toyota-tuo-polttokennoautonsa-suomeen

Anonyymi-ap

Suomessa Toyota Mirai on alkuvaiheessa tarjolla yrityskäyttöön Jyväskylän ja Keski-Suomen alueella. Ajoneuvon huoltaminen tapahtuu Toyota-verkoston toimesta, josta Jyväskylässä vastaa O.K. Auto Oy. Myynti laajenee Suomessa yhtiön mukaan alueellisesti sitä mukaa, kun uusia vetytankkausasemia avataan lähivuosina.

Suomessa ensimmäinen vedyn ekosysteemi käynnistyy nimenomaan Jyväskylässä. Toyota Motor Europen, TOYOTA GAZOO Racingin ja Jyväskylän kaupungin muodostama Cefmof-säätiö ovat tehneet jo pitkään suunnittelutyötä, joka kulminoituu ensimmäisiin käyttökohteisiin vuoden 2025 aikana.

Jyväskylän Seppälänkankaalle avautuva vedyn tankkausasema palvelee alueella käyttöön otettavien Toyota Mirai -mallien lisäksi koekäyttöön tulevia vetykäyttöisiä paikallisliikenteen linja-autoja. Nämä H2 City Gold-malliset bussit valmistaa Caetano Bus, joka on osittain Toyotan omistama yritys, ja ne hyödyntävät Toyotan polttokennoteknologiaa.

https://www.uusiteknologia.fi/2025/05/19/toyota-tuo-polttokennoautonsa-suomeen/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=toyota-tuo-polttokennoautonsa-suomeen

7

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Polttokenno on huono keksintö. Kallis ja monimutkainen härpäke. Ja huono hyötysuhde. Ensin tehdään sähkön avulla vetyä. Sitten autossa se vety muutetaan takaisin sähköksi. Tyhmää.

      • Anonyymi

        juu ja sähköautot menestys loppuu jo siihen että tiet särkyy painon allah


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        juu ja sähköautot menestys loppuu jo siihen että tiet särkyy painon allah

        Tesla 3 on liki 200kg kevyempi.


    • Anonyymi

      "Miraissa vetyä säilytetään auton alla kolmessa vetysäiliöissä, joihin mahtuu yhteensä noin 5,6 kilogrammaa vetyä. Tällä määrällä vetyä Toyota Mirain WLTP-yhdistettyä kulutusta (0,79 – 0,89 kg/100 km, varustetasosta riippuen) vastaava ajokantama on noin 630 – 710 km."
      Käytännössä vetyä kuluu ainakin 1 kg/100 km. Elektrolyysillä ja uusiutuvalla energialla tuotettu vihreä vety maksaa noin 4–8 euroa per kilo. (LUT:n tuore tutkimus) Tuohon sitten säilytys, kuljetus, jskelu, vero ja alvit päälle, niin hinta reilusti yli 10 euroa per kilo.

      • Anonyymi

        niin se uusi tv maksaa myös 2000e tekniikka-viiden vuoden päästä 500e sama peli....

        ihmiset maksaa kehityksen


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      241
      14980
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      46
      1924
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      184
      1446
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      104
      1327
    5. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      28
      1199
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      958
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      912
    8. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      81
      774
    9. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      738
    10. Voitko väittää

      Ettet flirttaillut tai ainakin yrittänyt osoittaa kiinnostusta?
      Ikävä
      75
      668
    Aihe