Kyllä jokaisen suolanvastustajan tarvisi päästä kokeilemaan vaikka Turku-H;ki väli kunnon jääkelillä rekanpuikoissa. Olisivat sen jällkeen pikkasen viisaampia. Tai ehkä ei viisaampia mutta pissat housuissa!
suolanvastustajat
14
744
Vastaukset
Se taitaa olla tämä markkinatalouden kiireinen elämänrytmi, joka on muuttanut käsityksiämme monista asioista. Luultavasti voisimme selvitä ajonopeuksia alentamalla ilman suolaakin. - Väittävät pohjavesien olevan vaarassa. (Onneksi en ole vastuussa päättämässä näistä asioista, joten en ole kyllin perehtynyt voidakseni väitellä asiasta.)
Miten sitä ennen selvittiin, kun oli lumiset ja jäiset talvikelit? Kiireet, kalusto ja ajonopeudet taisivat olla kaikki vähän erilaisia kuin nykyään. ;) Harmi, etten enää voi kysyä asiasta äitini isoisältä.paremmin sitä ennen suola-aikaa selvittiin ainakin henkilöautoilla. Mikä sen parempi talvikeli kuin jääksi puristunut lumi, joka on joskus tasattu tiehöylällä? Säästää renkaita, nastoja ja tietä. Eikä suolaloskaa ole ruostuttamassa autoa, sotkemassa näkyvyyttä eikä ole pelkoa loskaliirrosta.
Ammattiliikenteen lehti (Auto, Tekniikka, Kuljetus tms) kirjoitti jo 10 v sitten, että rekkaliikenne ainakaan ei suolaa tarvitse. Kun henkilöautoliikennekään ei sitä tarvitse, niin kuka sitten tarvitsee? Jääkö muita kuin tiemestari ja hänen bonuksensa?
Suolauksen alkuhan oli se, että Neuvostoliitto ei "pystynyt" maksamaan velkojaan muuten kuin suolana ja sille piti poliitikkojen keksiä käyttäkohde.
Kumma ettei edes vihreät ole pohjavesien pilaamista vastaan tässä asiassa. Ehkä autoilun vastustaminen kaikin tavoin on sitäkin tärkeämpää?- talvirenkaat?
Eikös Suomessa ajettu pitkälle 60-luvulle ympäri vuoden kesärankailla? Nastarenkaathan taisivat alkaa yleistymään vasta 60-luvun lopulla ja kitkarenkaitahan ei tuolloin ollut olemassa.
- Tanevaan
talvirenkaat? kirjoitti:
Eikös Suomessa ajettu pitkälle 60-luvulle ympäri vuoden kesärankailla? Nastarenkaathan taisivat alkaa yleistymään vasta 60-luvun lopulla ja kitkarenkaitahan ei tuolloin ollut olemassa.
Tulivat jo viiskytluvun lopulla jolloin ainakin KOMETA teki hakkapeliitan kanssa yhteistyötä nastojen kehittelyssä talvirenkaat olivat jo varhaisempi tuote.Nastojen merkityshän on´kustu upoksiin näillä erilaisilla pistovoiman ja kappalemäärien per rengas alennuksen ansiosta.Nämä taas johtuvat nimenomaan siitä, että suolauksen myötä tiet ovat ,jos ei paljaita niin ainakin märän suolamössön peitossa jolloin tienpintaan kohdistuu moninkertainen kulutus rasitus verrattuna normaaliin talvikuntoiseen tiehen.
- penkiltä
mitä on kunnon pääkallokeli ja paljaaksi suolattu asfallti jäätyneenä peilijäälle ja liukas ylämäki edessä...
no olihan se vaaralista matkantekoa kuskin olessa jo muutenkin väsyneenä.
vaan ei silloin pitäisi ajaa autolla kelloa vastaan!
ja mitä tulee lumen torjuntaan kovalla suolaamisella ilman auraamista on tilanne sellainen että rengas ei pysty siirtämään alijäähtynyttä nestemmäistä loskalunta enää renkaan vesiurista pois vaan tulee kesäsäisen kaatovesisateen tapainen "vesiliirto" hallitsemattomana...
parempi kelin ja näkyvyyden kannalta olisi ollut antaa lumen tamppaantua tiehen ja näkyvyyskin olisi ollut jotain aivan muuta kuin suolakuravellillä...
Hyvää Joulua kuitenkin rekkakuskeille
ja varokaa (omankin) turvalisuutenne takia kamikatze tunarikuskeja jolla ei ole kokemusta ja aivoja,vielä kasvanut... - Perse
pinemällä kalustolla..ei lisää kuluja kun pienennetään taksoja...
- stycke
Vielä kun esität miten tuo yhtälö *toimii*, niin ...
- Tanevaan
Ittekkö alkaa ajamaan pienemmällä palkalla.Todennäköisesti kävisi näin, taksat nousisivat ja kuskit saisivat kenkää kustannustehokkuden nimissä ja uudet kuskit tulisivat jostain Vinku Intiasta tai vastaavasta ajamaan oman maansa mukaisilla palkoilla ja kaikki olisivat tyytyväisiä kö.Ainakin Perse vai?
- LOPETETTAVA
KOKONAAN.REKKAMATIT LIUKKAANKELIN KOULUTUKSEEN!!! REKAT AJOKIELTOON LIUKKAALLA!!!
- Rekkanainen
...ettei tarvitse ajaa pääkallo-keleillä. Hienoa!!!
Mutta muistakaa sitten, mitä se käytännössä tarkoittaa: ei polttoaineita asemilla, ei ruokaa kaupoissa, ulkomaan/kotimaan kaupat eivät luonaa, kun tavara ei kulje.
Eli te asiakkaat sitten vaan tyydytte rutisematta siihen, että njet gasinol, no food!!!
Sovitaanhan sitten niin??????
- sinä
puuropää hallitsemaan se lelusi niin,ettet vaaranna muitten henkeä! On se perkele,kun "ammattimiehillä" pitää olla kesäkeli vuoden ympäri ja silti ruttaillaan miten sattuu.
- KuningasAutoilija
Just niin!!!
Perhana ku aikoinaan ajelin oulusta itäsuomeen, niin ei ollu suolasta tietookaan. Lumi pöllysi ja rekka eteni talvisella taiåpalella todella joutuin.
Miksi täällä etelässä pitäisi olla kokoajan ns. kesäkeli?? Se juuri aiheuttaa näitä kolareita talvisin.
- liikenneurheilija
mihin se rekka(kaan) sitä suolaa tarvitsee suoralla tasaisella tiellä -
mutkat, mäet, ja risteykset ymmärrän (jotenkin), mutta miksi suora tie pitää suolata? - Irtoperiä
Olen kyllä ehdottomasti suolauksen vastustaja ja rekan rattiin hyppäsin vuonna -86. vielä ei ole tullut vastaan tilannetta missä olisin suolaa kaivannut. Hiekkaa toki kaipailen aina silloin tällöin :-)
Taitaa olla juurikin suolauksen peruja, tämä nykyautoilijoiden kyvyttömyys tajuta onko tie liukas vai ei. Tumma tie, niin ajetaan kun kesäkelillä.
99,9% teillä vallitsee normaali talvikeli ja niitä pääkallokelejä on todella harvoin. Tämä on oma mielipiteeni ja en todellakaan koe olevani hyvä autonkuljettaja. Opin uutta joka päivä :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1456318
- 584422
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s282958- 612917
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161895- 151554
Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗271496Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹381475- 321290
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest431191