Onko vesijohtovedessä bakteereita?

Anonyymi-ap

Säilömisohjeissa kehoitetaan käyttämään keitettyä, mutta huoneenlämpöiseksi jäähtyttä vettä. Youtube-videoissa kuitenkin "ammattilaiset" lorottelee suoraan hanasta purkkiin.

Jos vesijohtovesi on bakteereista saastunutta, niin luulisi sitä juodessa tulevan muutenkin vatsavaivoja.

Onko tuo keittämisvaihe siis loppujen lopuksi täysin turhaa, jos käytetty vesi on juomakelpoista?

4

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ne katsomasi reseptit eivät varmaan ole suomalaisia, jos kehoitetaan keittämään vesi ennen käyttöä. Suomessa hanavesi on juotavaa yleisesti ottaen.

      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        😍 ­­N­­y­m­f­o­­­m­­­a­­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#18064744D

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Vesijohto vedessä voi olla bakteereja ja muita mikro-organismeja. Koskaan et saa käyttää vesihanavettä joka on kuumaa tai lämmintä suoraan hanasta ruoanlaittoon tai juomaan.
      Hyvin varovainen saa olla varsinkin jos on ollut vesikatko vaikkapa sähkökatkoksen johdosta, tai jos vesi tulee omasta kaivosta.
      Jos aiot säilöä vettä niin silloin säilömiseen tarkoitetut astiat tulee olla desinfioituja. Pakasteessa kylmävesi säilyy vuoden päivät, jääkaapissa korkeintaan viikon.
      Nyt kun sähkönhinnat ovat olleet korkeat niin monet ovat säätäneet lämminvesivaraajat jopa vain 50 - 60 asteelle ja tämä johtaa sitten legionellabakteeri sairauteen (vesijohdoissa) joka voi johtaa nopeasti kuolemaan.

      Vesi on elämän asia eikä enää itsestäänselvyys.

    • Melkein kaikki säilöminen edellyttää pastörointia eli vesi ja säilöttävät ruoka-aineet pitää kuumentaa. Toki jos käyttää voimakasta suolaa ja/tai happamuutta niin sitten se riittää pelkästään, mutta niissäkin on riskinsä. Varsinkin fermentoinnissa on riskinsä botulismiin kun riittävän happamuuden saavuttaminen kestää muutaman päivän. Siksi astiat pitää olla kuumennuksen käyneitä, neste pastöroitua ja elintarvikkeet puhtaita, jos niitä ei keitetä kypsiksi sekä riittävästi suolaa ja viileä lämpötila.

      Vesijohtovedessä ei ole onneksi C. botulinum bakteeria, mutta muita bakteereja siinä saattaa olla vähäisiä määriä. Nämä bakteerit eivät tuota ongelmia "tuoreessa" vedessä, mutta kun sitä säilyttää väärin (lämpimässä ja pastöroimattomana) ravinteikkaassa ympäristössä (säilykkeissä on bakteereille ravintoa) niin syntyy ongelmia. Jos C. botulinumia haluaa säilykkeissä viljellä niin pastöroimaton järvivesi lähellä mutapohjaa on hyvä bakteerilähde.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      241
      2064
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      188
      1627
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1272
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      982
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      40
      789
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      780
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      761
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      750
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      24
      735
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      637
    Aihe