Ei ihminen kaikessa viisaudessaan osaa käsitellä lukemaansa tekstiä vaan vielä 2000 vuoden jälkeen aloittaa sotia ja repii yhteiskuntia rikki vai nmuutaman hassun painetun sanan takia. Hävetkää uskovaiset
Marx oli sittenkin oikeassa
6
158
Vastaukset
- Nikke Naputtaja
Marxilaiset ovat kaikessa hyveellisiä, eivätkä ole koskaan tehneet toisille ihmisille mitään pahaa, saati sotineet.
- Libera Dei
sano yksikin puhdas marxisti, joka aiheutti sodan...
Siihen et pysty, sillä kaikki näistä mahdollisista ehdokkaistasi
vain ottivat Marxin perusaatteet ja kehittivät niitä eteempäin omiin tarkoituksiinsa.
Eli Marxismissa ei ollut mädänneisyyttä vaan
siitä seuranneissa muissa aatteissa. - nimissä
Libera Dei kirjoitti:
sano yksikin puhdas marxisti, joka aiheutti sodan...
Siihen et pysty, sillä kaikki näistä mahdollisista ehdokkaistasi
vain ottivat Marxin perusaatteet ja kehittivät niitä eteempäin omiin tarkoituksiinsa.
Eli Marxismissa ei ollut mädänneisyyttä vaan
siitä seuranneissa muissa aatteissa.Stalin, Mao, Che Guevara, Castro ja monet muut uuden ajan ikonit ja hirviöt, tahtoivat kukin vuorollaan esiintyä Marxin perillisenä, mutta on monta syytä epäillä, olisiko Marx tunnustanut heitä perijöikseen.
Elinaikanaan Marx suhtautui usein pilkallisesti marxilaisiksi julistautuneisiin ”opetuslapsiinsa” ja puolueisiin. Heistä kuullessaan hän saattoi tokaista: ”Minä en ole marxilainen”.
Hän olisi kauhistunut niitä rikoksia, jotka tehtiin hänen nimeensä vannoen. Leninin, Stalinin, Maon, Kim Il Sungin perustamat äpärälahkot hyödynsivät hänen teoksiaan hiukan samaan tapaan kuin nykyajan kristityt Vanhaa testamenttia: suurin osa viskataan, ja mukaan hyväksytään pelkät rajulta kuulostavat ilmaukset, kuten ”uskonto on oopiumia kansalle” tai ”proletariaatin diktatuuri”, nekin alkuperäisestä asiayhteydestään irrotettuina ja nurin käännettyinä, missä muodossa ne syötettiin ihmisille muka jumalallisena oikeutuksena mitä kauheimmille hirmuteoille. Libera Dei kirjoitti:
sano yksikin puhdas marxisti, joka aiheutti sodan...
Siihen et pysty, sillä kaikki näistä mahdollisista ehdokkaistasi
vain ottivat Marxin perusaatteet ja kehittivät niitä eteempäin omiin tarkoituksiinsa.
Eli Marxismissa ei ollut mädänneisyyttä vaan
siitä seuranneissa muissa aatteissa.Katsotaanpas mitä kommentteja Marx on heittänyt?
Marx sanoi mm.tehneensä saatanan kanssa kaupat ja että hänen sydämessään jumalat hallitsevat ja että se tottelee niitä kaikkia.
"sanat joita opetan sekoittuvat saatanalliseksi sotkuksi"
Lisäksi Marx kirjoitti paljon rahasta ja talouselämästä muttei juuri osannut käsitellä omia rahojaan.Ilman Engelsin anteliasta apua olisi ollut lukemattomia kertoja suurissa vaikeuksissa.
Marxin yllä näyttää olleen kirous sillä kaksi Kallen tytärtä teki itsemurhan ja yksi kuoli pian synnytyksensä jälkeen.
Että turhaan sä puhut nyanssi-eroista.
- kommunismin
isä, Karl Marxx oli käsitääkseni vapaamuurari..
Kuten ovat olleet lähes kaikki Ihmishirviöt..
Tutkikaan ja hämmästykää..
Kyllä uskonto on kuin huumetta kansalle, kyllä vapaamuurari sen tietää, tietää myös mikä on tappavaa kuinka sillä voi tappaa ihmisä Jumalan nimissä..
Mutta vapaamuurareiden Jumala on itse Lusifer..
Ja kyllä sen hedelmät ovat olleet kauhistavia kutneovat koreassa ja kiinassa ja kohta koko maailmassa.. Kun kuolemaanpalvojia nämäkin koomunimin eksyneet.. eivät tunnista siinä olevaa vaaraa koska valehtelijat uskottelevat propagandalla olevansa muuta kuin ovat..
Mutta tutkikaa ja älkää uskoko yksin minua , kun etsitte kyllä te löydätte.. - Kari2993
Koko aapinen on tarinoista ja saduista kokoon kyhätty, eikä siitä välttämättä 2000 vuotta ole
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1414835Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut793502SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt272524SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402203Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä572029Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632013Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja851963Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?231961Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191428Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään941235