Ajankohtaista syyskuu 2024

- Vapaa-ajattelijoiden toimintaa:

-- Tampereella kävelylenkki 7.9.: https://vapaa-ajattelijat.fi/tampere/tapahtuma/kavelylenkki-kalevankankaalla/

-- Helsingissä VABaari 16.9.?

-- Tampereella klubi-ilta 26.9.: https://vapaa-ajattelijat.fi/tampere/tapahtuma/katujengit/

Tapahtumien listaus on sivulla https://vapaa-ajattelijat.fi/

- Budjettiriihi. https://keskustelu.suomi24.fi/t/18580102/valtion-budjetti-2025-evlut-kirkolta-nipistetaan

- Lapinlahtelaisen rehtorin saama huomautus ruokarukouksista yms, keskustelu jatkuu.

- Yhdenvertaisuuslain muutos poistaisi päiväkotikohtaiset yhdenvertaisuussuunnitelmat. Va-liitto vastustaa muutosta. https://keskustelu.suomi24.fi/t/18574434/vapaa-ajattelijat-lausuivat-yhdenvertaisuuslain-heikennysta-vastaan

- Yhdenvertaisuuden ja rasismin edistäminen -ohjelma, liitto muistutti tässä yhteydessä mm. ET:n avaamisesta.

- Ympärileikkauskielto erillislailla, lakivaliokunnassa. https://keskustelu.suomi24.fi/t/18481341/sukuelinten-silpominen-kiellettava-myos-pojilta

- Yleisradion asemaa selvitetään, liitto lausui hartausohjelmista ja uskontokuntien yleverovapaudesta, siirtyi syksyyn: https://keskustelu.suomi24.fi/t/18132086/ylen-ohjelmiin-hartauksien-sijaan-tieteellista-lukutaitoa

- Eutanasiasta kansalaisaloite, saavutti 50 000 allekirjoitusta: https://keskustelu.suomi24.fi/t/18497511/eutanasian-salliva-kansalaisaloite-eduskuntaan

- ET/uskonto: Koulut alkoivat, joko saa jostain tilastoa ET:n osuuden kasvusta?

- Eroakirkosta-palvelu: Miten uskontokunnista eronneiden määrä saadaan avoimena datana Digi- ja väestötietovirastolta? Entä alaikäisten erottaminen, koska sähköinen lomake?

- Vankeuslain "muutostarpeita arvioidaan" eli kannattaa muistuttaa vankilapapeista. https://oikeusministerio.fi/hanke?tunnus=OM039:00/2021 -- hankkeen piti loppua huhtikuun 2023 lopulla, jatkettiin elokuun 2024 loppuun ja sitten edelleen lisää.

- Tuloverolain muutos: https://keskustelu.suomi24.fi/t/18585987/tuloverolaissa-rinnastettava-yhdistykset-ja-uskontokunnat

- Liity jäseneksi jos luit tänne asti: http://vapaa-ajattelijat.fi/liity-jaseneksi/

Muuta sivusta seurattavaa tai myöhemmin tulevaa:

- Liiton rahankeräys, koskahan saadaan lupa?

- Kirkolliskokous pui marraskuussa jälleen vihkimisiä. Mahdollinen kirkostaeroamisaalto tulossa.

- Opetushallitus tutkii katsomusaineiden uudistusta. Päätyykö johonkin tulemaan? Määräaika tänä vuonna.

- Laajempi selvitys perusopetuksesta 2025 loppuun -- kantoaalto ET:n vapauttamiselle?

- Sosiaaliturvan uudistus -- katsotaanko kirkollisvero "pakolliseksi menoksi"? Välimietintö ei maininnut asiasta mitään, eli luultavasti katsotaan.

- Tartuntatautilain uudistus: https://keskustelu.suomi24.fi/t/18272388/tartuntautien-torjunnassa-jumalanpalveluksille-ei-erityisasemaa

- Päivi Räsäsen tapaus, KKO:n tuomio tulee joskus. https://keskustelu.suomi24.fi/t/18100784/paivi-rasasen-tuomio-tulee-14-11-2023

- Seurantaan: https://keskustelu.suomi24.fi/t/18505233/pakkoavioliittojen-rangaistavuutta-selkeytetaan

67

1004

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Purukumi on helpompi niellä kävellessä kuin ajatella.

    • Ja taas jos tässä ketjussa viitsittäisiin klikata ilmiantolinkkiä niin kokeillaan saako edes yhden ketjun pysymään asiassa.

    • Anonyymi

      Eutanasia-kansalaisaloite ei ole eduskunnassa huomenna vaan viides päivä.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Antivapari purkaa harmistustaan tällä palstalla.


    • Anonyymi

      VAbaari 16.9. On Uskomaton Vapaa Ajattelijan lukijatilaisuus.

      • Anonyymi

        Uskomaton Vapaa Ajattelija on va-liiton ja Helsingin seudun vapaa-ajattelijain yhteisjulkaisu.


      • Anonyymi

        Syyskuun VAbaari pidetään Uskomaton Vapaa Ajattelija-lehden LUKIJATAPAAMISENA, uuden syyskuun numeron 3/24 ”jatkoina” ja joulukuun numeron 4/2024 ”etkoina”. Paikalla mm. toimitussihteeri Risto K. Järvinen ja muita toimituksen jäseniä. Maanantai 16.9. klo 18.00 ravintola Memphis, Ympyrätalo, Hakaniemi.

        Voidaan keskustella esimerkiksi numeron 3 juttujen aiheista. Entä mitä puuttui? Mitä tarvitaan ja toivotaan joulukuun lehteen numero 4? Ja mitä ensi vuonna? Huumorikin on jyrkästi sallittua. Kerro joku juttu ja katsotaan, ”mahtuuko” se lehteen.

        Uskomaton on Helsingin seudun vapaa-ajattelijain lehti vuodesta 2011, ja alkaen 2018 se on ilmestynyt yhteisjulkaisuna Vapaa Ajattelija -lehden kanssa kerran vuodessa. VAbaari on vapaamuotoinen keskustelutilaisuus, jossa ei ole pitkiä alustuksia, joka kuukauden 3. maanantai.

        Ps. Risto K on myös Skepsis-lehden päätoimittaja, joten keskustelu voi liipata sille tyypillisiä aiheita, kuten tiede ja huuhaa, jotka laajasti ottaen ovat myös Vapaa Ajattelijan kiinnostuksen piirissä. Sen lisäksi keskustelu voi liipata vaikka mitä.


    • Turun vapaa-ajattelijoilla on tilaisuus torstaina 3.10.2024. Pidän siellä esityksen negatiivisesta uskonnonvapaudesta.

      • Anonyymi

        Uskonnonvapauden ns. negatiivisesta ulottuvuudesta.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Uskonnonvapauden ns. negatiivisesta ulottuvuudesta.

        Voi sen noinkin ilmaista. Otsikkona lienee jotain "Ei oo pakko jos ei haluu -- uskonnonvapauden toinen puoli".


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Voi sen noinkin ilmaista. Otsikkona lienee jotain "Ei oo pakko jos ei haluu -- uskonnonvapauden toinen puoli".

        Uskonnonvapaus ei voi toteutua täysimääräisenä ilman yhdenvertaisuuden toteutumista myös uskonnon ja vakaumuksen osalta. Ketään ei saa syrjiä uskonnon tai vakaumuksen perusteella.


      • Anonyymi

        Maailma tarvitsee humanismia: https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/lehti/maailma-tarvitsee-humanismia/

        "Uskontojen lähtökohtana on oikeaoppisuus, mistä ei ole pitkä matka ääriasenteeseen, fundamentalismiin ja sitten tekoihin, myös väkivaltaan. Uskontojen kyky sovitteluratkaisuihin, kompromisseihin on usein huono.

        Tämä korostuu myös Israelin/Palestiinan sodassa ja väkivallassa. Sekä Israelin valtion äärijuutalainen, nationalistinen johto että Gazan Hamasin ääri-islamilainen ja islamistinen johto ovat kumpikin pitkään vastustaneet ja sabotoineet tarjottua sovintoratkaisua. Siihen liittyvä väkivalta on ollut raakaa ja myös rakenteellista."


      • Anonyymi kirjoitti:

        Uskonnonvapaus ei voi toteutua täysimääräisenä ilman yhdenvertaisuuden toteutumista myös uskonnon ja vakaumuksen osalta. Ketään ei saa syrjiä uskonnon tai vakaumuksen perusteella.

        Toki. Tarkoitukseni on kuitenkin keskittyä enemmän nimenomaan oikeuteen olla uskomatta.


    • Anonyymi

      Koulujen opetusryhmien ja oppiainevalintojen tilastointipäivä noin 20.9. Sen jälkeen saadaan uusia tietoja mm. katsomusainevalinnoista.

      • Anonyymi

        Joten tällä viikolla ehtii vaikuttaa historiallisiin tilastointeihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joten tällä viikolla ehtii vaikuttaa historiallisiin tilastointeihin.

        Jo joo, mutta tärkeämpää ET-opetukseen pääsy on lapselle.


    • Viikolla 20/2025 pitäisi tulla lakiesitys kansalaisuuskokeesta. Siinä olisi hyvä olla jotain siitä, että uskonnonvapaus tarkoittaa myös vapautta olla uskomatta.

      • Anonyymi

        Lienee syytä lausua parannusloitsu.


    • Anonyymi

      Tilaa Uskomaton Vapaa Ajattelijaa näytenumeroiksi jakoon.

      • Anonyymi

        Jaa niinku levittäjäksi.


    • No nyt on ilmestynyt Turun VA:n sivulle tieto lukupiiristä.

      • Anonyymi

        Kirja-asia lienee esillä muissakin yhdistyksissä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kirja-asia lienee esillä muissakin yhdistyksissä.

        On juu. Se nyt ei kuitenkaan ole järin ajankohtaista tosin, kirja ei tule ulos vielä tänä vuonna.


    • Anonyymi

      Yhdenvertaispskanpuheet Valiitossa ovat yleistä huijausta

      Protestanttinen kirkko ei aiheuta juuri ollenkaan epäyhdenvertaisuutta
      kun verrataan pakkoruotsin tuottamaan valekakskielisyyteen

      Kielivapaus ei ole Vapaa-ajattelijoiden liiton ohjelmassa, johon kuuluu mm setaseksi

      https://www.hs.fi/visio/art-2000010669934.html
      Ruotsinkielisten tie kauppatieteen koulutukseen aukeaa helpommin. ”Mahdollisuuksien tasa-arvo ei täysin toteudu”, sanoo tutkija.

      • Vapaa kielivalinta ry ei ota kantaa kirkon ja valtion eroon. Vapaa-ajattelijain liitto ei ota kantaa kielipolitiikkaan.

        Ei ole kovin vaikea asia.


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Vapaa kielivalinta ry ei ota kantaa kirkon ja valtion eroon. Vapaa-ajattelijain liitto ei ota kantaa kielipolitiikkaan.

        Ei ole kovin vaikea asia.

        Eri asia on, että monetkin vapaa-ajattelijat pitävät ruotsin pakollisuutta peruskoulussa kansallista kielivarantoa supistavana. Suoistaneena.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eri asia on, että monetkin vapaa-ajattelijat pitävät ruotsin pakollisuutta peruskoulussa kansallista kielivarantoa supistavana. Suoistaneena.

        Huvittavaahan tässä on se, että Ylikosken jossain kerrottiin vastustavan pakkoruotsia. Silti juuri hän on ihan erityisesti tuon tyypin hampaissa, joka haluaisi vapaa-ajattelijoiden yhdistyksen olevan pakkoruotsia vastaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Huvittavaahan tässä on se, että Ylikosken jossain kerrottiin vastustavan pakkoruotsia. Silti juuri hän on ihan erityisesti tuon tyypin hampaissa, joka haluaisi vapaa-ajattelijoiden yhdistyksen olevan pakkoruotsia vastaan.

        Logiikka ei kuulu antivaparin toimiin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Logiikka ei kuulu antivaparin toimiin.

        Ei se oikeastaan logiikan puutteesta ole kiinni. On vain suunnaton halu nähdä maailma kahtena blokkina, hyvinä ja pahoina. Monikaan asia ei tietysti siihen kuvaan sovi -- Halla-aho ja Andersson olivat presidenttiehdokkaista selkeimmin eutanasialain kannalla, esimerkiksi.


    • Anonyymi

      Miten eutanasia-aloiteasia etenee syyskuussa?

      • Ei kai mitenkään. Valiokunnan jäsenet kerännevät listoja kutsuttavista asiantuntijoista, ja oletan että käsittely alkaa lokakuussa, jos silloinkaan.


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Ei kai mitenkään. Valiokunnan jäsenet kerännevät listoja kutsuttavista asiantuntijoista, ja oletan että käsittely alkaa lokakuussa, jos silloinkaan.

        Ok. Entä edistämistoimet?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ok. Entä edistämistoimet?

        Viittaan tähän VA-lehden pj-palstallani, esimerkiksi. Muutakin on tulossa.


    • YLEä koskeva kohta poistuu listalta.

    • Anonyymi

      " Ylikosken jossain kerrottiin vastustavan pakkoruotsia. Silti juuri hän on ihan erityisesti tuon tyypin hampaissa, joka haluaisi vapaa-ajattelijoiden yhdistyksen olevan pakkoruotsia vastaan"

      Åbo Akademin pakkoruotsittajien yhdenvertaisuusasioiden neuvottelukunnassa kaksi ex-SKDL-aktiivia
      Martin Scheinin ja Esa Ylikoski toimivat edistäen näitä ideoita

      ja tällä ideologialla VAliittto vasemmistolahkona pyrkii etenemään valtiobyrokratiassa ja tekemään itseään tykö jaettaessa esiintymistilaa ja tukirahoja
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17917096/kimmo-sundstrom-uutisoi-jalleen-asioista-joista-vapariliitto-vaikenee#comment-122029544

    • Anonyymi

      Valiittolaiset ovat wokettajia ja verrattavissa taistolaisiin, taviksista vieraantuneisiin sokeisiin

      He seuraavat sokeasti median, politiikan, kulttuurin ja luovien alojen eliittiluokkaan kuuluvia

      Tämä luokka on kääntynyt kulttuurivasemmalle ja samalla ajautunut kauas keskivertoäänestäjistä. Siksi Valiittokin kärvistelee jäsenkadosta

      Eduskuntatutkimuksen Markku Jokisipilä vertailee wokettajia taistoihin:
      – Akateemiset nuoret olivat tämän liikkeen innokkaimpia kannattajia, ja he olivat suoranaisia Neuvostoliiton ja neuvostojärjestelmän faneja, ja heidän piti olla koko maan älykkäimpiä ihmisiä. Mutta jotenkin heistä tuli niin sokeita, etteivät he nähneet, millainen maa Neuvostoliitto oli.

      Puhetilaisuutta isännöi kansanedustaja Rostila, jonka isä johtaa Vapaa kielivalinta ry:tä, josta Valiiton silmäätekevä setaseksiä yms. tukeva Mäntysalo sanailee lähinnä rikkiviisaita teinivitsejä, miksei Valiitto voi kannattaa kielivapautta https://www.suomenuutiset.fi/suomessa-vieraillut-brittiprofessori-woke-eliitti-ja-siihen-kuuluva-media-ovat-radikalisoituneet-voimakkaasti-ja-seuraus-on-karu-he-kyvyttomia-enaa-ymmartamaan-tavallisia-ihmisia/

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Siellä voi testata kysymyksen 4 monivalintatehtäviä.


      • Anonyymi

        Va-liiton et-stipendi odottaa kahta parasta kirjoittajaa.


    • Anonyymi

      Vieläkö kannattaa liittyä?

      • Aina kannattaa, jos haluaa nopeuttaa uskonnoista vapaan maailmankuvan leviämistä ja edistää kirkon ja valtion eroa.


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Aina kannattaa, jos haluaa nopeuttaa uskonnoista vapaan maailmankuvan leviämistä ja edistää kirkon ja valtion eroa.

        Niin, vuoden 2024 jäsenmaksua voi pitää liittymismaksuna.


      • Anonyymi

      • Anonyymi kirjoitti:

        Niin, vuoden 2024 jäsenmaksua voi pitää liittymismaksuna.

        Itse en osaa ajatella jäsenmaksua ylipäänsä maksuna palvelusta, niin että lainkaan miettisin miksi maksaa koko vuodesta nyt loppupuolella vuoden. Ei tämä ole pursiseura, josta jäsenmaksulla saa venepaikan.

        Ajattelen että jäsenmaksu maksetaan, koska halutaan edistää järjestön tavoitteita.


    • Anonyymi

      Nyt on aika esittää esiopetuksen opettajille elämänkatsomustiedon esittelyä eskarilaisten huoltajille.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Huono päätös. Kirkko hilluu päiväkodeissa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Huono päätös. Kirkko hilluu päiväkodeissa.

        Sinänsä ymmärrettävä perustelu, mutta tosiaan va-liitto arvioi asiaa toisin.


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Sinänsä ymmärrettävä perustelu, mutta tosiaan va-liitto arvioi asiaa toisin.

        Yhdenvertaisuuden käsittely yksikössä voi kohdistaa kriittisen huomion kirkon hillumiseen.


    • Anonyymi
      • Kyllä vain. Mutta ymmärrätkö järjestöjen, kuten Va-liiton, kannan tässä? Kysyn ymmärrätkö, en oletko samaa mieltä.

        Tai oletko edes lukenut sitä?


      • Anonyymi

        Syrjintäriskeistä ja niiden ehkäisystä keskustelu koko henkilöstön kanssa ei ole mitään hallinnollista työtä. Paperien kirjoittaminen kunnan byroossa on byrokratiaa, joka ei edistä asiaa, jos sitä ei jalkauttaa ja käsitellä toimijoiden kanssa. Kuntaliitonkon paperi on byrokratipaperi irrallaan oikeasta yhdenvertaisuustyöstä.


      • Anonyymi

        Hyvä päätös, hyvä luovuotuspaikka.


    • Tuloverolain muutos poistuu listalta.

    • Helsingin VA ei vieläkään käytä tapahtumakalenteria, eli mikä on ensi kuun klubi-illan päivä ja ehkä aihekin?

      • Anonyymi

        Kiitos kysymästä: Lokakuun VAbaari on ma 21.10. klo 18.00 – 20.00. Aiheena Ikuisen elämän lyhyt historia – kuinka taistelemme kuolemaa ja vanhuutta vastaa. Alustaa aiheesta kirjan tehnyt tietokirjailija, kirjailija, FT Tiina Raevaara. Paikka ravintola Memphis Hakaniemen ympyrätalossa.


    • Anonyymi

      Korjaus: Ikuisen elämän lyhyt historia.

      • Anonyymi

        Korjaus mihin?


    Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      376
      8313
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      168
      2655
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      958
    4. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      910
    5. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      873
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      846
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      843
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      822
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      796
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      742
    Aihe