mä en tiedä kuuluuko tää nyt tänne, mutta ajattelin nyt kuitenkin tän tänne kirjoittaa.. eli mun perhe, siihen kuuluu minä(keskimmäinen lapsista), isoveli ja pikkusisko ja sit vanhemmat. viimeiset 7vuotta, ovat olleet yhtä helvettiä meidän perheessä, vanhempani ovat riidelleet koko tämän ajan lähes päivittäin, välillä ovat sanoneet että nyt tää on ohi, me erotaan. ei, ne ei pysty eroamaan. mutsi on "vähän" pilannu meidän perheen asioita, jonka takia meidän perhe tulee jatkossakin olee yhtä helvetillinen. faija, se syyttää mutsia jokaisesta asiasta, kaikki on muka mutsin syytä. välillä ne juoksee pihalla milloin mikäkin rautakanki kädessä toisiaan hakaten, välillä soitetaan poliiseja paikalla, ja välillä faijan sisko tulee paikalle syyttää mutsia. meidän perheen tilannetta ei kai helpota sekään, että mä kärsin vakavasta masennus pohjaisesta käytöshäiriöstä, tulee entistä pahempi olo näistä riidoista.isoveli koittaa noiden kahden väliin aina mennä ja lopettaa sen riidan, ja itekkin muutaman kerran huutanut ja hakannut noita kun menetän hermoni. tukiperheeseen mut kerran meinattiin pistää, mutta sitten tää tilanne helpottui taas hetkeks aikaan. välillä tuntuu et mä käyn turhaan puhumassa jollekin psykologille, mielestäni noi kaks sinne pitäs pistää. mä en tajua miks vitussa noi kaks ei voi EROTA!!!parempi se olis meille lapsille, ei tota jaksa kukaan katsella. sisko on vielä sen verran nuori ettei tajua kaikkea mistä puhutaan, parempi niin. noille kahdelle on turha meidän lapsien alkaa mtn puhumaan koska ne ei kuuntele, ja kellekkään sukulaiselle ei voi puhua koska ei olla pahemmin niiden kaa väleissä. tää ei oo enää mtn mukavaa, aina ne lupaa että huomenna tehdään sitä ja tätä yhdessä ja sovitaan tää riita, sitä ei pysty enää sopimaan, noi kaks.. niiden pitäis erota.. :/ ei oo kivaa katsella ku noi riitelee ja jahtaa toisiaan, enkä todellakaan jaksaisi veljeni kaa enää niitä vahtia ja juosta apuun. ajattelin puhua mutsille tässä pian että mitä mieltä me ollaan, jos se jaksaisi nyt kuunnella, faijalle on turha puhua. onko kellään samanlaisia kokemuksia?
helvetti perheessä
2
1360
Vastaukset
- -linne22
Tilanteesi kuulostaa tutulta. Omassa perheessäni samantapainen tilanne kesti yli 10 vuotta. Vanhenpani eivät pystyneet eroamaan, riidat lopetti äitini alkoholismi ja syvä depressio, joka vei hänet katkaisuun, jonka jälkeen hän on ollut psykiatrisellaosastolla tähän päivään asti. Meidän perheessä asiat eivät menneet siis aivan nappiin. Isällä menee paremmin, hänellä on nyt uusi perhe. Minä ja sisareni olemme molemmat käyneet erilaisilla auttajilla tapahtuneiden jälkeen ja varmaan vielä tulemme käymään jonkin aikaa. Rakastan silti vanhempia vaikka itse en halua perustaa perhettä, koska en halua, että lapseni joutuisivat kokemaan saman kuin minä?
Toivon sydämeni pohjasta, että teidän perheenne löytää ratkaisun helpommin kuin omani.- Laudatur
Mua aina ihmetyttää, miks just esim. alkoholistivanhempien lapsista tulee kans alkoholisteja. Kun luulis omien olojen opettaneen, millaista sellaisen keskellä on elää lapsena. Tai hakkaajien lapsista hakkaajia tai muuta vastaavaa. Ja että jos sä perustaisit perheen, mikä siinä pelottaa? Että et uskaltais erota jos mies osoittautuisi epäkelvoksi? Vai miksi et perustaisi perhettä, jossa lapset saisivat rakkautta senkin edestä, mitä itse et ehkä ole saanut? Pelkäätkö siis itsesi vai puolisosi puolesta perustaa perhettä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten591955Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211900HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53947- 73875
- 27869