilannetta ei saada hallintaan, varoittelevat asiantuntijat - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaveri isossa hesan terkkarissa kertoi että " paperittomat matut ovat saaneet tiedon : SAIRASTU koronaan niin sinua ei voi KOSKAAN PALAUTTAA MIHINKÄÄN MAAHAN TAKAISIN "
Toivottavasti syntymätyhmä kuoleekin siihen! Ne on ne pahimmat tartuttajat! Huutavat julkisissakin kovaa ja kohti, et mahdollisimman moni saisi tartunnan!
- Anonyymi
Mika noiten yleensä annetaan suomes lisääntyä täydessä ylläpios, tämähän on järkyttävää yhteiskuntamme riistoa
- Anonyymi
Koska olemme KOKO MAAILMAN KE_LA
- Anonyymi
Puhos pitäisi ajaa puskutraktorilla kumoon. Siellä on hometta ja rottia. Ja asbestia.
- Anonyymi
Vanha osa säilytetään ja remontoidaan. Uudempi osa puretaan. Paikalle rakennetaan monikulttuurisia keskuksia ( ilmeisesti moskeijoita ja muita ”touhupaikkoja”) sekä Itäväylä tullaan kattamaan itiksen alueelta kokonaan ja sen päälle sitten ”lisäkivaa” ....
Todellinen kulttuurien sekakeskus tuloillaan ... - Anonyymi
ja vithusti meege-reitä
- Anonyymi
Älkää nyt vaan sinisilmät rokottako matuja!!
- Anonyymi
tosi?
- Anonyymi
IL-selvitys: Nuorisoväkivalta Espoossa ja Vantaalla – ulkomaalaistaustaisten määrän kasvu näkyy myös poliisille
Anonyymi kirjoitti:
IL-selvitys: Nuorisoväkivalta Espoossa ja Vantaalla – ulkomaalaistaustaisten määrän kasvu näkyy myös poliisille
Olimme juuri katsomassa papan kanssa Hurstin ruokajonoa. Juttelin ihmisille joita siinä tunnen. Pappahan ei mitään puhu, menetti puhekykynsä sen viimeisen flunssapiikin jälkeen. Olisi tuo varmasti kuollut jos piikkejä ei olisi ottanut. Kyllä tuo vielä jaksaa irvistysnauraa mutta aina ihan vika kohdassa. Ennen se pissasi seisoviltaan mutta kun alkoi mennä enempi lattialle niin nyt olen sen laittanut istumapissaamaan. Siinä se sitten irvistelee mulle.
Kyllä minä sitä rakastan. Oikeestaan se on söpömpi kun ei enää mulle mistään natkuta.
Ei me mitään koronaa pelätä. Mä en tunne yhtään jolla semmoinen olisi ollut.
Olemme nyt papan kanssa odotelleet jokasyksyistä flunssa- rokotetta mutta sellaista ei ole?
Kai sitä nyt tarttee vaan odottaa sitä uutta ihanaa sikaflunssakoronarokotetta jos vaikka ton papan puhekykykin palautuisi?!
Kyllä se heitteli aina niin kivoja herjoja maailman menosta.
- Anonyymi
Tottakai maahanmuuttajien kesken arvotaan eniten koronaa. Muslimien ja mamujen käytöstavat turvaavat arvonnan voittajien määrän. Ei hygieniaa, ei maskeja, ei turvavälejä...
- Anonyymi
Hajusta päätellen niillä on vesipula myös Suomessa.
- Anonyymi
Vappavuori sen sanoi-raju osuus
paljonko taas rahaa menee valistukseen?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle222788Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A101902Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671769Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.521755Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell971683Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1191663Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.701450Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001245Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311188Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta121188