Osaako joku kertoa säännöt lyhenteiden taivutukseen? Tai linkin sellaisiin?
Tuottaa välillä harmaita hiuksia kun kirjoitan työtä, jossa kolmikirjaimisia lyhenteitä on _paljon_. Etenkin lyhenteen omistusmuoto monikossa.
Jostain olen joskus kuullut, että sellaiset lyhenteet, jotka yleensä lausutaan lyhenteenä (usein konsonantti-vokaali-konsonantti) eivät tarvitsisi kaksoispistettä taivutuksessa. Pitääkö paikkansa? Esim. kuvitellut esimerkit RAS, PES, SAP, SOP jne.
Voiko esim. kirjoittaa RASien, PESin, SAPeilla, SOPissa jne.?
Monet Suomen kielen lyhenteet voisi kirjoittaa sanana, mutta itsellä on sellaisia, mitä ei voi (englannin kielisiä, virallista suomennosta ei ole olemassa), joten pakko taivuttaa lyhenteitä.
Kiitokset jo etukäteen!
Lyhenteiden taivutus
lyhentäjä
3
460
Vastaukset
- lyhentäjä
Tuli samalla mieleen, että miten englanninkielinen sana taivutetaan suomenkielisessä tekstissä? Tuleeko heittomerkki, vai kaksoispiste, vai ei kumpaakaan?
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/kielenopas/8.5.html
Lyhyesti sanottuna taivutetaan "SAPiin", jos tarkoitetaan lukutapaa "sapiin", ja "SAP:hen", jos tarkoitetaan lukutapaa "äs aa peehen".- lyhentäjä
Tuhannet kiitokset. Koitin googlata, mutten löytänyt. Tuo säästää paljon aikaa ja vaivaa! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla3841113- 641076
- 61832
- 57749
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k99678Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai49651Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,14648- 26643
- 68630
- 57600