ELLEN WHITE OLI JUMALAN LOPUNAJAN SANANSAATTAJA

Anonyymi-ap

Ellen White oli Jumalan lopunajan sanansaattaja ja profeetta. Jumala kutsui hänet palvelukseensa 17 vuotiaana nuorena neitosena. Jumala oli tätä aiemmin kutsunut myös kahta miestä, mutta nämä kieltäytyivät tehtävästä. Ellenkin oli vähällä kieltäytyä arkuuttaan, mutta lopulta suostui. Ellen White(ent.Harmon) toimi Jumalan sanansaattajan ja profeetan tehtävässä 70 vuotta aivan kuolemaansa asti. Ellenistä täytyy sanoa, että hän on koko maailmanhistorian yksi voimakkaimmista Herran palvelijoista. Hänen työuransa on aivan uskomaton. Jumala antoi hänelle n.2400 ilmestystä ja näkyä elämänsä aikana, jotka hän kirjoitti ylös,. Ellen kirjoitti elämänsä aikana monta kymmentä kirjaa, joihin sisällyttti näkyjään ja ilmestyksiään, Jumalalta saamaansa valoa ja tietoa. Ellen piti suuria kokouksia, joissa hän saarnasi suurelle määrälle ihmisiä. Ellenin kautta Jumala antoi 70 vuoden ajan tärkeitä ohjeita eri tilanteisiin ja seurakunnan toimintaan. Ellen on tällähetkellä yksi maailman luetuimmista kristillisistä naiskirjailijoista. Hänen kirjojaan kannattaa lukea, ne ovat tosi hyviä ja täynnä vahvaa sanaa. Hänen parhaan kirjansa Suuri Taistelu voi kuunnella 10-osaisena äänikirjana myös Youtubesta. Kirjoita vain Youtubeen: Suuri Taistelu. Ellenin kirjojen kautta on valtava määrä ihmisiä löytänyt Jeesuksen ja vahvistunut uskossaan.

10

369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EGW 666 🔥👹🔥☠️⚰️🪦💵💰

    • Anonyymi

      Wikipedia:
      'Vuonna 1840 White osallistui metodistien kokoukseen Buxtonissa ja koki uskonnollisen herätyksen. 26. kesäkuuta 1842 hänet kastettiin upottamalla ja otettiin metodistikirkon jäseneksi. Vähän myöhemmin Harmon ja hänen perheensä erotettiin kirkosta, koska he uskoivat adventisti William Millerin sanomaa, joka ennusti Kristuksen palaavan vuonna 1843. Millerin ennustuksen ilmeisen epäonnistumisen jälkeen Harmon uskoi yhä adventistien oppiin. Joulukuussa 1844 Harmon väitti kokeneensa ensimmäisen niistä näyistä, joita hän myöhemmin väitti nähneensä noin 2 000. Vuonna 1846 hän meni naimisiin adventistisaarnaaja James S. Whiten kanssa. He matkustivat yhdessä läpi Uuden-Englannin ja siirtyivät vähitellen kauemmas levittämään adventistien uskoa. Vuoteen 1860 mennessä adventistiliike oli vakiintunut ja sen päämaja oli Battle Creekissä, Michiganissa. He perustivat kustannusyhtiön ja valitsivat kirkkonsa viralliseksi nimeksi seitsemännen päivän adventistit vuonna 1863'

      Ellen Whiten ehkä pahin eksytys oli tuo ns. tutkiva tuomio-oppi, joka Ellenin mukaan alkoi 1844 ja jatkuu yhä, jonka mukaan ihmisen kaikki synnit tutkitaan ja ne synnit, joita ei ole pyydetty anteeksi, tuomitaan eli tuon tutkivan tuomion mukaan ei kukaan siis voisikaan päästä iankaikkiseen elämään, jos on unohtanut pyytää anteeksi Kristukselta jotain syniään.. kuka voi itsekään pitää lukua kaikista synneistään, tekemättä jättämisistään ja muista ....
      Toinen oli tuo sapattioppi, jota edelleen adventistit julistavat ja monet pitävät sitä ehdottomana eli jos et pidä sapattia, niin kadotustuomio odottaa. Eli lakihenkisyys on taustalla tässäkin. Yksikään adventisti ei kykene pitämään Jumalan sapattisäädöksiä. Nuo säädökset annettiin sitäpaitsi vain Israelin kansalle.

      Jeesus poisti Mooseksen lain kokonaan ja asetti tilalle Uuden Liiton oman verensä kautta, joka on armoliitto. Jeesuksen uhrilla sovitettiin synnit kertakaikkiaan ja kokonaan, koska ei yksikään ihminen pysty elämään synnittömänä ja Jumalan mielen mukaisesti. Juuri siksi Jumla itse Jeesuksessa sovitti meidän syntimme.

      Kukaan Kristuksen oma ei joudu tuomittavaksi. Eli uudestisyntyneellä Jeesuksen omalla ei ole mitään tuomiota, vaan palkanmaksupäivä, kun Kristuksen enteen menemme.

      Kristuksen hylänneillä sen sijaan on tuomiopäivä, jonne jokainen kuollut herätetään aikanaan. Siellä Kristus tuomitsee tekojen mukaan jokaisen Kristuksen sovituksen hylänneen ihmisen ja tuomion kärsimisen jälkeen tällainen ihminen kohtaa toiden kuoleman eli iankaikkisen eron Jumalasta ja Kristuksesta.

      Me Kristuksen omat sen sijaan saamme elää iankaikkisesti Jumalan ja Kristuksen kanssa Uudistetun maan päällä.

      • Anonyymi

        Harhaisten julistusta kuultuna: Uuden Liiton sapatti ei ole edes lauantai.

        Antisemitismi nostaa nykyään päätään Jumalan siunaamaa ja pyhittämää sapattia kohtaan.

        1234567---


    • Anonyymi

      Huuhaata ja uskonnollista propagandaa.
      Hyväuskoisten ihmisten petkuttamista

      • Anonyymi

        Kävin aikoinaan eri kirkoissa, joissa on sunnuntai pyhänäpäivänä. Kuuluin silloin Luterilaiseen kirkkoon.
        Eivät saaneet petkutettua sunnuntain pyhänä pitämiseen.

        1234567---


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kävin aikoinaan eri kirkoissa, joissa on sunnuntai pyhänäpäivänä. Kuuluin silloin Luterilaiseen kirkkoon.
        Eivät saaneet petkutettua sunnuntain pyhänä pitämiseen.

        1234567---

        Minua ei uskovaiset petkuta..
        Henkimaailmaan kyllä uskon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minua ei uskovaiset petkuta..
        Henkimaailmaan kyllä uskon.

        Ei tulekaan antaa itseänsä petkuttaa.

        1234567---


    • Anonyymi

      Uudessa Liitossa ei ole sapattia lainkaan.

      Jeesus antaa levon Uudessa Liitossa.
      'Matt. 11:28

      Tulkaa minun tyköni, kaikki työtätekeväiset ja raskautetut, niin minä annan teille levon.'

      On selvää, että jos levosta tulee suorittamista, se ei ole lepoa ollenkaan!

      Pitää levähtää silloin, kun on väsynyt; niinhän Jeesus sanoi opetuslapsilleenkin.

      Mark. 6:31

      Niin hän sanoi heille: "Tulkaa te yksinäisyyteen, autioon paikkaan, ja levähtäkää vähän". Sillä tulijoita ja menijöitä oli paljon, ja heillä ei ollut aikaa syödäkään.

      Hepr. 4:10

      Sillä joka on päässyt hänen lepoonsa, on saanut levon teoistaan, hänkin, niinkuin Jumala omista teoistansa.

      • Anonyymi

        Kun kävin nuorena Luterilaisen rippikoulun, niin kymmenenkäskyn laki piti osata, myöskin sapattikäsky. Kinkereillä vielä tentattiin lisää.

        1234567---


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      60
      834
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      111
      783
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      46
      660
    4. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      221
      624
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      44
      559
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      55
      546
    7. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      76
      533
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      516
    9. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      83
      495
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      37
      490
    Aihe