ruokien pakastus

keittiöremppa

Heipä hei

Keittiöremontti koittaa heinäkuussa, arvioitu aika n.3vk. Liesi siis tämän ajan ei käytössä. Jk/pk käytössä ja mikro.

Eli nyt tarvitsisin neuvoa mitkä kotiruoat kestää parhaiten pakastusta ja mikrossa lämmitystä. Tarkoitus siis tehdä ruokaa mahdollisimman paljon valmiiksi nyt pakastimeen jota voi sitten lämmittää mikrossa.

Keittoa olen aikaisemmin pakastanut ja minusta peruna kärsii aika paljon pakastuksesta. Miten käy makaronille ja riisille? Onnistuuko jauhelihakastike ja spagetin pakastus? Tai kanakastike ja riisi?

Erillaiset kiusaukset ilmeisesti kestää hyvin pakastusta? Entäs makaronilaatikko?

Muita vinkkejä otan innolla vastaan!

7

3471

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanha kokki

      Olet siismyös huomannut, kuinka peruna muuttuu etenkin keitossa ryynimäiseksi rakenteeltaan sulaessaan. Siispä vältä keittoja joissa on perunaa. Koska remonttiaika on "vain" tuo kolme viikkoa, voit pakastaa miltei mitä tahansa tavallisimpia kotiruokia, aika ei ole ainakaan esteenä. Mutta kannattanee muistaa, että pakastaminen kannattaa suorittaa mahdollisimman käytännöllisissä erissä ja suht pieniä määriä kerrallaan, jotta prosessi tapahtuisi mahdollisimman nopeasti.
      Valoisana puolena asiassa voit katsoa vapautumisesi kokkaamisesta remonttiajalta ja saathan uuden "köökin" lopulta käyttöösi.

      • keittiöremppa

        Juu, olen ostellut yhden annoksen kokoisia rasioita johon ajattelin että on helpoin aina kerta-annos pakastaa ja sulattaa.

        Mikä ihme siinä on että kiusauksen pakastus onnistuu ihan hyvin mutta keitossa peruna tosiaan ryynittyy? Entäs kun kaupassa näkyy myytävänä erillaisia keittoja pakastettuna niin tapahtuuko niiden perunoille samalla tavalla? Ainoastaan pinaattikeittoa olen valmiina ostanut.

        Minusta kolme viikkoa ilman ruoanlaittoa kuulostaa kovin pitkältä, minusta on mukavaa keittiössä pyöriä ja ruoanlaitto on mukavan rentouttavaa. Pakastuksen maailma on vasta vähän aikaa sitten minulle tuonut uusia ulottuvuuksia (ennen ei ollut pakastinta) niin tuo on vielä vähän hakusessa mitkä ruoat sen kestää. Eniten tuo perunat keitossa ihmetytti kun kaupassa kuitenkin myydään pakastettua keittoa...

        Kertokaa joku tietävä miten kaupan keittojen perunoille tapahtuu sulaessa!


    • ehdotus

      Jos teillä on omaa pihaa ja grilli, niin sitäkin voi hyödyntää tuon keittiörempan aikana ruuanvalmistuksessa, saa vähän vaihtelua. Tietty jos asuu kerrostalossa, niin sitten ei välttämättä onnistu.

      • Anonyymi

        Eikä espoon kaupungin vuokrarivarissa!


    • hiekkakku

      Kun keität keiton älä keitä perunoita keitossa ihan kypsiksi vaan jätä ne puoli kypsiksi. Tällöin ne kestää paremmin pakastuksen ja sulatuksen. Ja muistathan valita kiinteät peunat!

      Ja jos tykkäät kokkailusta osta mikro-keittokirja kirjakaupasta tai kirpputorilta. voit myös etsiä netistä ideoita. Mikrossa voi valmistaa kakkuja, perunaa, kalaa, lihaa ja kasviksia. Tulet vielä yllättymään mihin kaikkeen mikrosi pystyy.

      Hauskoja hetkiä mikrosi kanssa ja onnistunutta keittiö remppaa.

    • titta-37

      voiko avokadokeittoa pakastaa?

    • Remontti on jo varmaan tehty, mutta lähes kaikki yhdessä astiassa valmistettavat laatikko- ja pataruuat toimii hyvin pakasteina ja on helppo lämmittää uudelleen. Itse teen yleensä paljon kerralla maksalaatikkoa, kaalilaatikkoa, makaronilaatikkoa tai lasagnea ja pakastan osan.

      En tykkää pakastaa ruokia, joissa on erikseen hiilihydraatit, proteiinit ja kastike. Ihan turhaa säätämistä tulee kun pitää esimerkiksi perunat, pihvit ja kastikkeet pakata erikseen Näistä tulee käyttökelpoisempi ja paremmin säilyvä kun tekee jauhelihaperunasoselaatikon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      205
      5004
    2. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      37
      4353
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      200
      2711
    4. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      132
      2308
    5. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      60
      1911
    6. Maailman laiskin eläin: persu

      Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s
      Maailman menoa
      112
      1811
    7. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      67
      1774
    8. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      208
      1654
    9. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      152
      1222
    10. Martina tienaa itse rahansa

      Ei tarvitse anella elättäjältään rahaa, ruokaa ja laukkuja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      241
      964
    Aihe