Vaikuttaa taas siltä, että ateismipalstalta on taas poistettu ketjuja, joissa käsitellään niitä asioita, joita ateismi ei ole. Jotta ne eivät pääsisi unohtumaan on syytä kerrata, että ateismi ei ole ihmisten eritteistä keskustelemista, ihmisten vertaamista eritteisiin, vammaisuutensa tähden ihmisten halveksuntaa, epätietellisyyttä, kiihkoista hihhulointia, tosiasioiden kieltämistä, kiihottamamista kansanryhmää vastaan eikä mitään muutakaan näihin verrattavissa olevaa asiaa.
Puhtaimmillaan ateismi on aate, jossa eri syistä johtuen ajatellaan jumaluuksien olevan olematta. Sekä niihin liittyvät tavat, joilla sitä tuodaan esille tai joita ateismin ajatellaan merkitsevän. Ateismi voi olla yhteisöllistä tai yksilöateistista ajattelua. Ja sitä on ollut monenlaisissa kulttuureissa historian aikana, ateismin saadessa monenlaisia ilmiasuja aikoijen kuluessa.
Mutta ateismi ei poissulje normaalia ihmisten välistä keskustelua ja vuorovaikutusta. Paitsi palsta-ateistisessa keskustelussa. Miksi palsta-ateismissa pelätään olla vuorovaikutuksissa toisten kanssa?
Sensuurin iskeminen
14
166
Vastaukset
- Anonyymi
Uskon vastakohta on epäusko. Vauvat eivät ymmärrä mitään Jumalasta,
mutta kylläkin rakkaudesta ja kiintymyksestä sitäkin enemmän.
Rakkauden puute johtaa anemiseen tilaan ja silloin puhutaan erittäistä.
Johtopäätös on selvä, ovatko ateistit saaneet rakkautta osakseen."Rakkauden puute johtaa anemiseen tilaan ja silloin puhutaan erittäistä."
Sinähän sen omasta kokemuksestasi tiedät kertoa syvällä empiirisellä rintaäänellä.
Tosin aneeminen kirjoitetaan edelleen aneeminen. Erittäit ovat uskovaisten loisia.- Anonyymi
Varma-Tieto kirjoitti:
Kuka nyt ateistia rakastaisi. Jumalakaan ei rakasta,
Jumala ei rakasta ketään. Hänen olemattomuutensa haittaa asiaa oleellisesti.
- Anonyymi
Varma-Tieto kirjoitti:
Kuka nyt ateistia rakastaisi. Jumalakaan ei rakasta,
Jumala vihaa ja inhoaa ateisteja.
Anonyymi kirjoitti:
Jumala ei rakasta ketään. Hänen olemattomuutensa haittaa asiaa oleellisesti.
Älä nyt höpötä tuollahan Jumala on aina kirkonmäellä. Uskovia rakastaa.
Anonyymi kirjoitti:
Jumala vihaa ja inhoaa ateisteja.
Kyllä ateistit ovat Jumalalle kauhistus
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jumala vihaa ja inhoaa ateisteja.
Olemattoman viha ei tunnu missään.
Sen sijaan uskovaiset ovat hyvin vihattavia!!! Hyi pyhä yrjö sentään että yöks! Anonyymi kirjoitti:
Olemattoman viha ei tunnu missään.
Sen sijaan uskovaiset ovat hyvin vihattavia!!! Hyi pyhä yrjö sentään että yöks!Mitä pahaa uskovaiset ovat sulle tehneet ?
Vetivätkö lettuun?- Anonyymi
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#178306030
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721127
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37541Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä295533Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215489Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45482- 49477