Hautaako VT - Seura 1914 opin?

Anonyymi-ap

Mitä veikkaatte?
Ko. oppi on hiukka ongelmainen nykypäivänä. Olisiko mahdollista että seura "tarkistaisi näkemystä" tässä asiassa?

10

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muutoksessa voisi olla nieltävää joillekin, mutta suurin osa todistajista ei edes ymmärrä oppia tai aikalaskelman perusteluja, eikä heidän uskonsa "totuuteen" perustu tähän.

      Toisaalta 1914-opista voidaan pitää kiinnikin. Jos porukka on jättänyt aivonsa narikkaan, on sama vaikka oppi olisikin vanhentunut ja epäuskottava.

      • Anonyymi

        Vartiotorni joutui luopumaan vuoden 1914 nähnyttä sukupolvea koskeneesta opetuksesta, kun sukupolvi alkoi olla liian vanha ja oppi epäuskottava jopa todistajien mittapuulla. Jos 1914 pidetään pelkkänä lopun ajan alkupisteenä, tämän kanssa ei ole samalla tavalla kiire. Oppi voidaan ehkä muuttaa, mutta järjestön pitäisi saada jotain hyötyä muutoksesta. Riittäisikö syyksi, ettei sitä haluta enää puolustaa, mikä vaatii mm. Jerusalemin tuhon ajankohdan siirtämistä.


    • Anonyymi

      Muutos veisi periaatteessa pohjan uskollista ja ymmärtäväistä orjaa koskevalta opetukselta ja hallintoelimen asemalta. Käytännössä todistajat eivät välttämättä välittäisi tästä juurikaan.

      Jos 1914 halutaan heivata, se ei varmaan tapahdu yhtäkkiä, vaan hiljalleen häivyttämällä ja antamalla todistajien unohtaa. Mikään ei toistaiseksi kuitenkaan viittaa siihen, että tällainen prosessi olisi meneillään.

      • Anonyymi

        1914 oli maailmanlopun ennustevuosi.

        Se muuttui Jeesuksen paluuvuodeksi vasta vuosikymmeniä myöhemmin.

        Anonyymi 2024-08-25 14:16:18
        "Muutos veisi periaatteessa pohjan ... Käytännössä todistajat eivät välttämättä välittäisi tästä juurikaan. "

        Mutta jos todistajat saavat valokopioita vanhemmista vartiotorneista, joiden opit nykyään kielletään olleenkaan, vaan sanotaan "kyse luopiojutuista" niin kyllä todistajat reagoivat.

        Tuo onkin tapa herätellä ajatuksia. Kun todistaja saa valokopion postiluukusta, ei läsnä ole mitään "luopiota" jolle sanomiseksi pitäisi muistella mitä vanhin on valtakunnansalilla letkautellut.


    • Anonyymi

      Tervetuloa JT seuraan!

      • Anonyymi

        Soopaa.


    • Anonyymi

      Hopeakyljessä, viimeisimmässä UM-käännöksen lopussa olevassa liitteessä B1, Raamatuun sanoma, on jo alettu vähentämään ajemmin niin täsmällistä teto muotoon "noin vuonna 1914 jaa". Pikkuhiljaa hankala täsmällinen totuus hälytetään...

      • Anonyymi

        Oho. Aikaisemminhan tuo osattiin kertoa lähes päivän tarkkuudella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oho. Aikaisemminhan tuo osattiin kertoa lähes päivän tarkkuudella.

        Syksy 1914 -tarkkuden on meikäläinenkin lukenut vartiotornista.

        Siinä on semmoinen epätarkkuus, jota vähästi koulua käyneet JT:t eivät tule ajatelleeksi.
        Kun täällä on syksy, on eteläisellä pallonpuoliskolla kevät. Ja päinvastoin

        Jt, ethän sinäkään laita lastasi opintielle ?


    • Anonyymi

      Oppi on jo haudattu, samoin moni muukin oppi...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      238
      2709
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1098
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      841
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      817
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      815
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      127
      793
    Aihe