Jos työikäinen ei tee töitä ja maksa veroja, on hän taakka yhteiskunnalle
Hyvinvointiyhteiskunta rakentuu sille perusavaa laatua olevalle ajatukselle, että työikäiset ja -kykyiset käyvät töissä ja maksavat veronsa. Mitä enemmän on työttömiä ja tukien varassa eläviä, niin sitä huonommin malla ja sen myötä kansalla menee.
Toinen haaste on se, että monet firmat sijoittavat ulkomaille tehtaitaan. Esim. Nokian Renkaat taitaa nyt perustaa uuden rengastehtaan Romaniaan. Siellä on halpaa työvoimaa. Vähän pienemmät firmat haluavat varmaan halpaa työvoimaa tänne, kun eivät pysty ulkomaille siirtymään. Meillä Aymafia jo sitä tasoa että panee pohtimaan firman tänne laittamimen Keskustasen.
Köyhälle kaikki on tietenkin kallista. Jos maksetaan tarpeeksi suurta palkkaa, niin köyhä siirtyy keskituloisten joukkoon ja silloin on jo paremmin varaa. Vasemmsitolaisen Aymafian täytyy katsoa ettei vaurastuta liikaa, se olisi Aymafian loppu. Ayjohtajia ei siten olisi kuten nyt jopa 25 000 ̣€ kk palkoilla.
Se on tosiasia, tuottavat teollisuustyö on siirretty ulkomaille juuri halvemman työnteon maihin. Suomen hyvinvointi on perustunut tuottavasta työstä saatuun verotuloon. Tuottava työhän on se mitä myymme palveluista teolliseen työhön. Eli, suuri osa siitä on todellakin ulkomailla.
Sossu ajattelee että Nokian renkaat tekisi renkaita Suomessa läskipresemafiosojen
SAK:ssa nostaessa verottomia osinkoja Kojamosta ja samalla nostaakseen palkat niin korkealle ettei kukaan suomalainen ei voi ostaa rengasta.
ihan naurettavaa pitäisi renkaiden olla halpoja ja SAKn saada verotonta tuloa se samalla pitää äijät työkkärissä kun palkat eivät jousta alaspäin renkaat valmistetaan Romaniassa, näin se homma menee
Köyhien ystävä Tavja sanoi itseäänkin köyhäksi
Anonyymi-ap
4
84
Vastaukset
- Anonyymi
Mites tää paskanheitto liittyy Suomen Keskustaan?
- Anonyymi
Paskoa pitää Tavjankin. Pystyy pidättelemäänkin. Ei ole kuitenkaan suoli suora kuin saapasvarsi joka Pankkolängvitsillä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paskoa pitää Tavjankin. Pystyy pidättelemäänkin. Ei ole kuitenkaan suoli suora kuin saapasvarsi joka Pankkolängvitsillä.
Paskoa pitää Tavjankin.
- Anonyymi
Kuulehan persutrolli, tulisit jo vihdoin vuoteen 2025.
Jos vaalit meni vituks, se on ihan teidän omaa syytä
Peiliin katsomisen paikka.
Mutta, kuten tämä keskitysleirin vartija sanoi, vika on muissa, ei heissä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa1225589- 643940
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺433539Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen332892Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭302822En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä112167Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle302142Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli122140- 1181707
- 1141590