Yksikään vetyajoneuvo ei tule pitkässä juoksussa halvemmaksi?

Anonyymi-ap

Kertokaa millainen vetyajoneuvo (ei vetyinfra) voittaa kaikki muut käyttövoimat ja sitä ei käytännössä kannata korvata millään muulla käyttövoimalla? Ja nyt puhutaan ajoneuvosta joka on omassa osa-alueessaan lyönyt selvästi itsensä läpi ja vain vetykäyttöisenä se kannattaa hankkia, jolloin niiden määrät tilastoissa kasvavat joka vuosi selvästi?

Ja nyt peräänkuulutetaan sitä TILASTOA. Ei sitä tyypillistä vetyhihhuli hypetystä ilman oikean elämän todisteita. Ja mistä tämän tilaston voi myös kaikki tarkistaa?

Veikkaan ettei sellaista vetyajoneuvoa vain ole olemassa NYKYISELLÄ VETYTEKNIIKALLA, sillä johonkin yksityiskohtaan se kuitenkin kaatuu esim. kokonais taloudellisuus eikä sanallisista vakuutteluista huolimatta ihmiset sitä suostu ostamaan. Netissä toki voidaan VALEHDELLA sen suosiosta paljon, mutta TILASTO paljastaa valheen.

Joten millainen vetyajoneuvo on ylivoimanen ja se on myös helppo todistaa? Paino sanalla TODISTAA.

11

1684

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihmiset eivät halua ostaa tavallisia vetyhenkilöautoja.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17254273/vetyautojen-maarat-eri-maissa-prosentteina

      Ei menesty myöskään vetybussit.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17112558/vetybussit-eivat-parjaa-kilpailussa

      Eikä myöskään vetyjunat.

      https://qz-com.translate.goog/the-dream-of-the-first-hydrogen-rail-network-has-died-a-1850712386?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=wapp

      .... joten millä marginaalisella osa-alueella jokin vetyajoneuvo loistaa? Ja mistä tähän TODISTEET?

      • Anonyymi

        🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

        😍 ­­N­y­m­­f­­­o­­m­­a­­­a­­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#18057280g

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Nasan näkemys on että vedyn avulla painoa saadaan tiputettua, joten sille ei ole löytynyt kilpailijaa muista käyttövoimista (energioista). Mutta tämähän rakettiteknologia ei tavallisia ihmisiä koske mikä oli ketjun aloituksen idea. Nasan kun ei tarvitse samaan tapaan murehtia kustannuksista kuten tavallisten ihmisten ja yritysten täytyy.

      Ketju ollut jo jonkin aikaa nähtävillä eikä mitään muita ehdotuksia ole tullut. Tilanne varmasti muuttuu sitten kun monet maat kieltävät muita yksittäisiä käyttövoimia, jolloin vety pääsee sitten paremmin esille.

      Joten löytyykö vastaus tulevaisuudessa lentämisestä vedyn voimalla? Vai onko myös sillä puolella liikaa ongelmia eikä vetylentokoneet pysty syrjäyttämään nykyisiä kerosiinilla toimivia lentokoneita?

      "– Tästä syystä Nasa on käyttänyt vetyä 60 vuotta. Kun mennään avaruuteen, halutaan olla mahdollisimman kevyitä."

      https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/de69771d-94e9-4c8f-9d6c-5a7082a22777

    • Anonyymi

      Peruskoululainenkin ymmärtää, että vetyauto ei tule koskaan menestymään kurjan hyötysuhteensa vuoksi.

    • Anonyymi

      Mihin helvettiin juostessa tarvitaan autoa?

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kohta vuosi mennyt eikä ole edelleenkään kukaan pystynyt todistamaan että jossain ajoneuvoluokassa (tavallisille ihmisille) vety pärjää.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ja talvi lisää vielä vedyn kulutusta, joten ympärivuotinen laskelma tehtävä vetyajoneuvoille kulurakenteen osalta.

      "Kuinka paljon kulutus kasvaa?

      Vedynkulutuksen kasvu talvella voi vaihdella merkittävästi, mutta arvioiden mukaan:

      Kulutus voi kasvaa 10–30 % verrattuna kesäolosuhteisiin. Tämä vaihtelee huomattavasti riippuen ulkolämpötilasta, ajotavasta (kaupunkiajo vs. maantieajo), ja siitä, kuinka paljon sisätilojen lämmitystä käytetään.
      Esimerkiksi vetyauton, joka kuluttaa kesällä noin 1 kg vetyä per 100 km, kulutus voi talvella nousta noin 1,1–1,3 kg per 100 km."

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18675987/vetyauton-vedyn-kulutus-lisaantyy-selvasti-talvella-

    • Anonyymi

      Jos mikään vetyajoneuvo ei tule edes samanhintaiseksi kuin kilpaileva käyttövoima, niin ei vedyllä ole mahdollisuutta menestyä. Kuka muka haluaa vetyajoneuvon joka vuodesta toiseen on selvästi kalliimpi käyttökustannuksiltaan?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      2015
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      160
      1735
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1696
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1473
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      156
      1248
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      53
      1136
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      58
      1010
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      70
      919
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      26
      897
    10. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      889
    Aihe