Jyväskylän Caetano H2 City Gold vetybussin kuvat ja tekniset tiedot löytyvät linkistä 👍
https://caetanobus.pt/en/urban-zero-emissions/?produto=h2-city-gold-en-2
Caetano käyttää Toyotan polttokennoja 😊
Jyväskylän vetybussit
35
953
Vastaukset
- Anonyymi
Monessa maassa on myös kokeiltu vetybusseja, mutta aina vain ne kokeilut ovat lopulta loppuneet. Liian kallista ja liikaa ongelmia vetynbussien kanssa. Ja samaa ilmiötä myös muiden vetyajoneuvojen kanssa että vetyä ei ole saatu käyttövoimana missään asiassa läpi vaan ikuista pyöreästi 0,0% kerhoa. Kukaan ei osaa uskottavasti kertoa myöskään missä ajoneuvoluokassa vety pärjää ja minkä ongelman vety ratkaisee autoilussa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18898798/vetyfanit-valehtelevat-sinulle-ja-houkuttelevat-vetyansaan-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17112558/vetybussit-eivat-parjaa-kilpailussa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17744061/parjaako-vetykuorma-autolla-kilpailussa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18099766/vetyjunilla-ei-parjaa-kilpailussa-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18057280/yksikaan-vetyajoneuvo-ei-tule-pitkassa-juoksussa-halvemmaksi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17768102/vetygeneraattorin-alyton-hinta-joka-ei-menesty-kilpailussa-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17234958/minka-ongelman-vetyautot-ratkaisee-tulevaisuuden-autoilussa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17710443/vetykuorma-autot-eivat-ole-kilpailukykyisia-viela-pitkaan-aikaan-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17701770/kaasukuorma-autot-tulevat-voittamaan-vetykuorma-autot-suomessa-- Anonyymi
Ei kiinnosta...
- Anonyymi
Vaikuttaa huomattavasti ladattavaa sähköbussia paremmalta vaihtoehdolta 👍
- Anonyymi
No miksi niitä ladattavia busseja sitten Suomessa on jo noin 1000kpl? Ja miksi HSL busseista jo noin 40% on sähköbusseja? Ei mitään mahdollisuuksia siis vetybusseilla jotka pitäisi erikseen käydä tankkaamassa jossakin. Jopa Diesel busseja myydään nykyään selvästi vähemmän kuin sähköbusseja vuositasolla.
"Sähköbussien määrä liikenteessämme on kasvanut nopeasti. Vuonna 2023 Helsingin seudun liikenteeseen tuli 119 uutta sähköbussia. 2024 busseistamme oli sähköisiä 40 %. Liikenteessä oli 547 sähköbussia, kun koko HSL-liikenteessä ajaa noin 1 363 bussia."
https://www.hsl.fi/hsl/vastuullisuus/sahkobussien-maara-kasvaa-nopeasti
https://www.aut.fi/files/2932/Vuosimarkkinakatsaus_kuorma_paketti_linja_autot_2024.pdf
- Anonyymi
Tämä on tulevaisuutta 👍
- Anonyymi
On ne hienoja!
- Anonyymi
Mielenkiintoista 😊
- Anonyymi
Tässä oli upeaa tietoa 👍
- Anonyymi
Tämä on tulevaisuutta 👍
- Anonyymi
Minulla on nyt aika kova yskä.
- Anonyymi
Hyvä Caetano 👍
- Anonyymi
Mielenkiintoinen 👍
- Anonyymi
No jopas jopas 👍
- Anonyymi
Vetybussit ovat ihania 💕
- Anonyymi
Erinomaista 👍
- Anonyymi
Erittäin hyvät tekniset tiedot 👍
- Anonyymi
Totta 👍
- Anonyymi
Komeita ovat.
- Anonyymi
Hyv kuva 👍
- Anonyymi
Hurraa 👍
- Anonyymi
"Hydrogen Bus Scam: Oil Lobby’s $88M Hydrogen Buses Rot in Depots!"
https://www.youtube.com/watch?v=1X965Uwrq-o
Hurja määrä rahaa laitettu vetybusseihin ja silti epäonnistuttu. Tulee todella kalliiksi veronmaksajille jos kalliilla busseilla ei voi ajaa ja ne seisovat paljon varikolla. - Anonyymi
Siitähän ne löytyvät.
- Anonyymi
Näin ne vetyasiat etenevät 👍
- Anonyymi
Jep, vetyasiat etenevät pyöreästi 0,0% vauhdilla ajoneuvokannassa. :D
- Anonyymi
Hyvä juttu 👍
- Anonyymi
Hyvät on linkit 👍
- Anonyymi
Siitä ne löytyvät.
- Anonyymi
Kyllä 👍
- Anonyymi
Siitä ne löytyvät helposti.
- Anonyymi
Erittäin helposti 👍
- Anonyymi
Siellä ne 5 vetybussia seisovat ryhdikkäästi varikolla uusina odottaen Jyväskylän vetytankkausaseman avautumista, joka alkaakin olla jo kesän avajaisten lupauksesta myöhässä. Mitään aikatauluja avaamisesta ei mediassa ole ollut edelleenkään joka on huono merkki. Samoin vetykilon hintaa pumpulla salataan viimeiseen saakka, sillä sen vetykilon korkea hinta karkoittaisi ne vähäisetkin 80 000e vetyauton ostajat.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17717322/koska-julkistetaan-vetytankkausaseman-kuluttajahinta-suomessa - Anonyymi00035
Siitä ne löytyvät tosiaan.
- Anonyymi00037
444
- Anonyymi00038
Uljasta.
- Anonyymi00039
Skotlanti myy halvalla kaikki 25 kappaletta 2-kerroksia vetybusseja, koska niillä ajot tulevat liian kalliiksi. Tässä olisi ohittamaton tarjous Jyväskylälle ostaa ne pois.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2323037Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b2012663Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1161296Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1411248- 721146
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait3031143Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3721101Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831065Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin91043Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a211035