helvetti perheessä

mä en tiedä kuuluuko tää nyt tänne, mutta ajattelin nyt kuitenkin tän tänne kirjoittaa.. eli mun perhe, siihen kuuluu minä(keskimmäinen lapsista), isoveli ja pikkusisko ja sit vanhemmat. viimeiset 7vuotta, ovat olleet yhtä helvettiä meidän perheessä, vanhempani ovat riidelleet koko tämän ajan lähes päivittäin, välillä ovat sanoneet että nyt tää on ohi, me erotaan. ei, ne ei pysty eroamaan. mutsi on "vähän" pilannu meidän perheen asioita, jonka takia meidän perhe tulee jatkossakin olee yhtä helvetillinen. faija, se syyttää mutsia jokaisesta asiasta, kaikki on muka mutsin syytä. välillä ne juoksee pihalla milloin mikäkin rautakanki kädessä toisiaan hakaten, välillä soitetaan poliiseja paikalla, ja välillä faijan sisko tulee paikalle syyttää mutsia. meidän perheen tilannetta ei kai helpota sekään, että mä kärsin vakavasta masennus pohjaisesta käytöshäiriöstä, tulee entistä pahempi olo näistä riidoista.isoveli koittaa noiden kahden väliin aina mennä ja lopettaa sen riidan, ja itekkin muutaman kerran huutanut ja hakannut noita kun menetän hermoni. tukiperheeseen mut kerran meinattiin pistää, mutta sitten tää tilanne helpottui taas hetkeks aikaan. välillä tuntuu et mä käyn turhaan puhumassa jollekin psykologille, mielestäni noi kaks sinne pitäs pistää. mä en tajua miks vitussa noi kaks ei voi EROTA!!!parempi se olis meille lapsille, ei tota jaksa kukaan katsella. sisko on vielä sen verran nuori ettei tajua kaikkea mistä puhutaan, parempi niin. noille kahdelle on turha meidän lapsien alkaa mtn puhumaan koska ne ei kuuntele, ja kellekkään sukulaiselle ei voi puhua koska ei olla pahemmin niiden kaa väleissä. tää ei oo enää mtn mukavaa, aina ne lupaa että huomenna tehdään sitä ja tätä yhdessä ja sovitaan tää riita, sitä ei pysty enää sopimaan, noi kaks.. niiden pitäis erota.. :/ ei oo kivaa katsella ku noi riitelee ja jahtaa toisiaan, enkä todellakaan jaksaisi veljeni kaa enää niitä vahtia ja juosta apuun. ajattelin puhua mutsille tässä pian että mitä mieltä me ollaan, jos se jaksaisi nyt kuunnella, faijalle on turha puhua. onko kellään samanlaisia kokemuksia?

2

1381

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -linne22

      Tilanteesi kuulostaa tutulta. Omassa perheessäni samantapainen tilanne kesti yli 10 vuotta. Vanhenpani eivät pystyneet eroamaan, riidat lopetti äitini alkoholismi ja syvä depressio, joka vei hänet katkaisuun, jonka jälkeen hän on ollut psykiatrisellaosastolla tähän päivään asti. Meidän perheessä asiat eivät menneet siis aivan nappiin. Isällä menee paremmin, hänellä on nyt uusi perhe. Minä ja sisareni olemme molemmat käyneet erilaisilla auttajilla tapahtuneiden jälkeen ja varmaan vielä tulemme käymään jonkin aikaa. Rakastan silti vanhempia vaikka itse en halua perustaa perhettä, koska en halua, että lapseni joutuisivat kokemaan saman kuin minä?
      Toivon sydämeni pohjasta, että teidän perheenne löytää ratkaisun helpommin kuin omani.

      • Laudatur

        Mua aina ihmetyttää, miks just esim. alkoholistivanhempien lapsista tulee kans alkoholisteja. Kun luulis omien olojen opettaneen, millaista sellaisen keskellä on elää lapsena. Tai hakkaajien lapsista hakkaajia tai muuta vastaavaa. Ja että jos sä perustaisit perheen, mikä siinä pelottaa? Että et uskaltais erota jos mies osoittautuisi epäkelvoksi? Vai miksi et perustaisi perhettä, jossa lapset saisivat rakkautta senkin edestä, mitä itse et ehkä ole saanut? Pelkäätkö siis itsesi vai puolisosi puolesta perustaa perhettä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      47
      1482
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      183
      1219
    3. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      105
      1147
    4. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      69
      845
    5. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      59
      840
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      51
      781
    7. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      49
      770
    8. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      751
    9. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      681
      704
    10. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      51
      689
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      647
    12. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      32
      632
    13. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      10
      627
    14. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      87
      617
    15. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      593
    16. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      585
    17. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      563
    18. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      561
    19. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      56
      554
    20. On upeaa olla

      PerusSuomalainen 👍 ja tehdä töitä Suomen ja Suomalaisten hyväksi 👍
      Pyhäjärvi
      224
      544
    Aihe