armolahjat

armoitettu

Minua kiinnostaisi tietää, että missä kaikissa seurakunnissa "esiintyy" kielillä puhumisen/rukoilemisen armolahjaa?Tunnen EvLut seurakunnasti ja helluntaiseurakunnasta, joilla on tämä armolahja. Onko tällaisten armolahjojen käyttö ns,"sallittua" muissa seurakunnissa ja rukoushetkissä?Tiedän ainakin yhden vapaan suunnan seurakunnan/kirkkokunnan missä ei ole ns,uskovalle sopivaa rukoilla kielillä yms..Ja sitä ei ilmeisesti "hyväksytä" kokouksissa.

11

687

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikissa

      myös pakanuskonnoissa, primitiivisissä henkiuskonnoissa esiintyy samankaltaista kielillä puhumista, hurmosta ja transsia, myös henget puhuu niissä

      Raamatussa kielilläpuhuminen tarkoitti oikeaa ymmärrettävää vieraan kielen puhumista, jolla evankeliumia levitettiin eri kansoille (apt.2) Kyseistä armolahjaa nimitetään armolahjojen listassa "ERI KIELILLÄ" PUHUMISEN ARMOLAHJAKSI.

      Paavalikaan ei väittänyt puhuvansa jotain kummallista enkelien kieltä, vaan hän sanoi muodossa "vaikka minä puhuisin enkelien kieltä, mutta minulla ei olisi rakkautta, en minä mitään olisi"

      • nimetä

        ne seurakunnat missä sanoit että esiintyy, tai kerroit että kaikissa.Mutta kerrotko myös minkänimisiä seurakuntia tai hengellisiä yhteisöjä tarkoitit?


      • sitten
        nimetä kirjoitti:

        ne seurakunnat missä sanoit että esiintyy, tai kerroit että kaikissa.Mutta kerrotko myös minkänimisiä seurakuntia tai hengellisiä yhteisöjä tarkoitit?

        Maailmassa on erään tutkimuksen mukaan 33.000 erilaista itseään kristilliseksi kutsuvaan uskonnollista yhdistystä lahkoa kirkkojen lisäksi.
        Muista uskonnoista puhumattakaan.

        Jos vähääkään epäilet, että kyseessä on Raamatun tarkoittama vaarallinen lahko (Matt.7:22-23, Gal.5:20-21), niin pysy sellaisesta kaukana, vaikka siellä ihmiset leijuisivat ilmassa, sillä sellaistakin kuulemma esiintyy.


      • suomessa olevia
        sitten kirjoitti:

        Maailmassa on erään tutkimuksen mukaan 33.000 erilaista itseään kristilliseksi kutsuvaan uskonnollista yhdistystä lahkoa kirkkojen lisäksi.
        Muista uskonnoista puhumattakaan.

        Jos vähääkään epäilet, että kyseessä on Raamatun tarkoittama vaarallinen lahko (Matt.7:22-23, Gal.5:20-21), niin pysy sellaisesta kaukana, vaikka siellä ihmiset leijuisivat ilmassa, sillä sellaistakin kuulemma esiintyy.

        ns.tunnettuja yhteisöjä, vapaakirkot, adventtikirkot,ev,luterilaiset yhdistykset,körtit,lestadiolaiset tms.osaako joku vastata asiallisesti?Jos tietää.
        Asialliset vastaukset kiitos!


    • jaa-a mitähän

      tarkoitit tällä sanomisella?

      Olen kohdallani ajatellut, että pitäisikö anoa kielliläpuhumisen armolahjaa, on muutama venäläinen henkilö, joiden kanssa haluaisin kommunikoida, pitäisi myös saada tuo kielten ymmärtämisenkin armolahja.

      • ystävän kertominen

        Olivat matkallaan jossain uintipaikalla hallissa tai jossain. Suomen kansalainen rukoili kielillä ko. maan ihmiselle, ymmärrettävää kieltä. Oli ottanut sen tiedon itkien vastaan. Siinä on armolahja toiminut.
        Apostolisenakin aikana ko. maassa kuulivat samoin armolahjan kautta kukin oman maan kielen kautta todistuksen. Siinäpä mallia tänne.


    • helluntalainen

      Tuossa ystävä sanoi kiertävänsä Isonkirjan alueella määrätyt henkilöt... Kun haluavat sitä kieltä hänelle, käsi otsalle hirveää ravistelemista sitten sanotaan, ala nyt, ala nyt. tatata. tatata. no ala nyt. ja ravistusta kovasti lisää.
      No olikohan se kielet näin tulevia??
      tatat.ttt, eikun tatatata. ei no einyt onnistu.

      • täh?

        siis sehän on myös seurausta tietääkseni Pyhästä Hengestä..


    • Kielilläpuhumisilmiötä eli glossolaliaa esintyy suuri piirtein kaikkien uskontojen piirissä. Kyseessä ei ole siis vain helluntailaisuuden tai joidenkin karismaattisten yhteisöjen eikä edes kristittyjen parissa tavattava "armolahja" vaan kuten sanottu, ilmiö on yleisuskonnollinen ja varsin tunnettu esim. uskontotieteessä.

      • kertokaas.

        glossolaliaa, mitähän se on?
        Kun puhutaan kielten esiintymisestä Raamatussa, niin oliko se ko. glossolalia-puhetta vai ymmärrettävää puhetta?
        Vastailkaapa ja Raamatunpaikat mukaan siihen aivan tekstinä.


      • kertokaas. kirjoitti:

        glossolaliaa, mitähän se on?
        Kun puhutaan kielten esiintymisestä Raamatussa, niin oliko se ko. glossolalia-puhetta vai ymmärrettävää puhetta?
        Vastailkaapa ja Raamatunpaikat mukaan siihen aivan tekstinä.

        Glossolalia tulee kreikan, sekä kieltä elimenä että puhuttuna kielenä, tarkoittavasta sanasta. Tietosanakirjan mukaan se tarkoittaa ´tuntemattoman tai olemattoman, mielikuvituksellisen kielen puhumista esim. usk. hurmiossa (Spectrum, tietokeskus. Osa 14. s.395). Mitä tulee kielilläpuhumisesta kertoviin raamatun paikkoihin, asia ei ole aivan yksinkertainen. Ainakin Paavalilta näyttää olevan ajatus että voitiin puhua kielillä siten ettei kukaan ymmärtänyt, vaan kaivattiin kielen selittäjää. Oliko tämä selittäjä sitten tulkki nykyisessä mielessä vai ei, en osaa ryhtyä arvailemaan. Helluntain kielilläpuhumisessa näyttää taas siltä, että kielet olivat todellisia kieliä, koska niitä ymmärrettiin Jerusalemiin tulleiden "ulkopaikkakuntalaisten" taholta. Toisaalta voi ajatella em. kielilläpuhumisjutun olevan allegorinen, kuten monet raamatunpaikat ilmeisesti ovat. Mutta, kuten sanottu, kielilläpuhuminen tietosanakirjan tarkoittamassa mielessä on yleisuskonnollinen ilmiö. Otaksun että esim. helluntaiseurakunnissa tavattavan kielilläpuhumisen kuuluvan tähän luokkaan vaikka joskus kuuleekin väitettävän että joku vierasmaalainen on todella ymmärtänyt mitä puhutaan eli kyse olisi ollut oikeasta kielestä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      76
      6775
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6503
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      380
      6292
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4092
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2492
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2399
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      46
      2138
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      138
      1501
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1462
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      196
      1212
    Aihe