Kertokaa millainen vetyajoneuvo (ei vetyinfra) voittaa kaikki muut käyttövoimat ja sitä ei käytännössä kannata korvata millään muulla käyttövoimalla? Ja nyt puhutaan ajoneuvosta joka on omassa osa-alueessaan lyönyt selvästi itsensä läpi ja vain vetykäyttöisenä se kannattaa hankkia, jolloin niiden määrät tilastoissa kasvavat joka vuosi selvästi?
Ja nyt peräänkuulutetaan sitä TILASTOA. Ei sitä tyypillistä vetyhihhuli hypetystä ilman oikean elämän todisteita. Ja mistä tämän tilaston voi myös kaikki tarkistaa?
Veikkaan ettei sellaista vetyajoneuvoa vain ole olemassa NYKYISELLÄ VETYTEKNIIKALLA, sillä johonkin yksityiskohtaan se kuitenkin kaatuu esim. kokonais taloudellisuus eikä sanallisista vakuutteluista huolimatta ihmiset sitä suostu ostamaan. Netissä toki voidaan VALEHDELLA sen suosiosta paljon, mutta TILASTO paljastaa valheen.
Joten millainen vetyajoneuvo on ylivoimanen ja se on myös helppo todistaa? Paino sanalla TODISTAA.
Yksikään vetyajoneuvo ei tule pitkässä juoksussa halvemmaksi?
11
1523
Vastaukset
- Anonyymi
Ihmiset eivät halua ostaa tavallisia vetyhenkilöautoja.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17254273/vetyautojen-maarat-eri-maissa-prosentteina
Ei menesty myöskään vetybussit.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17112558/vetybussit-eivat-parjaa-kilpailussa
Eikä myöskään vetyjunat.
https://qz-com.translate.goog/the-dream-of-the-first-hydrogen-rail-network-has-died-a-1850712386?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=wapp
.... joten millä marginaalisella osa-alueella jokin vetyajoneuvo loistaa? Ja mistä tähän TODISTEET?- Anonyymi
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18057280g
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Eikä vetykuorma-autotkaan tunnu pärjäävän kilpailussa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17710443/vetykuorma-autot-eivat-ole-kilpailukykyisia-viela-pitkaan-aikaan- - Anonyymi
Nasan näkemys on että vedyn avulla painoa saadaan tiputettua, joten sille ei ole löytynyt kilpailijaa muista käyttövoimista (energioista). Mutta tämähän rakettiteknologia ei tavallisia ihmisiä koske mikä oli ketjun aloituksen idea. Nasan kun ei tarvitse samaan tapaan murehtia kustannuksista kuten tavallisten ihmisten ja yritysten täytyy.
Ketju ollut jo jonkin aikaa nähtävillä eikä mitään muita ehdotuksia ole tullut. Tilanne varmasti muuttuu sitten kun monet maat kieltävät muita yksittäisiä käyttövoimia, jolloin vety pääsee sitten paremmin esille.
Joten löytyykö vastaus tulevaisuudessa lentämisestä vedyn voimalla? Vai onko myös sillä puolella liikaa ongelmia eikä vetylentokoneet pysty syrjäyttämään nykyisiä kerosiinilla toimivia lentokoneita?
"– Tästä syystä Nasa on käyttänyt vetyä 60 vuotta. Kun mennään avaruuteen, halutaan olla mahdollisimman kevyitä."
https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/de69771d-94e9-4c8f-9d6c-5a7082a22777 - Anonyymi
Peruskoululainenkin ymmärtää, että vetyauto ei tule koskaan menestymään kurjan hyötysuhteensa vuoksi.
- Anonyymi
Mihin helvettiin juostessa tarvitaan autoa?
- Anonyymi
Ei vetylentokoneilla ole vielä uskottavaa kaupallista tulevaisuutta pitkään aikaan. On arvioitu että ehkä vuonna 2035 saattaisi olla kun tekniikka kehittyy.
https://www-hydrogeninsight-com.translate.goog/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=wapp&_x_tr_hist=true - Anonyymi
Kohta vuosi mennyt eikä ole edelleenkään kukaan pystynyt todistamaan että jossain ajoneuvoluokassa (tavallisille ihmisille) vety pärjää.
- Anonyymi
Vetygeneraattorin käyttö todella kallista ja hankalaa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17768102/vetygeneraattorin-alyton-hinta-joka-ei-menesty-kilpailussa- - Anonyymi
Ja talvi lisää vielä vedyn kulutusta, joten ympärivuotinen laskelma tehtävä vetyajoneuvoille kulurakenteen osalta.
"Kuinka paljon kulutus kasvaa?
Vedynkulutuksen kasvu talvella voi vaihdella merkittävästi, mutta arvioiden mukaan:
Kulutus voi kasvaa 10–30 % verrattuna kesäolosuhteisiin. Tämä vaihtelee huomattavasti riippuen ulkolämpötilasta, ajotavasta (kaupunkiajo vs. maantieajo), ja siitä, kuinka paljon sisätilojen lämmitystä käytetään.
Esimerkiksi vetyauton, joka kuluttaa kesällä noin 1 kg vetyä per 100 km, kulutus voi talvella nousta noin 1,1–1,3 kg per 100 km."
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18675987/vetyauton-vedyn-kulutus-lisaantyy-selvasti-talvella- - Anonyymi
Jos mikään vetyajoneuvo ei tule edes samanhintaiseksi kuin kilpaileva käyttövoima, niin ei vedyllä ole mahdollisuutta menestyä. Kuka muka haluaa vetyajoneuvon joka vuodesta toiseen on selvästi kalliimpi käyttökustannuksiltaan?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan firma haastettiin käräjille
Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.3282687Veriteko Kajaanissa.
Nuorta naista epäillään puukotuksesta. Väkivaltaisuus lisääntyy, eihän ole kauan kun kyse oli samanlaisesta teosta.281911Anna vihje jonka vain te tiedätte
Tällä näkyy olevan monia etsijöitä ja kaipaajia. Otetaan ketju jossa voi antaa vihjeen. Kirjoittakaa jotain mitä muut e1381741Miksi haluat satuttaa
Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano581458- 68979
Millaisiin naisiin miehet OIKEASTI hullaantuvat
Kerrotaanpa nyt muutamia tosiasioita, joita miehet eivät yleensä halua myöntää ja joihin naiset usein haluavat olla usko161979Mitä sanoisit jos uskaltaisin
Avautua IRL ihan oikeasti? Mietin keinoja siihen koska en vain enää jaksa että meidän välit jatkuu näin. Tiedän ettet ha69919- 68900
- 55840
Farmi Suomi: Ari Koivunen tekee "ongelmallisen" päätöksen eläimille - Lloyd Libiso kieltää jyrkästi!
Oho, heti “kriisiä” pukkaa Farmilla! Uusi kausi starttaa tv:ssä torstaina. Jaksaako Farmi Suomi kiinnostaa? Lue lisää,14809