Kun opiskelin matematiikkaa 40- vuotta sitten laskettiin neliöjuuret kynällä, ketju-jakolaskulla.
Kysyin tänään lukion matematiikan opelta kuinka homma oikein menee, mutta kaveri ei ollut kuullukkaan muusta kuin taskulaskin-metodista.
Jos joku vielä homman osaa, olisin kiitollinen muistin virkistämisestä
juurtaminen
6
1014
Vastaukset
- kynällä
tuolla menetelmällä saatiin laskettua. Juurrettava kirjoitettiin kahden numeron ryhmiin, laskun suoritus oli vähän jakolaskun tapainen. Olen sen aikoinaan, n.55 vuotta sitten osannut. Sen jälkeen on ollut käytössä laskutikut ja nykyiset laskimet. Yritin tässä palauttaa tuota menetelmää mieleen, mutta unohtunut mikä unohtunut.
- samuli
piti mielenkiinnosta alkaa etsimään ja löytyihän se menetelmä ja toimi kuin junan vessa :)
http://www.homeschoolmath.net/teaching/square-root-algorithm.php
toinen mielenkiintoinen tapa on haarukoiminen: keksitään lähtöarvo, jaetaan juurrettava tällä luvulla, otetaan lähtöarvon ja saadun osamäärän keskiarvo, jolla taas jaetaan alkuperäinen juurrettava, otetaan taas äskeisen keskiarvon ja uuden osamäärän keskiarvo jne jne... taisi olla sekavasti selitetty- voi myös
iteroida. Aloittajan ketju- jakolaskusta kuulisin mielelläni esimerkin.
Keksin jo yhden mutta onko tälläinen tapa ollut kouluopetuksessa käytössä.
Taitaa olla ainut tapa ilman laskinta.
Mielenkiintoinen juttu, jota en ole koskaan ajatellut oikeastaan.
Newtonin iteraatiomenetelmä on kanssa yksi tapa laskea neliöjuuri n:lle rekursioyhtälön
x[k 1] = 1/2(k n/x[k]), missä x0 = 1, avulla. Tämä rekursioyhtälö konvergoi raja-arvon lim k->0 x[k] kanssa.
Tässä ratkaistaan siis yhtälöä x^2 - n = 0. Esimerkiksi kakkosen neliöjuurelle, Pythagoraan vakiolle, saadaan ensimmäiset numeeriset iteraatiot:
1, 1.5, 1.41667, 1.41422, jne.- Pirkka
Yliopistossa kurssilla nimeltään Matematiikan historia opetettiin tuo menetelmä (Oulussa minun kohdallani). Se on kai perusopetuksesta jäänyt laskuvälineiden yleisyyden takia. Tästä voi olla kahta mieltä. Onhan se turha siinä mielessä, että laskimet laskevat paremmin ja nopeammin, mutta laskemalla oppii ymmärtämään asioita. Ja täytyyhän jonkun tietää, miten se laskin rakennetaan, että se laskee oikein!
Valitettavasti muistiinpanoni ovat tehokkaasti pakattuina juuri nyt, enkä voi käydä menetelmää tarkasti läpi. Mutta kuten sanottua, kyllä se tieto vielä *jossain* elää.1960 -luvun alussa homma opetettiin ja muistan sen yhä, tottakai. Näkyi olevan sama menetelmä kuin linkissä esitetty amerikkalainen (?).
Jos joku vielä kaipaa, voisin yrittää nyhrätä ohjeen Suomeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä313527- 1231399
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu111331- 711048
- 581041
Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1871026olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26967Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38941Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.67920Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹78875