Yli 65 prosenttia jättää JT:t

faktaa.

Jehovan todistajiksi kasvatetuista kaksi kolmesta jättää Jehovan todistajat.

Asiasta kerrotaan Time-lehden artikkelissa:

http://www.time.com/time/nation/article/0,8599,1716987,00.html

Herätkää!- ja Vartiotorni -lehdissä on usein lainattu Time-lehteä. Mikseiköhän juuri tästä artikkelista kuitenkaan mainittu mitään? :)

12

771

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihme.

      Mikseiköhän juuri tästä artikkelista kuitenkaan mainittu mitään? :)

      Kaikki muutkin Jehovista kertovat uutiset aina pedofilia-asioita myöten jäävät sopivasti kertomatta. Sen sijaan muiden uskontojen jutuilla mässäillään.

      kaksi kolmesta jättää

      Ei ole tosiaan mikään ihme. Ei tuota menoa normaalit ihmiset kestä. Sitomista lahkoon, kontrollointia ja vaatimuksia. Lisäksi valheelliset opit. Sitten vielä toiset sanelee mitä milloinkin pitää uskoa. Yhtä helvettiä se on, luopuisin uskosta kokonaan jos minun pitäisi alkaa jt:ksi.

    • >>Jehovan todistajiksi kasvatetuista kaksi kolmesta jättää Jehovan todistajat.

      Tieto jota vt-seura ei uskalla sellaisenaan jäsenilleen esittää.

      >>Herätkää!- ja Vartiotorni -lehdissä on usein lainattu Time-lehteä. Mikseiköhän juuri tästä artikkelista kuitenkaan mainittu mitään? :)

      Kun tarkoituksena on tuottaa propagandaa, lähdeaineistoksi kelpaa mikä tahansa kunhan se tukee propagandan sanomaa. Vt-seura on noudattanut tuota uskollisesti koko olemassaolonsa ajan ja tulee noudattamaan vastakin.

      Se ei esimerkiksi ole häpeillyt käyttää okkultisista harrasteista tunnetun henkilön mielipiteitä tuekseen, perustellessaan joitain käännösratkaisuja omassa Raamatussaan.

      "Propaganda on tietoa, jota levitetään tarkoituksena muokata kohteen mielipidettä. Propaganda saattaa olla valheellista tai tosipohjaista, mutta on usein yksipuolista ja saattaa valaista asiaa ainoastaan propagandan tuottajalle hyödyllisistä puolista."

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Propaganda

    • ...

      Jaa, ilmeisesti "tosiuskonto" ei sitten ole tuottanutkaan onnea ja tyytyväisyyttä...
      Onhan se vähän kummaa kun "ainoasta oikeasta uskonnosta" ja "hengellisestä paratiisista" sekä "maailman onnellisimman kansan" keskuudesta lähtee noinkin paljon...

    • neitoni

      on jättäny kirkon sun muut uskonnot,perinteet velvoittaa et on pysyttävä "isien uskos"

      • Niinhän se on jehovantodistajillakin AIKA MONELLA.
        Mitä jos jättää isien uskon?
        Isä ei päästä kotiinsa,äiti ei tervehdi,lihalliset veljet ja siskot menevät toiselle puolelle katua,siihen asti kunnes tulevat itse järkiinsä.
        Kaiken kukkuraksi omat lapset hylkäävät tai aivopestään hylkäämään "isien perintee" hylänneen.
        Jos olisi vähääkään Jeesuksen sanassa pysymistä hylättäisiin vartiotorniperinne joka on valkeuden enkeliksi tekeytyvän paholaisen oppi,olkoonpa että joukossa on hitusen oikeaakin.
        Eihän sinne muuten kukaan menisikään jos se olisi selvää soopaa alusta loppuun.
        Mutta onneksi....
        Totuus voi paljastua.

        Epäonneksi,suurimmasta osasta entisiä jehovantodistjista tulee Jumalankieltäjiä tai täysin välinpitämättömiä pelastuksesta,ikäänkuin Jeesus olisi syypää tyhmään jehovantodistajalahkoon.

        Paholaiselle ihan se ja sama.Onko jehovantodistaja vai Jumalankieltäjä.Samaan paikkaan on sellaisen kulkijan tie.Ikuiseen kadotukseen.

        Harmi.....ISO HARMI!!!


    • jenkeistä

      Jehovan todistajiksi kasvatetuista kaksi kolmesta jättää Jehovan todistajat.

      -Pitää huomioida se ettei kaikista järjestössä olevista,vaan niistä jotka on syntyneetJT;a perheeseen. Eli ei siis välttämättä kastettuja jäseniä.
      Taas yritetään antaa kuva, jotta kaikinta kastetuista todistajista olisi kyse, kuten annat otsikossakin näin ymmärtää ihmisille vääristelevää tietoa
      Kun tunnut tietävän, niin laitas prosentit niistä todistajista jotka on kastettuja ja sitten erotettuja.

      Asiasta kerrotaan Time-lehden artikkelissa:

      -Mahtaa olla luotettava tietolähde?

      Herätkää!- ja Vartiotorni -lehdissä on usein lainattu Time-lehteä. Mikseiköhän juuri tästä artikkelista kuitenkaan mainittu mitään? :)

      -Vain varmistetuissa jutuissa. VT ja Herätkää lehdet eivät ole roskalehtiä.

      • eivät ole

        ainoastaan roskalehtiä vaan ne ei kelpaa edes "hipiän" pyyhkimiseen.
        Ne ovat maailman ainoita 100 prosenttisia satulehtiä.Aku Ankassakin on enemmän viisautta.
        Vartiotornin olemassa-olon aikana on se satuillut juttuja joista oikeastaan mikään ei enää pidä paikkansa.

        Minä kun saan sen joltain käteeni,revin ne aina ja sanon kysyvän näköiselle jehovantodistajalle:"parempi näin kun se että ne joutuvat jonkun herkkäuskoisen käteen".
        Parempi maassa kun jumalattoman kädessä.


      • lehtiä
        eivät ole kirjoitti:

        ainoastaan roskalehtiä vaan ne ei kelpaa edes "hipiän" pyyhkimiseen.
        Ne ovat maailman ainoita 100 prosenttisia satulehtiä.Aku Ankassakin on enemmän viisautta.
        Vartiotornin olemassa-olon aikana on se satuillut juttuja joista oikeastaan mikään ei enää pidä paikkansa.

        Minä kun saan sen joltain käteeni,revin ne aina ja sanon kysyvän näköiselle jehovantodistajalle:"parempi näin kun se että ne joutuvat jonkun herkkäuskoisen käteen".
        Parempi maassa kun jumalattoman kädessä.

        ainoastaan roskalehtiä vaan ne ei kelpaa edes "hipiän" pyyhkimiseen.

        -Olet aivan oikeassa! Ovat niin liukkaat ettei paska tartu paperiin. Niin puhtaita ne ovat, ei pystytä paskallakaan sotkemaan.


      • neitoni
        lehtiä kirjoitti:

        ainoastaan roskalehtiä vaan ne ei kelpaa edes "hipiän" pyyhkimiseen.

        -Olet aivan oikeassa! Ovat niin liukkaat ettei paska tartu paperiin. Niin puhtaita ne ovat, ei pystytä paskallakaan sotkemaan.

        kaadutte nokkeluuteenne ja mietitte oisko paskapaperia missään mut tää kaikkihan on jokaisen oma valinta


      • ja Herätkää

        " ROSKAPOSTIA JENKEISTÄ "

        Sinäpä sen sanoit


      • Sentään

        "Asiasta kerrotaan Time-lehden artikkelissa:
        -Mahtaa olla luotettava tietolähde? "


        Huhhuh! Nimenomaan Time-lehti on yksi maailman luotettavimmista lehdistä. Aivan eri luokkaa Partiokorniin ja Hävetkääseen verrattuna.


    • työtaakkaa

      Lisätöitä on kenttätyöhön tiedossa, se on selvä.
      Jos yhtä kastettua kohti pitää tehdä n. 8500 tuntia ja väki vähenee, niin jäljellejääneillä
      työt lisääntyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1434
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      53
      1354
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      105
      1105
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      121
      1061
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      71
      708
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      681
    7. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      562
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      368
      548
    9. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      102
      541
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      505
    Aihe